אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

שותפות ותקשורת

יד אייר | 18.05.2011

זוגות רבים הפונים לייעוץ והנחיה מתלוננים על בעיית התקשורת, המתבטאת אצל כל זוג באופן שונה.
תקשורת שלילית יכולה לדרדר את היחסים בין בני הזוג עד כדי שהמצב מביא לפירוק ביתם ח"ו. גם כאשר המנחה הצליח להביא את בני הזוג לידי תקשורת טובה וסבירה, קורה שהזוג לא מחזיק מעמד וחוזר לסורו.
הבה נתבונן בנפשם של בני הזוג מה עובר עליהם בתהליך ההנחיה מבחינה פסיכולוגית?


1. תחילת הההנחיה
בני הזוג באים להנחיה ושופכים את מר ליבם בפני המנחה איך בן/בת הזוג, כלל לא מתייחס אליהם, הם מספרים  כיצד בן זוגם חי את עולמו הפרטי לעצמו בלי לקחת בחשבון את האינטרסים והרגשות של השני.
"כל היום חיכיתי לו וכשסוף סוף הוא הגיע הביתה מיד הוא עסוק בהתקשרות טלפונית לחברים, קריאת עיתונים ובקושי פולט לעברי איזו מילה או שתיים וגם זה בחוסר סבלנות"
האשה אינה מרגישה את הקשר. והציפיות שלה מבחינת שותפות אינן מתגשמות. הבעל מאידך חש מוזנח ומרגיש שאינו מקבל מספיק תשומת לב והתייחסות נאותה.
"הגעתי הביתה וכרגיל אשתי הייתה עסוקה בשיחת טלפון ופלטה לעברי שלום ומיד המשיכה לדבר, לאחר שסיימה חשבתי שהנה היא תיגש להתעניין בי אך מיד היא פנתה למכונת הכביסה..."
חוסר בשותפות ותקשורת, מביא את הזוג לסלול לעצמם את דרך חייהם לפי מה שנוח להם, וכל אחד חי את עולמו הפרטי.
המנחה מנסה את מיטב יכולתו בבניית הקשר מחדש, נדבך על גבי נדבך, ומאיר את עיניהם ביתרונות ובחסרונות של תקשורת חיובית ושלילית עד שהוא מצליח להביא את בני הזוג למחשבה של בניית קשר מתוך הבנה הדדית, שותפות, סבלנות והליכה לקראת השני, על מנת להביא לכך שכל אחד מבני הזוג יחיה גם את עולמו של הזולת.


2. כף התקווה הטובה
אין לתאר את שמחת בני הזוג כשהפנימו את תהליכי ההנחיה, ולראשונה פקחו את עיניהם וראו שבאמת ניתן לחיות אחרת. בימים אלו של שינוי וכיוון, יש הרגשה של ירח דבש וחדוות נישואין, עד שהם בטוחים בעצמם שמה שהיה זה לא מה שיהיה, ואך ורק השמחה והאושר יהיו מנת חלקם מתוך שותפות הדדית.
עובר שבוע, מקסימום שבועיים והנה הכל חוזר כבראשונה, ההטחות והאשמות הדדיות מתחזקות כבראשונה, לפעמים עד כדי קללות איש איש וסגנונו.

3. חוזרים להנחיה
בני הזוג חוזרים לתהליכי ההנחיה והייעוץ מוכים וחבולים, וכל אחד בטוח בצדקתו. המנחה שומע את המתרחש וליבו מתכווץ מצער לראות איך שפרי עמלו ירד לטמיון והוא כמעט אובד עצות, אך חזקה עליו רצונו הבסיסי להשכין שלום- בית בין בני הזוג ומגייס את כשרונותיו וניסיונו, ומדבר אל ליבם שינסו פעם נוספת לבנות את ביתם על אדני הסבלנות.
הזוג יוצא מהמנחה מעודד, ומיד פונה למסעדה הראשונה להיטיב את ליבו באכילה, שתייה ובשיחה הדדית, עד שעוברים ושבים מתקנאים בזוג הנחמד היושב יחד ומעביר את זמנו ברגיעות ובנחת.
"ירח הדבש" ממשיך והזוג לפי עצת המנחה עושה ביחד דברים משותפים. מטייל יחד, לומד יחד, שומע את סדר היום של הזולת מתוך התעניינות אמיתית עד שנראה שהפעם זה כבר יחזיק מעמד לנצח נצחים.
והנה  שוב מתערערים היחסים. ההאשמות וההטחות ההדדיות חוזרות, ומערכת היחסים מתדרדרת עד אימה כהרגליהם מאז ומקדם.
שוב מצלצל הטלפון אצל המנחה. הזוג מזמין את עצמו למנחה. שוטחים בפניו את ההתדרדרות החדשה והוא בשארית כוחותיו מדרבן אותם פעם נוספת, שוב מנסים בני הזוג לבנות את השותפות מתוך סבלנות הדדית. שוב הכל מתפוצץ, וחוזר חלילה, עד שהמנחה מרים ידיים, והזוג משלים בדעתו שאין מה לעשות. או שיתגרשו או שימשיכו לחיות כך את שארית חייהם.

4.הנקודה המייאשת
יש לבדוק לעומק מחשבתם של בני הזוג בעת ריב לאחר שבוע של תקשורת טובה ובונה.
מדוע שחילוקי דעות פשוטים שזוג אחר היה מסתדר עם זה ועובר לסדר היום, מביא אותם להתדרדרות נוראית.
מפי זוגות רבים אנו מדווחים כי במהלך השבוע שהיה בסדר, התפתחה אצלם המחשבה, לפיה הם מסוגלים להגיע לשלמות תקשורתית. אך ברגע שמגיעה שעת המבחן והעניין מתפוצץ, גומרים בדעתם "אנחנו לא מסוגלים להחזיק מעמד יותר משבועיים" "חזרנו אחורנית לנקודת ההתחלה" מחשבות אלו מביאות את הזוג ל"נקודה המייאשת". ואז הם באים לידי החלטה שחבל על המאמץ וההשקעה, וחוזרים להרגליהם הישנים.

5. העצה והפתרון
על בני הזוג להפנים בעזרת המנחה שריב הוא דבר נורמלי ויכול לקרות אצל כל זוג אפילו כזה שיחסיו תקינים וכשקורה ריב אין זה בא ללמד על כלל ההתנהגות, אלא צריכים להתייחס אל התקרית כאילו שזו תקרית נקודתית ומקומית, ולא להפנים שאנחנו לא מסוגלים להחזיק מעמד לאורך זמן.
משל לרכבת היוצאת מכיוון ירושלים לבאר שבע, ובאמצע הדרך הייתה תקלה במסלול, והרכבת נתקעה, מסלקים את התקלה ונוסעים הלאה. אין פרוש הדבר שהרכבת חזרה לנקודת ההתחלה לירושלים, אלא היא עברה כבר מחצית מן הדרך עד מקום התקלה ונותרה לה עוד מחצית מהדרך עד שהיא תגיע ליעדה.
כאשר זוג "מחזיק מעמד" בתקשורת טובה במשך עשרה ימים וביום האחד עשרה קרתה תקרית ביניהם ואפילו רצינית. יש להתייחס לריב זה נקודתית, ולהתפייס באותו יום ולהמשיך בקשר הטוב.
ליתר הבנה: מה מוגדר "כחזרה אחורה"? מה מוגדר "כתקלה במסילה" ואיך לא חוזרים אחורה?
הזוג לפני שהתחיל בתהליכי ההנחיה כל אחד מהם הרגיש את עצמו חופשי להגיב כרצונו ללא מגבלות, אם ע"י צעקות, ביטויי גנאי, וכדומה.  בעזרת ההנחיה הזוג למד להיות מאופק ויותר מחושב. אך כשמגיעים "לנקודה המייאשת" וחושבים "ממילא אין מה לעשות" מתוך ייאוש, מגיעים באותו רגע למצב של רוגז והפסקת התהליך וממילא "חוזרים אחורה", מתירים את הרסן ומגיבים ללא הגבלות.
ברם כשבני הזוג יפנימו את הרעיון "כתקלה במסילה", גם אם יגיבו במורת רוח יבינו כי אחרי הכל הם יצורי אנוש. כך תגובתם תהיה מאופקת ומחושבת.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות