מאמרים

כיצד נתייחס לביקורת

יט טבת | 14.01.2012

אמר רבי עקיבא: תמהני אם יש בדור הזה שיודע להוכיח (ערכין טז, ע"ב).

גדולי ישראל העידו על תקופתם כי האיש בעל התכונות המיוחדות שמאפשרות לו להוכיח את זולתו - אפשר ולא נמצא כלל באותו הדור, אין צורך להרחיב מה היו אומרים חכמים אלו על תקופתינו. אכן, לבקר את האחר זאת משימה שכנראה בלתי אפשרית לנוכח דברים אלו, אך הבה ונעבור לעברו השני של המתרס - לאותו צד בו אנו לא כל כך אוהבים להיות - הצד המבוקר. מה עליך לדעת כמבוקר או אולי כיצד עליך להתייחס - אם בכלל, לביקורת המוטחת לעברך?

ובכן, האדם באשר הוא אינו מושלם. מטבע ברייתו חסר הוא, ומגמת ההרמוניה האנושית היא, להשלים זה חסרונו של זה. כאשר תרצה לנצל את הפוטנציאל האמיתי שבך, תהיה חייב להישמע לביקורות חיצוניות הרואות את שליליותך באור אחר ובהיר יותר ממה שאתה רואה בעצמך. ייתכן שאור חיצוני זה מבליט יתר על המידה את אותן נקודות שבך הראויות לתיקון, אך עליך להתייחס לחוט המרכזי שבביקורת ולבוחנו בקפדנות אם יש בו ממש. לעתים אנשים יעוררו בעיות שאינן קיימות בך מחמת שליליותם - הם, אך אין זה פוטר את המבוקר משימת לב וממבחן אמיתי לעניינם של דברים. אם תעשה כך, הרווח כולו שלך.

במצבים מסוימים אינך יכול לדעת על מה ולמה האדם העומד מולך כל כך עז כנגדך. אינך אמור גם לדעת זאת, הוא כועס עליך ומשמיע את ביקורתו החריפה, ולרוב כשמישהו מתפרץ לעברך, אינך הסיבה האמיתית. אתה רק הכלי המשרתו להפיג את כעסו על דברים אחרים בחייו. אם יש לך את היכולת לשומעו ולשרת את מטרתו הפנימית עשה זאת, ובכך גמלת עמו חסד. הוא ביקש דבר מה וביקר את היעדרו מצידך. תרגיע אותו בכך שתיענה לדרישותיו. אך אם אינך מסוגל להישמע לדרישותיו, ולדעתך ולהשקפת עולמך אין דרישותיו הגיוניות, אל תאבד את עצמך. הישאר רגוע, ותביע הבנה בקולך להשקפת עולמו, אך דחה בנימוס את דרישותיו. אין זה פותר את בחינת הדברים שוב ושוב. כאשר אנו יודעים כי הביקורת היא כלי עזר ומקדם, נהיה חכמים בכך שנוציא את עצמנו מן התמונה העולה מהסיטואציה הלא כל כך נעימה, נוריד את רמת ההתגוננות האינסטינקטיבית, וניבחן בסבלנות ובשיקול דעת את תוכנה של ביקורת שנשלחה אלינו אף בצורה גסה, ובפתע פתאום.

ביקורתם של אנשים קשים

לעתים בחייך תיתקל באנשים קשים ורעי מזג. גם כאלה ישנם בעולמנו המגוון. אותם אנשים שהשאירו את חייהם ללא בחינה ועבודה עצמית, כאלו שככל שהתנהגותם מעוררת סלידה, כך סולדים הם מעצמם. אל לך להיכנס לתוך הבוץ שמנסים הם לגוררך. אנשים אלו פעמים רבות מנסים מרוב תסכולם לסחוב איתם אנשים טובים יותר לעימות, ולשימם בבמה אחת יחד עם כישלונם.

אל תבזבז אנרגיה מרובה על גורמים העושים דברים להקניטך ולערער את יציבותך הנפשית. בדור זה מרובים הם פושעי הנפש לא פחות מפושעי הגוף. היה חכם ואל תכניס את עצמך לזירת הפשע.

לעתים, אותם אנשים ידברו אליך כדבר מלאך רחום וטוב, אך מצד שני ינסו להוריד ממך כל הערכה עצמית, ולפתח בך תלות בלתי מסויגת בהם. היזהר! אל תתפתה לשמוע דיבורים יפים אלו במחשבה שהנה אדם זה רוצה בטובתי ועליי לקבל את ביקורתו על אישיותי. אל תאמר: "הוא מבין טוב ממני. מה אני?” בחן אתה את עצמך לפי הערכים להם חונכת. התייעץ ביוזמתך עם האנשים המוסמכים לכך או עם חבריך האוהבים אותך, ואל תיתן לגורמים הידועים בתוקפנותם ובמזגם הרע להשפיע עליך גם במילותיהם היפות. הם לא רוצים את טובתך באמת. הם בריונים מבוהלים בעלי הערכה עצמית נמוכה, ועליך לזכור כי פעמים יהיו נסיבות בחייך שבהם תצטרך להרחיק משכן רע, כי לדאבון הלב ישנם כאלה בעולמנו.

זכור! אנשים רבים סובלים סבל פיזי רב מאוד בחייהם, רק בשל הבלימה שבלמו את עצמם לפעול כאשר הופעל כנגדם הארס הנפשי. לעתים חבריהם או קרוביהם הקרובים ביותר, ממש בשר מבשרם, השתמשו במזגם ובתכונותיהם הרעות על מנת לדכא כל אפשרות עמידה כנגד. זאת בין היתר על ידי אותן מילים יפות ומשכנעות, כאילו הדאגה והביקורת הבונה היא נר לרגליהם והמניעתם להחדרת התחושה כי הם המבוגרים יותר והמבינים ומנוסים יותר, בו בזמן שהרצון לשלוט שליטה ללא ערעור הוא הגורם המרכזי והמהותי להשתדלותם "המנומסת" בהורדת ערכו העצמי של "הנתון תחתיהם". עובדה שעם הזמן מתפתחת אף לידי אלימות מילולית ופיזית, שאין לאדם לעבור עליהן בשתיקה.

ודאי שאין הכוונה לכל מי שצועק לעברך או כועס ואף מגדפך. עליך להבחין בין מאורע כזה או אחר המראה על מצוקה זמנית של המבקר, לבין תופעה שבה אדם מסוים מתנהג בגסות וברוע כלפיך. ההדגשה על אדם מסוים, מכיוון שאם חש אתה שהרבה אנשים מתנהגים בצורה זו, כדאי לך לבחון את עצמך, מה באישיותך גורם לכך וממגנט אותך לתופעות אלו.

אף אם מצאת בעצמך תופעה המכעיסה רבים, אין לך לתת לאף אדם בעולם להציק ולרדת לחייך. עליך לעבוד על מידותיך, אך גם להעלות את מורלך על ידי הבלטת תכונותיך ומעשיך הטובים - בעיניך, משום שאתה מעוניין להגדיל את ערכך העצמי, ואתה מבין שאת זה עושים רק על ידי המתכון: "שמאל דוחה וימין מקרבת". דחה את השליליות שבך, אך פתח את החיובי הגדול שבקירבך, ואל תיתן לאיש להמעיט בעיני עצמך את ערכך האמיתי.

עליך לקבל בחיבוק ידיים כל ביקורת בונה, אבל עליך גם לדחות בשאט נפש את השתלטותם של אנשים קשים ומציקים על חייך.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות