אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

מי צריך לעבוד על הזוגיות

כד אב | 24.08.2011

כאשר זוג עומד מתחת לחופה, ואופפת אותם תחושת שלמות, כיצד הוא רואה את חיי הנישואין? יתכן שהחיים הזוגיים נתפסים כ"נגטיב" של חיי הרווקות, בהם נאלצו השניים להכיר אנשים, להשתדל לקלוט כיצד  להרשים אותם ולהתמודד עם חוסר הוודאות לגבי תוצאות המפגשים. קיימת האפשרות שהמשמעות של ה"נגטיב" לחיי טרום הנישואין, היא הרגשה שלא צריך יותר להמשיך להכיר, שאין צורך לבדוק מה גורם לאדם השני תחושה טובה ושלא משנה מה יקרה: בן הזוג איתנו לתמיד.
תחושות נפלאות של השלמה, של הגעה ל"חוף מבטחים" ושל השגת מטרה, מהוות חלק אינטגרלי מהמעמד שבו נכרתת ברית הנישואין.  זו חוויה חיובית חשובה, שמכילה בטחון בזוגיות ושמחה על הבחירה, אך חשובה לא פחות, היא האפשרות להבין את האחריות שמוטלת עלינו בכל הנוגע לשמירה על איכות חיי הנישואין. נכון, כריתת ברית הנישואין היא מאורע מרגש וחשוב. אין באפשרותנו לבחור את המשפחה שממנה הגענו, אך בהחלטה להינשא לבחיר לבנו, אנו בעצם בוחרים את השותף המשמעותי ביותר בחיינו. מדובר בבחירה החשובה ביותר שנקבל בחיינו הבוגרים. עם זאת, החיים אינם מעוצבים מתאריכים חשובים כי אם מתהליכים חשובים.
החיים הם רצף של נסיונות, רצף של נקודות בחירה. האחריות על התוצאות של החיים נמצאת על כתפי שני בני הזוג והעבודה על החיים המשותפים היא הכרחית. הבחירה באדם שאיתו נקשור את חיינו היא בעצם הבחירה באדם שאיתו נעבוד כל חיינו. ההשקעה חייבת להתקיים בכל חיינו המשותפים, אם ברצוננו לנהל חיים מלאי סיפוק ואושר.
אחד ההיבטים שמחייבים עבודה מתמשכת לאורך כל החיים הוא הכרת הצרכים ההדדיים שלנו וסיפוקם. חשוב להכיר את צרכי בן הזוג ולבדוק את הדרכים שבהם אנו יכולים לעזור לו להגשים אותם. חשוב שאנו נהיה מודעים לצרכים האישיים שלנו ונדע להביע אותם באופן ברור וישיר בפני בן הזוג. כשאני ובן זוגי מכוונים את הפעולות שלנו על סמך ידיעה, התוצאות שנקבל יהיו מספקות לאין ערוך מאשר אם ננחש או נפעל על סמך ההרגלים והאינטרסים האישיים שלנו.
היבט נוסף, מתוך מגוון ההיבטים המשמעותיים בזוגיות, הוא האופן שבו אנו מנהלים אי הסכמות. כאשר בני זוג חיים בכפיפה אחת, הקונפליקטים הם מחוייבי המציאות, היות שכל אדם מגיע לזוגיות ממקום שונה: ערכים, חינוך והרגלים שונים ובנוסף, עובר תהליכי שינוי נוספים במהלך החיים. עלינו להיות מודעים לכך ולא להבהל כשנפערים חילוקי דעות. אפשר ללמוד להתמודד עם אי הסכמות באופן חיובי, לקבל כלים להקשבה, להבנה ולדו שיח המוביל להסכמה הדדית. עם הדרכה נכונה, הקונפליקטים לא יעיבו על מערכת היחסים וישמשו מנוף להבנה במקום לגלוש לווכוחים, סכסוכים ומריבות.
כל אחד מאיתנו אינו מסכים שאת בתו תלמד מורה שאין לה תעודת הוראה, אם כן, מדוע אנו מפקידים את ילדנו בידי הורה שאין לו תעודת הורות ואת עצמנו בידי בן- זוג שלא למד זוגיות מהי.
לכן יש חשיבות עצומה לרכישת ידע ומיומנויות בנושאים רבים הקשורים לחיי הנישואין כגון: הכרת הצרכים והבעתם ואופן ניהול הקונפליקטים, שאותם הזכרנו לעיל ובנושאים נוספים כמו, הבעה של בקורת באופן בונה, הבעת הערכה כלפי בן הזוג, זיהוי והמנעות ממוקשים המזיקים לחיי הנישואין... העבודה בחיי הנישואין תהיה אפקטיבית ומהנה אם נדע כיצד לבצע אותה, אם נקבל כלים לחיים נכונים ואם נעמול על מנת למצוא את הכלים האלה.
כדי לנהל את חיי הנישואין בצורה נכונה, בנעימות, בהבנה ובאוירה טובה, אפשר וצריך לקבל הדרכה, להשקיע וללמוד. כיום ישנם אמצעים רבים ללימוד הנושאים הללו, הזמינים לכל דורש. בדורנו, חוברו ספרים נהדרים בנושא חיי הזוגיות. קריאה בצוותא של ספרים אלה, יכולה ליצור חוויה זוגית חיובית בפני עצמה (כמו גם קריאת מאמרים בנושאים אלה). ישנן הרצאות שונות, המיועדות לכל גיל, ותק או רמת יציבות של הנישואין, המציעות הזדמנות לקבל ידע בנושא. כמו כן, ברחבי הארץ מתנהלות סדנאות להעשרת הזוגיות. מטרת סדנאות אלה היא להקנות כלים להתמודדות עם נושאים שונים בחיי הנישואין וכן, להתנסות, לתרגל ולהפנים כלים אלה, עד שיהוו חלק אינטגרלי מהחיים בכלל ומחיי הזוגיות בפרט. הלימוד בסדנא מבוסס על למידה חוויתית, שמסייעת בהטמעה של העקרונות החשובים ליצירת אוירה נעימה בנישואין ויוצרת מערכת של אמצעים ישומיים לחיזוק והעשרת הקשר הזוגי.
בכל שלב בחיים יש מקום לעבוד, לשפר ולרעננן את מערכת היחסים. ככל שנשקיע בזוגיות, גם אם טוב לנו ביחד, היא תשתבח ויציבותה תשמר לאורך זמן. השקעה זו מניבה פריה באופן מיידי והקרן קיימת גם לעתיד.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות