מאמרים

מכתבו של מוטי להוריו - צניעות בגיל ההתבגרות

יג טבת | 08.01.2012

מכתב לאבא ואמא...

להורי היקרים שלום.

אתם בטח שואלים את עצמכם, למה החלטתי לכתוב לכם מכתב ולא לשוחח עימכם פנים אל פנים. אבל האמת היא שנורא קשה לי עכשיו. נורא קשה עם עצמי, ונורא קשה לי אתכם, לכן החלטתי לכתוב לכם ולא לדבר אתכם. מקווה שתבינו.

אבא ואמא היקרים, אני עובר עכשיו תקופה לא קלה, "גיל ההתבגרות" קוראים לזה. "גיל ההתבגרות" שתי מילים שאותן אתם מפטירים לעומתי כל אימת שאתם מבחינים במצוקתי... "גיל ההתבגרות"..."וכי אנחנו לא היינו בגילך?!". "זה יעבור"...

אז תדעו לכם אבא ואמא יקרים: זה לא יעבור! זה לא יעבור אם לא תעזרו לי לעבור את זה! זה לא יעבור אם לא תזרקו כבר מהבית את המכשיר הטמא, אין לי מילים אחרות כלפיו, את המכשיר הטמא, שתעצרו כבר את  ביב השופכין שזורם אצלנו בסלון והורס לי את החיים. המכשיר הארור הזה שבגללו אני כבר  שלוש שנים, שלוש שנים! נופל נפילות נוראיות... נוראיות.... אמא, את שומעת אותי "נ-ו-ר-א-י-ו-ת!"  הטלוויזיה הזאת שלכם...

לפעמים אני כבר לא יכול לסבול את עצמי, כבר מזמן הפסקתי להסתכל במראה, אני מתבייש בעצמי, אני מרגיש טמא, אשם, מבולבל, צבוע, אני כבר לא קם לתפילות בגלל זה, חדלתי להניח תפילין, אני לא ראוי להן. אני מרגיש שאני ממש על סף התמוטטות.

את המחשב והאינטרנט חסמתם, חצי נחמה,  אבל את הטלוויזיה אתם לא רוצים לזרוק מהבית, "וכי מה אחיך הקטנים  אשמים" "צריך לדעת להתמודד" אתם אומרים לי.

אני מצטער אמא, (אני בוכה עכשיו...) אני לא יכול יותר להתמודד! לא עכשיו, אין לי יותר כוח להילחם, כמה ניסיתי, כמה בכיתי, כבר לפחות שלוש שנים אני נופל כל שבוע, כל שבוע, די נמאס לי, תצטרכו להחליט: או היא או אני, אין לי דרך אחרת. אשאר בפנימייה בישיבה עד שתסלקו את הטלוויזיה הזאת לכל הרוחות. הייתי מנפץ אותה בעצמי אם רק הייתם מרשים לי, אני שונא את עצמי, ואני שונא אותה. למה אתם לא מקשיבים?!

אבא, כשהיית ילד הכול היה אחר, אולי תבין אותי?! העולם אז היה הרבה יותר תמים, היום זה לא כך, אתה לא צופה בתוכניות שאני צופה, ואתה אפילו לא יודע איזה ערוצים אנחנו קולטים, אני יודע... יודע יותר מדי...

זהו החלטתי, אני לא טיפש, אני לא אמצא בקרבת הטלוויזיה הזו שלכם, לא מעניין אותי.. בטח תגידו, שאני נסחף, שאני לא שולט בעצמי, אז תדעו לכם, הורי היקרים, שאני אומר זאת במלוא הכנות – רגע האמת הגיע, אני את שלי אמרתי, הכדור עובר אליכם....

 

שלכם באהבה,

מוטי, הבן שלכם.

 

נכתב ע"י שי הירש, מבוסס על שיחה אמיתית עם מתבגר דתי. 

 

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות