אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

אושר לחיים

כח ניסן | 02.05.2011

הפסיכולוגיה החיובית או בשמה האחר הפסיכולוגיה של האושר, הינו זרם חדש ההולך ותופס תאוצה בתחום רפואת הנפש. מגמתו של זרם זה היא להסיט את מוקד התעניינותה של הפסיכולוגיה מהטיפול במחלות נפש תוך התחקות אחרי העבר, להתמקדות בהווה, וממקום חיובי יותר, לשאוף לחיים מאושרים.

אנו נוטים להתייחס אל האושר כאל מרכיב חמקמק למדי בחיים, משהו שמגיח מדי-פעם, במנות קצובות, לזמן קצר, ושוב נעלם. לעתים מבלבלים בינו לבין תחושות רגעיות של התעלות, רוחנית או גשמית.
ד"ר סליגמן המשמש כפרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת פנסילבניה טוען שמחקרים רבים על אושר מראים שאפשר להעלות את רמתו ולקיימו ברמה גבוהה לאורך זמן. תנועת  "הפסיכולוגיה החיובית", אף מצביעה על הדרך שיש לעשות כדי לחיות ברמה הגבוהה ביותר של טווח האושר האישי. ואם לא די בכך, טוען סליגמן, הרי שמחקרים כבר הוכיחו כי לאנשים מאושרים יש הרגלי בריאות טובים יותר, לחץ-דם נמוך יותר ומערכת חיסונית חזקה יותר. הם גם מרוצים יותר מעבודתם ומתמודדים ביתר הצלחה עם אירועים לא נעימים.
את רמת האושר הרגעי, הוא מזכיר, אפשר להעלות באמצעים ארעיים כמו שוקולד, בדיחה טובה, מחמאה, פרחים או בגד חדש, אך האתגר האמיתי הוא העלאת רמת האושר לאורך זמן.
אחד המכשולים בדרך להשגת המטרה הזו, אומר ד"ר סליגמן, היא "השגרה ההדוניסטית", הגורמת לכולנו להסתגל מהר ובאופן בלתי נמנע לדברים טובים, על ידי הפיכתם למובנים מאליהם. לכן, כנראה, כוחם של מצבים משמחים לכאורה, כמו סיפוק בעבודה, יציבות כלכלית, מראה חיצוני טוב ואפילו בריאות גופנית, גורמים להפיכתנו למאושרים לאורך זמן מוגבל ביותר.

נישואין תורמים לאושר
מה בכל-זאת עשוי לתרום לאושר? "הנישואין", טוען ד"ר סליגמן, "קשורים קשר הדוק לאושר". הוא מצטט מחקרים אמריקאים שהוכיחו כי אנשים נשואים מדווחים על רמת אושר גבוהה באחוזים גבוהים הרבה יותר מרווקים, גרושים, פרודים ואלמנים. מעניין להביא בהקשר זה את אמרת חז"ל לפיה "השרוי בלא אשה שרוי בלא שמחה"
בניגוד למה שעשויים רבים מאיתנו לחשוב, דווקא בריאות, השכלה, אקלים, גזע ומין הם מרכיבים שנמצאים בקשר רופף למדי עם האושר. ועדיין, מחלה קשה בהחלט עלולה ליצור תחושת אומללות. אנשים בעלי אמונה וזיקה דתית, טוען ד"ר סליגמן, מאושרים יותר ממי שאינם וזאת בשל הטיפול בייאוש ביעילות עצומה, ומתוך נטיעת התקווה לעתיד שהיא מייצרת.

אחת ההפתעות שמספקים מחקריו של סליגמן היא ללא ספק קביעתם הנחרצת כי רובנו מעניקים חשיבות יתרה לעבר. זאת בניגוד לגישתו הרואה בעבר חלק ממהותו של האדם אך בוודאי לא הגורם לחיים מאושרים או אומללים. סליגמן כותב בספרו "אושר אמיתי": "לטראומות קשות בילדות עלולה להיות השפעה מסוימת על האישיות בשנות הבגרות", הוא כותב, "אך השפעה שבקושי ניתן לאתרה. אירועים רעים בילדות אינם שולטים בבעיות בבגרות. תוצאות מחקרים שבחנו את הסוגיה לא מספקות הצדקה שבעזרתה תוכלו להאשים את האירועים בילדותכם לגבי דברים שקורים לכם בבגרותכם – דיכאון, חרדה, כשלון הנישואים, אבטלה, תוקפנות כלפי ילדכם, אלכוהוליזם או כעס".

רוצים שהחיים ייראו חיוביים יותר?

דר' טל בן שחר, אחד החלוצים הגדולים והמצליחים בתחום הפסיכולוגיה החיובית מעניק שישה שיעורים מקוצרים לחיים, אבל מבהיר: זה רק קצה הקרחון של תהליך רציני ומעמיק:

שיעור 1:  האושר שלנו מושפע בעיקר מדרך החשיבה וההסתכלות שלנו, להוציא מצבים קיצוניים. תחושות הסיפוק ושביעות הרצון שלנו מושפעות ממה שאנחנו בוחרים להתמקד בו ומהפרשנות שאנחנו נותנים למה שקורה סביבנו. למשל: האם אנחנו רואים את החצי המלא או את החצי הריק של הכוס?

שיעור 2: הרשו לעצמכם להיות אנושיים. רגשות כמו פחד, עצבות או חרדה הם רגשות אנושיים וטבעיים. כשאנחנו מקבלים אותם ומרשים לעצמנו לחוות אותם, קל לנו יותר להתמודד איתם.

שיעור 3: האושר נמצא במפגש שבין הנאה ומשמעות. בבית ובעבודה, נסו לעסוק בפעילויות שהן גם חשובות וגם מהנות. אם זה לא אפשרי, צרו לעצמכם "מוקדי אושר" – רגעים במהלך השבוע שמהם אתם שואבים הנאה וסיפוק. מחקרים מראים ששעה או שעתיים של חוויה מהנה יכולות להשפיע על איכותו של יום שלם ואפילו של שבוע. 

 שיעור 4: עשו לכם חיים פשוטים יותר. בדרך כלל אנחנו עסוקים בניסיון לדחוס עוד ועוד פעילויות בכמה שפחות זמן. כשאנחנו מנסים להספיק יותר מדי, אנחנו מתפשרים על האושר שלנו. לדעת להגיד 'לא' לאחרים, זה לעתים קרובות לדעת להגיד 'כן' לעצמך.

שיעור 5: זכרו את הקשר בין גוף לנפש. מה שאנחנו עושים ולא עושים עם הגוף שלנו משפיע גם על הנפש. הרגלים קבועים ובריאים של התעמלות, שינה ואכילה תורמים גם לבריאות הפיזית וגם לבריאות הנפשית.

שיעור 6: הכירו תודה על מה שיש לכם. רוב הזמן אנחנו מתייחסים לחיינו כלדבר מובן מאליו. למדו להעריך את הדברים הנפלאים שיש בחיים - מאנשים ועד טבע וחיוך.

לסיכום נוכל לומר שהשאיפה האנושית לאושר, הינה שאיפה רציונאלית וברת השגה. כיום, בדור של שפע גשמי מחד אך צימאון לעומק, משמעות ורוחניות מאידך, אם ברצוננו להגיע לחיים של אושר עלינו להתחיל בשאיפה לכך, הצעד הבא הוא לימוד ותרגול. כמו בכל דבר, כמיהה ושאיפה בשילוב של לימוד ועבודה יניבו תוצאות חיוביות ורצויות.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות