משדרת בטחון

ישבה אצלי תלמידת סמינר חמודה מאוד וספרה לי :"אין לי בטחון עצמי" כשאני מדברת אני מרגישה שהסביבה החברה מרגישים את האי בטחון שלי, את הסומק בלחיי.

אילה: הרגשתך נכונה. החברה יכולה להבחין בבטחון העצמי שלך  לפי הדרך שאת מתקשרת, לפי הדברים שאת אומרת, והכי חשוב: אם את אוהבת את עצמך הדבר יבוא לידי ביטוי בהתנהגות שלך. ככל שאת תרגישי בתוכך שאת מוצלחת, כך החברה תתיחס אליך.   אהבה עצמית חשובה לפיתוח הביטחון העצמי.

תלמידה: "מה התכוונת שאמרת אהבה עצמית?"
אילה:" מה מזכיר לך המילים אהבה עצמית?

תלמידה:" להבין שאני יכולה לטעות, שאני לא מושלמת, אין לי נסיון של מבוגרים.

אילה:" נכון מאוד, הכי חשוב זה שתרגישי טוב עם מי שאת. ומגיע לך שיאהבו אותך. ואת יכולה להשיג דברים שאת רוצה. כשאת משדרת מסוגלות, בטחון, שליטה ,עוצמה החברה מרגישה את הערכה העצמית הגבוהה שלך ומתנהגת בהתאם.

עוד כמה מילים על הערכה עצמית:" ההערכה העצמית שלנו מתבטאת במחשבות שיש לנו לגבי עצמנו. ככל שהמחשבות שלנו יהיו חיוביות  נוכל לייצר לעצמינו מצבים חוויות וסביבה גבוהה וחיובית יותר. הערכה עצמית נבנית מההכרה שלנו בהישגים, בחוויות הטובות ובזיכרונות המרגשים שיש לנו. אחד הדברים שמטפחים אצלינו את הערכה עצמית זה להוקיר את עצמינו על דברים שהפכו אותנו למיוחדים יותר.

אילה:" תני לי דוגמא לדברים שהפכו אותך למיוחדת יותר"

תלמידה:" *ידע שרכשתי בבית הספר. *למדתי לנגן על אורגן *מעשים טובים שעשיתי בבית ובחברה. *מפעילה שיקול דעת כשצריכה להחליט\ לבחור. *אני יודעת שאני לא מושלמת. *אני יכולה לטעות. *מותר לי להזדקק לעזרה. *יודעת להגיד לא\ לסרב בנימוס כשאיני יכולה. *נולדתי יהודיה *הקב"ה הוא אבא שלי ויש לי את כח התפילה.

משימה: שבי עם עצמיך וערכי רשימה של כל הדברים הטובים שיש לך.