רשת ביטחון לילדים

רשת ביטחון

אחד מהכללים החשובים ליצירת אורית חינוכית טובה בבית בין הורים לילדים היא הרשת ביטחון שיש לילדים אצל ההורים דהיינו שהילדים צריכים להרגיש שיש להם מענה בבית על כל צרכיהם הפיזיים והרגשיים. הפיזיים ז"א שהם מקבלים את לבושם ומאכלם וצרכי בריאותם בהקדם האפשרי ובמינון הנכון. והרגשיים היינו שהילדים ירגישו שיש להם מקום להביע את רגשותיהם הטובות והלא כ"כ טובות ושאם יש על ליבם איזה עניין יש להם איפה להוציא זאת יש להם אוזן קשבת בבית על כל מה שעובר עליהם, וזה באמת לא כ"כ קל להורים ובפרט למשפחות ברוכות ילדים שכל אחד מגיע הביתה מהת"ת או מהבי"ס ורוצה לספר מה עבר עליו באותו היום, ויש להניח את כל הדברים שמעסיקים את ההורים ומחשבתם ולהתפנות אל הילדים ולשמוע מה שהם מספרים בקשב רב ולהתעניין במצבם במלא ההקשבה והרצינות.

הילד צריך להרגיש שכשמגיע הביתה הוא מיד מקבל את מלא תשומת הלב מההורים ויש להורים את כל הזמן בשבילו, ועי"ז הוא יהיה רגוע אח"כ כי הוא קיבל את צרכיו הרגשיים ובא לידי סיפוקם.

לפעמים ההורים חושבים מאיפה אני ייקח את הזמן לזה אבל ההורים צריכים לדעת שעי"ז שהם מתפנים לילדים בחמש דקות הראשונות שהם חוזרים הביתה ויושבים איתם ושומעים אותם בקשב רב הם חוסכים הרבה זמן לאחר מכן כי הילדים האלו לא יריבו ביניהם כ"כ כי הרי באו אל סיפוקם ולא ינדנדו כל הזמן אין לי מה לעשות ומשעמם לי וכדומה.

כשהורים מרגישים שאין להם את הזמן והיכולת לשבת עם הילדים כנ"ל כשהם חוזרים הביתה, יש להם לעשות יציאה דהיינו לצאת איתם להליכה קצרה ביחד לטיול קצר עם כל ילד בנפרד פעם בתקופה, וביציאה הזאת להיות קשוב אליו לדבר איתו על דא ועל הא, זה מאד מקשר את הילד להורים וההורים לילד ועי"ז קצת מתמלא צרכיו  הרגשיים של הילד.

ע"י שההורים יעשו את הנ"ל ויהיו קשורים עם הילד והילד ירגיש שיש לו אוזן קשבת אצל ההורים ולב פתוח כאולם עבור צרכיו הוא יהיה מאד קשור להורים וירצה לספק את בקשת ההורים ואת צרכיהם וזה יחסוך הרבה בעיות חינוכיות לטווח ארוך, הילד לא יחפש תעסוקות שההורים לא מרשים, הילד ירצה לשמוע בקול ההורים כי הוא אסיר טובה להם והוא מרגיש שהוא חייב להם על כל מה שהם עושים לו. ז"א ע"י שעושים הנ"ל מרוויחים ב' דברים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, בטווח הקצר שהילד יותר רגוע ויותר שלו ומסופק עם עצמו והשני שהוא מרגיש צורך להחזיר להורים ולתת להם מה שהם רוצים ודורשים.