אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

את/ה? אני?

ב תמוז | 04.07.2011

זוגיות.מהות מופשטת.מלאת עדנה ונועם.מדיפה ניחוחות.
משמעותה קשר שייכות, זיקה, הדדיות, חיבור וחברות.
משחר היות אדם- מעת קביעת בורא עולם "לא טוב היות האדם לבדו" נכסף האדם, כמה ומשתוקק לזוגיות.תיקון ה"לא טוב " הנ"ל- "אעשה לו עזר כנגדו" מובנה בהויתו.בהעדר הזוגיות יחוש חסר והעלמות. בהשגתו-שלמותו.הזוגיות צורך אנושי בסיסי.בילתה אינו אדם.
יש וקושי אישי פרטי מעיב על הזוגיות.מאוד קשה לחיות עם אדם כועס וממורמר, אגוצנטרי ומפונק, חסר אמביציה ועצל וכדומה. באלו החסרונות קשה מאוד לחיות עם אדם בעל מדות לקויות בעל הרגלים קלוקלים או בעל טעות בתפיסת העולם.
החיים במחיצתו יוצרים תגובות נגד או בריחה, חיים חסרי איזון. אין כאן קושי זוגי, קושי אישי אנושי יש כאן המעיד על חיי זוגיות ומפריע לתקינות חיי משפחה. הפתרון בתחום החינוך ארוך טווח או בתחום הטיפול ברגישויות יתר, בחסכים, בהפרעה התנהגותית טיפול פסיכולוגי.
יועץ נישואין ומנחה זוגות ומשפחה כשיאבחן קושי כזה יפנה לטיפול מתאים.היועץ עצמו עוסק בתקשורת בין בני זוג המוגדרים כרגילים, כל אחד מהם מתפקד באופן נורמטיבי.הזוגיות שלהם היא לוקה בחסר היא הצריכה חיזוק ושיפור. התקשורת החיבור השייכות היא נושא היעוץ.הזוגיות היא ורטואלית אינה יכולה להגיע בעצמה אל היועץ.בני הזוג מביאים אותה איתם לפגישה היעוצית.הזוגיות מגובשת לבני הזוג את תחושותיו והרגשותיו להוביל את ההבנות מן הפגישות להנחיות לשינוי תגובה, לשינוי גישה עד שינוי אופי הזוגיות עצמה.
האדם הוא יצור חברתי מטבעו זקוק הוא לזולתו מעלת האדם על שאר הברואים היא זו הדיבור "ויהי האדם לנפש חיה" מתרגם אונקלוס "רוח ממללא" הדיבור יוצר יכולת להתחבר להקשר ברמה אנטלקטואלית גבוהה האדם מדבר כלומר חושב, מעבד את מחשבותיו להברות ומעבירן כמילים הנשמעות לזולתו. השומע מבין ומפנים את דברי זולתו. הרי חיבור רוחני, נפשי קשר- תקשורת חלק מן האחד ככל שירבו הדיבורים וההסכמות יתחזק הקשר ויתהדק יש ויכולת הדיבור יוצרת פחד הטחת האשמות תלונות הבלטת החסרונות השונות.מרחק.נוצר קושי. כאן בא לידי ביטוי תפקידו של מנחה הנישואין. הוא מתמודד עם תפיסה טעותית של הזוגיות. במהלך הפגישות נשמעות תלונות, טענות מונפות אצבעות מאשימות ודורשות "הוא לא בסדר" "היא טועה" כל אחד מוכן להודות שגם הוא אינו מושלם אך יש לו הצדקה תרוצים הסברים הוא דורש הבנה למצבו לגבי זולתו אין לו רחמים אין הבנות.
יש האשמה חד משמעית מציאת חסרון הבלטתו והוצאתו מפרופורציה "הוא צריך לשנות" "היא צריכה להשתנות" ואז הבל יסתדר בעיני היועץ שניהם צודקים ובעצם שניהם טועים. היועץ אינו שופט אין הוא מוסמך להחליט מי צודק כי אין צודק מוחלט. כל מי שמפריע לזוגיות טעון טיפול ושינוי וכל אחד צריך לשפר את הנהגתו למען הזוגיות.
בספר ערבי נחל בפרשת לך לך מובא שהבעל שם טוב אומר ש"איש אשר הוא נקי לגמרי פגם כלל צעולם אפילו כל שהוא אי אפשר לו לראות רע בשום אדם או שישמע רע שיעשה שום אדם כי לא יזמין לו ה' יתברך לראות רע או לשמוע רע" 
הבעש"ט קובע שאדם טוב רחוק מן הרע ברור איפה ההמשך "לכן כשרואה האדם איזה איש שעושה רע או שמספרים לפניו מאיזה איש שעשה רע ידע בברור שיש בו שמץ מנהו מאותו הדבר עצמו" דע לך קובע הבעש"ט שאם ראית פחיתות בכל אדם ובודאי בבן זוגך שיש בך גם מן הרע הזה. אל תאשים את זולתך כל האשמה מחזקת את ההבנה שגם בך יש מן הרע הזה ממשיך הבעש"ט "ואף אם הוא צדיק מכל מקום יש בו קצת מאותו ענין והזמין לו הקב"ה ראיה זו או שמיעה זו כדי שישים אל לבו לשוב ולתקן הפגם ההוא"
הפוסל במומו פוסל ואם יש בזולתך רע או פחתות או קושי גם בך יש את אותו ענין. אולי בפחות כמות אולי בפחות עוצמה אך יש בך וגם עליך לתקן את הענין בך.
"קשוט עצמך תחילה" לפני שאתה רואה עול בזולת בדוק עצמך כי גם כך קיים העול ועליך לתקנו.
כאן מוסיף הבעש"ט ומבטיח "ועל ידי זה ישוב גם האיש הזה העושה רע כי הוא תלוי בו" קשה לך מפריע לך לא נח לך תקן בעצמך ובכך יתוקן זולתך. הבעשט מדבר על כל שניים שחוו קושי משותף או היו שותפים לארוע כל שהוא שקיימת זיקה בניהם והקב"ה שימנם יחד כדי להודיעם שכל אחד מהם משפיע על שולתו כל אחד מהם יתקן את דרכיו ואת הנהגותיו ישפיע תיקון על שולתו למרות שהקשר בניהם דל ומקרי. ברור איפה שבני זוג הנשואים זה לזה ונשמתם מאוחדת וכל אחד מהם נחשב "פלגא דגופא" מחצה מגוף שלם משפיעים מאוד מאוד זה על זו וזו על זה בכך נפיק שכל אחד מבני הזוג צריך לקחת לתשומת ליבו ששינוי בזוגיות מתחיל בו עצמו.
שפר הנהגתך זכך מעשיך הוסף טוב היה אופטימי קווה טוב ובכך יתוקן בן זוגך והזוגיות עצמה תשתפר שלום ישרור בה.
ידע כל אחד ויזכור כי בהפנותו אצבע מאשימה או דורשת שלוש אצבעות מופנות כלפיו.
כדאי לנסות! החוה אצבע מאשימה וראה אכן שלוש אצבעות מופנות אליך.
יש לכל אחד לעסוק באותן שלוש אצבעות בשיפור עצמו בדרישה עצמית בהוספת נחת רוח במאור פנים וירווח לו ולזולתו.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות