מאמרים

היחס בין הפנים לחוץ בתא הזוגי

כח תשרי | 26.10.2011

''נקי יהיה לביתו, שנה אחת, ושימח, את-אשתו אשר-לקח'' (דברים כד), כך מלמדת אותנו תורתנו הקדושה. השנה הראשונה מהווה פתיח חשוב מאד להמשך החיים הזוגיים, ובשנה זו בני הזוג בונים את היסודות האיתנים שיובילו אותם במהלך חייהם.  הגיבוש הזוגי בשנה זו, כמה שיותר לתת ולהעניק אחד לשני ולהיות ביחד, נותן את הבסיס לחיים הזוגיים. החל מהשנה השנייה, בני הזוג כבר מתחילים תהליך של מציאת הזהות האישית בתוך התא הזוגי, לגלות ''עצמאות'' בתוך הזוגיות.
אך ישנו גורם נוסף שיש לדון עליו בחיים זוגיים, והוא מעגל נוסף איתו נפגשים בני הזוג – החברים. חברות שלה, או חברות שלו. מה צריך להיות היחס בין החיים הפרטיים המשפחתיים לבין החיים החברתיים. עד כמה משפחה צריכה להיות פתוחה ויהיה ביתה פתוח לרווחה לחברים, ומתי משפחה צריכה לדעת לסגור את דלתות ביתה ולהתמקד בקן הפרטי שלהם.
הגמרא במסכת ברכות סג  כותבת:''תניא רבי אומר לעולם אל ירבה אדם רעים בתוך ביתו, שנאמר ''איש רעים להתרועע''(משלי יח)''.

מהו היסוד שמלמדים אותנו כאן חז''ל?
הגמרא מלמדת אותנו כאן יסוד גדול ביחס שבין הפנים לחוץ בתא הזוגי. הפסוק שמביאה הגמרא, ממנו נלמד שאין להרבות רעים בבית, מלמד אותנו שרעים רבים מדי בבית גורמים ''להתרועע''. מבאר רש''י שם – ''להתרוצץ''. פרוש הדבר: ריבוי החברים גורם לאדם לחוסר יציבות. הוא עסוק עם חבריו, הוא עסוק בעולמו של כל חבר וחבר, קופץ מעניין לעניין. וממילא אינו בונה את עולמו האישי, הזוגי.
הרב קוק זצ''ל בספרו עין אי''ה מבאר שם, שאדם צריך לדעת להעמיד את כל מדותיו בצורה הנכונה, ולא לבנות דבר חדש על חשבון דבר טוב אחר שבנית. גם כשבונים משהו חדש, צריך לוודא שעדיין נשמרים שאר הכוחות ושאר המידות הטובות. 
דוגמא לדבר: אדם שרוצה לקנות את מידת הרצינות. ראוי שילמד מתי יש להיות רציני. אך עם כל זה, לא כדאי שימחק את עליצות החיים, את שמחת החיים שלו. אדם שרוצה לבער מקירבו את הפחד - אין לטשטש אותה לחלוטין, אלא לדעת להשתמש בה בשעת הצורך. ''להעמידה על מקומה'', כותב הרב קוק זצ''ל.  
כך פועל מנהל טוב, מוצא את מקומו הראוי של כל פועל, ומוודא שכל אחד עושה את עבודתו ואת תפקידו. זה גם תפקיד של מפקד טוב, וזה מתחיל במנהיגות הפנימית של האדם על עצמו, לדעת למקם את כוחותיו ומידותיו בצורה הנכונה ביותר.

הדברים אמורים גם בבניין הבית. צריכים הזוג הצעיר (ולפעמים גם נצרך הדבר ללמד את הזוגות המבוגרים), ראשית כל - לדעת לסדר את הבית. לבנות את ביתם הפרטי. שכל אחד ידע את מקומו בבית, יקבל את מלוא היחס שהוא נזקק לו בתוך התא הזוגי. על הזוג לוודא שהם נמצאים ביחד רוב הזמן בתקופה הראשונה, מתגבשים להיות יישות אחת, ולומדים להכיר אחד את השני לעומק.  קודם כל משקיעים במשפחה לפני שמשקיעים באחרים.
גם אם הבעל, או האשה, עובדים מחוץ לבית בעבודת קודש של גמ''ח, בתקופה זו ראוי למעט שם ולהרבות בתוך הבית. אמנם גם בחוץ יש עבודת קודש, אבל עכשיו המקום לבניין הזוגי. 
עבודת ד' של האדם, מתחילה מתוכו פנימה. עד שהאדם אינו מתקן את עצמו אינו יכול לתקן אחרים. האדם הפרטי ראשית עולה מעלה מעלה במעלות האמת, ורק אז פורץ החוצה. ובחיבורו אל אשת בריתו, גם שם צריך לבנות את הנפש האישית הפרטית המשותפת, ורק אח''כ לפרוץ החוצה.
אי אפשר להשקיע בחוץ, לפני שבנינו את הבסיס, את היסוד. זוג שמתחילת דרכו פונה כלפי חוץ, הוא זוג שמאבד את העצמיות שלו, וממילא גם את הזהות שלו.
לכן , הזוג החדש, צריך להתמקד בתחילה בעצמו. בין בימי חול, בין בשבתות. מתוך כך מתגבש התא הזוגי.
לאחר שהזוג מגובש (מקובלנו ''שנה אחת'', ויש המוסיפין ע''פ הצורך), הזוג יכול גם לפנות אל העולם הגדול. לפתוח את דלתותיו לחוץ על פי הצורך. אלא שהפעם הזוג עושה את זה כיחידה זוגית אחת. לא הבעל הוא הפותח את ביתו, או האישה. אלא הזוג פותח את ביתו. בשלב זה יש כבר התעצמות של הזוגיות, הם יכולים ביחד לפעול למען הכלל.

אך עם כל זה, גם אחר שלב פתיחת הדלתות, צריך לייחד את הזמנים של ''סגירת הדלתות''. את הזמנים המוקדשים רק לתא הזוגי בלבד, על מנת לשמר ולהעצים את האיחוד הזוגי. וכך לומדים בני הזוג, את היחס בין העולם הפנימי המשותף שלהם, לבין העולם החיצוני אליו הם פונים כיישות אחת, תומכת ומחזקת.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות