מאמרים

לשאוף נכון

יט טבת | 14.01.2012

בכל תחום בחיים אין אפשרות להצליח ללא שאיפה וקביעת יעד. מפעל שיפתח את שעריו ללא קביעת יעד ייסגר כבר בחודשו הראשון. מפלגה שלא תציג מטרה לקהל בוחריה, תישאר מפלגה על הנייר בלבד, כי ללא הגדרת יעד, ללא שאיפה להגיע למקום מסוים, סיכויי ההצלחה אינם אפסיים. הם אינם כלל.

כאשר אתה רוצה לשנות את חייך לטובה, כשתבקש לחסן את אישיותך ולרומם את הערכתך העצמית, למען תוכל לממש את הפוטנציאל הגלום בתוכך, עליך בראש ובראשונה להציב מטרות מוגדרות, ולשאוף להגיע אליהן בכוח עבודה עצמית. אך גם הצבת מטרות ושאיפות יכולה להיכשל, אם לא תעשה זאת נכון. עליך ללמוד לעשות זאת בעזרת שינון ארבעת כללי יסוד.

כיצד לשאוף?

1. ריאליות - שאיפה צריכה להיות בראש ובראשונה ריאלית. היא חייבת להיות מציאותית. כאשר השאיפה נקבעת על פי כשרונותיהם של הזולת, זאת שאיפה מעוותת, העלולה לגרום להרס עצמי. משום שבעקבות הצבת יעד שאינו תואם את כשרונותיי, אני מפתח ציפיות גדולות ממידותיי. סוף דבר כגודל הציפייה כן גודל האכזבה. שאיפה ריאלית היא שאיפה התואמת את המציאות האמיתית. אדם צריך לבדוק, מה הם כשרונותיו בהם הוא ניחן, ומה באמת הוא רוצה ללמוד או לעשות. רצונו התואם את כשרונותיו הוא רצון המייצר שאיפה ריאלית, אך אם רצונו אינו תואם את כשרונותיו, כנראה שרצונו מגיע ממקום אחר, מחוצה לו, ייתכן ממשפחתו או מחבריו הקרובים.

2. מיקוד - נניח ונתבקשתי לקנות בורג למכונת הכביסה מחנות טמבור. לא שאלתי איזה בורג, ולהיכן במכונה הוא אמור להתברג. הלכתי היישר לחנות, ביררתי היכן מקום הברגים, וכעת אחפש לי בורג למכונת הכביסה. הסיכוי שאישאר בארון הברגים יותר מדקה אחת הוא סיכוי קלוש מאוד, משום שברגע שאראה את אלפי הברגים בשלל סוגים, צורות וגדלים, לא אמצא את עצמי. אני אמנם יודע שאני רוצה בורג, אבל לא מיקדתי את רצוני בסוג מסוים. באותה מידה, שאיפה להצלחה יכולה להיות בשלל צורות וסוגים, כל אחד והגדרת הצלחתו. לולא מיקוד השאיפה בהגדרה ובסימון המטרה המדויקת, להצלחה לא יהיה סיכוי. הדרך להצלחה עוברת דרך השאיפה להגיע אל היעד המדויק שהוגדר מראש.

3. פיצול - הגדרת יעד במלחמה היא הניצחון. על מנת להגיע לניצחון שהוא היעד הסופי, יש להגדיר יעדים קטנים יותר, המובילים ליעד הסופי. לדוגמא: כאשר היעד הוא ניצחון במלחמה, הכרחי שיהיו יעדים נוספים בדרך, כגון תחזוקת המטוסים, שימון כלי הנשק, רכישת ציוד חדש ועוד יעדים רבים, שאמנם הם לא היעד הסופי, אך הם הערובה להשגתו. כל השגת יעד קטן כזה היא התקדמות למטרה הנכספת. באותה מידה כאשר ישנה שאיפה, שהיא השאיפה הסופית רחוקת טווח, יש סיכוי שהמרחק הרב יתיש במידה כזו או אחרת. על כן, יש ליצור מטרות קטנות בדרך למטרה הגדולה, נקודות חנייה שבהן יכול האדם לומר לעצמו, אמנם לא השגתי עדיין את המטרה הנכספת, אבל בהחלט התקדמתי. זה נכון בכל תחום, לדוגמא: כאשר אני רוצה לקרוא ספר מעניין, אם אגלה שארבע מאות עמודיו כתובים בכתב אחיד, ללא כותרות, כותרות משנה, סימוני תחילת נושא, אין סיכוי שאסיים ספר זה, משום שלא אתחיל לקרוא בו. אם היה הספר מסודר בפיסוק וברווחים, בכותרות ובראשי פרקים, אזי אקרא ואסיים אותו בשקיקה, גם אם מספר עמודיו יהיה כפול. שאיפה למטרות קטנות בדרך למטרה הנכספת היא מתכון להצלחה.
 
4. בירור - על מנת שייקל על האדם למקד את שאיפותיו, ועל מנת שייקל עליו לשאוף שאיפות המתאימות לאופיו, ראוי לו לעשות בירור בינו לבין עצמו, ובין שאיפותיו השונות והמגוונות, לבררן אחת לאחת, ולהגדיר את יעדו בצורה מפוקחת יותר. לצורך כן, יש לו להציב שלוש שאלות מרכזיות:

א. מה הם שלושת ההישגים שהשגתי בשנה האחרונה?

ב. מה הן שלושת הטעויות הגדולות ביותר שעשיתי בשנה האחרונה?

ג. אילו היו אומרים לי חלילה שנשאר לי שנה אחת לחיות, מה הם הדברים המשמעותיים ביותר שהייתי משנה בחיי?

שאלות אלו הן דרך יעילה בבירור ובבניית שאיפות נכון, ובעצם, עולות הן מתוך דברי רבי אליעזר במסכת אבות (פרק ב משנה י) "ושוב יום אחד לפני מיתתך". כל יום ראה אותו כיום האחרון של חייך. פתאום הזמן ייקר בעיניך, הדברים החשובים יותר יצופו מעל פני השטח, ועבודתך האישית תהיה ברורה ויעילה יותר.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות