מאמרים

מרחב אישי

כא טבת | 24.12.2013

מרחב שיתופי

מרחב שיתופי היינו מה שכולם יודעים מה שכל בעל ואישה יודעים, מה שכל בעל ואישה מייחלים ומצפים, שיהיה חיים משותפים והיינו שיהיה שותפות בניהול הבית ובניהול גידול הילדים  וחינוכם, וכן כל אחד רוצה שהשני ישתתף ברגשותיו ובמה שקורה לו דהיינו שהבעל יתעניין במה שקורה לאשתו,  והבעל ינסה לעזור לאישה בעת שצריכים, ובעת שיש איזה אירוע בבית וכדומה. וכן להיפך הבעל מעוניין שהאישה תסדר לו את מה שצריך וכן שהיא תשתתף ברגשותיו ובמה שעובר עליו ושהוא לא מרגיש טוב הוא רוצה שהאישה תשמור על השקט ותנסה לעזור לו וכו' זהו המרחב השיתופי.

מרחב אישי

יש מרחב אישי שלא כולם מודעים לזה אולי מודעים לזה בתת- מודע אבל לא במודע, וז"א שיש לכל ב"א (בד"כ) במצבים מסוימים צורך להיות לבד ולא להיות משותף, הוא רוצה להיות עם עצמו ורוצה להסתדר לבד ולא רוצה שיתערבו בעניינו, ולכן הרבה פעמים רואים כשהאישה רוצה לעזור לבעלה בדברים מסוימים והבעל מקבל א"ז בעקימת אף או להיפך כשהבעל רוצה לעזור לאישה, והיינו משום שזה כניסה למרחב האישי. וא"א לתת לזה כלל עד כמה זה מרחב אישי ועד כמה זה שיתופי אולם זה לומדים עם הזמן, כל בעל ואישה עם הזמן יודעים מה זה מרחב האישי של הבן זוג כדי שלא להיכנס לשם, וטוב להיות מודע לעניין הזה כדי לא להיפגע וכדי לא להפריע. ויש גם סוגי מצבים באותו דבר יש מצב שהבעל כן רוצה שתתערב ויש מצב שלא רוצה וכן להיפך ע"כ צריכים להיות עם יד על הדופק ולנסות להבין מתי זה כבר מרחב אישי שאין להיכנס לשם.

 

יואל בוקשפן

יו"ר מכון "יש עתיד"

1599525000

yoelbu@neto.net.il

https://sites.google.com/site/atid3384/

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות