אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

שליטה רגשית

יט טבת | 14.01.2012

כאשר אנו מעוניינים לפתח את אישיותנו ולהגיע למצב אופטימלי של שליטה רגשית, יש לנו להתבונן בשני סוגי רגשות, אלו המודעים ואחרים החבויים בתוכנו. ישנם אנשים שאינם צריכים לחקור לעומק על מנת להבין שרגשי כעסם גבוהים. אחרים מודעים לכך שהם עצלנים לא קטנים. אלו הם רגשות הפועלים בנו ובולטים לעין. מודעות זאת, היא חצי הדרך לפירוקם. מעתה עלינו לרדת לשורש ההרגשה ולגורמיה, על מנת שנוכל להמירה באחרת חיובית יותר.

אם לדוגמא אתה מבין כי הנך אדם כעסן, החל לפרק את הרגשתך לגורמים, שאל את עצמך:

באיזה תדירות אני כועס?

האם זה קשור למצבים מסוימים?

האם תמיד הייתי כעסן?

ממתי זה התחיל?

האם הכעס נוצר בעיקר, כשאיני משיג דבר מה שאחפוץ?

האם נוצר כעסי גם בעקבות כך שדבריי אינם נשמעים?

באלו מצבים אני כועס יותר ובאלו פחות?

האם אני מסוגל בכלל להגדיר מצבי כעס?

את שאלות הבירור והתשובות להן כתוב בדף, חקור את עצמך אובייקטיבית ללא חששות, עד שתגיע לנקודה העמוקה ביותר של הרגשתך. כך תדע בהמשך המלאכה לסלק רגש שלילי זה משורשו.

עליך להתרחק מטיעונים הגיוניים החוסמים בפניך את הדרך לשינוי. הרבה אנשים מצהירים שהכול טוב וזורח אצלם. הם אומרים שחייהם הם האידיאליים ביותר. האם גם אתה חושב כך? או שמא אתה מבין בפנימיותך שמשהו לא זז כמו שאתה רוצה באמת? אם כך אתה מרגיש, כדאי שתמצא את הנקודה המפרידה בינך לבין שלמותך האישית, אם תשקע בטיעונים כגון: "אף אחד לא יכול לעמוד על כל רגשותיו הדקים" - "אני יכול לצאת מדעתי אם אחשוב על כך כל כך הרבה" - "מספיק שאני בריא וחי. יש אנשים שאפילו לדבר אינם יכולים" - "ממילא לא אצליח להפוך לאדם שלו, אז למה לבזבז את הזמן" אזי אתה תמשיך לחיות, אך עמוק בליבך תקונן לה הרגשת האכזבה ממה שיכלת לנצל בחייך ולא ניצלת. ככל שיעבור הזמן ושנות גילך יעלו, אכזבה זו תציק לך יותר ויותר, ובייחוד ביודעך בפנימיות שבך שיכולת אחרת, ולכן יפה שעה אחת קודם. את הפוטנציאל הטמון בך לא תוכל לנצל אם לא תעצור לרגע בחייך ותבדוק את רגשותיך. ייתכן שיש בך כישרון נדיר ומיוחד בתחום מסוים, אך לא תוכל להשתמש בו מכיוון שהתקשורת שלך עם הסביבה לקויה מחמת תכונה שלילית כזאת או אחרת שנקבעה בתוכך בכוח ההרגל. אתה צריך לברר את יסודה של קביעה זו שנקבעה בך, את הרגשות השליליים שגרמו לה לצמוח ולהתנחל כחלק בלתי נפרד מטבעך. אתה חייב לטובת עתידך לשבת עם עצמך ולברר את הדבר עד שייהפך לחלק זר ממך. זהו מחסום שעליך לפרוץ קודם שתברר לעצמך את רגשותיך הנסתרים.

רגשות נסתרים הם רגשות החבויים בתוכנו, ובראייה שטחית איננו מודעים להם, אך בהחלט התנהלותנו מושפעת מהם בכל מהלך חיינו. לעתים כשאשאל אדם: "האם אתה מגדיר את עצמך כאדם נחות?" הוא יענה חד משמעית: "מה פתאום". אך ייתכן מאוד שרגש הנחיתות שאכן קיים בו ושאינו מודע אליו הוא הגורם לו לרצות להתבלט בכל מקום ולהשמיע את דעותיו בקולות רמים בכל כינוס חברים. אם תשאל אותו על כך, הוא ישיב: "אדרבא, יש לי ביטחון עצמי מופרז". האם זהו ביטחון עצמי או חוסר ביטחון עצמי? זאת עליו לברר היטב עם עצמו.

כיצד אפשר לרדת לעומקם של רגשות ולגלות את האמת על עצמנו? ובכן, זהו חלק המתברר אף הוא על ידי חשבון הנפש. בהקשר לזה אנו מבצעים סקירת מאורעות. מרגע שנפקחות עינינו ועד הרגע בו הן נעצמות, אנו פוסעים בין תקריות ואירועים שאינם בהכרח מרכיבים חשובים בחיינו, אך כל אחד מהם מבטא רגש פנימי שלא תמיד אנו מודעים אליו. רגש זה עשוי להתברר בתהליך חשבון הנפש, כאשר ניתן את תשומת הלב הקפדנית לכל מקרה ואירוע ואפילו השולי ביותר שקרה איתנו ביום שהיה, וננסה להבין את המניעים שגרמו לנו לפעול בצורה כזאת או אחרת בזמן אמת. אם לדוגמא בבוקר עם צאתך מהבית התעלמת במפגיע מלברך את חברך בברכת "בוקר טוב", נתח את הסיבות האמיתיות לכך. אל תחשוש ואל תתעצל לחקור ולשאול כמה פעמים "למה?" עד שתגיע לשורש, אל תאמר: "סתם לא היה בא לי" - זאת לא תשובה אמיתית. שאל: "למה לא היה בא לי" ותגלה שיש סיבה יותר עמוקה שנמצאת אולי בקנאה או בנחיתות פנימית. תיתכנה עוד ועוד אפשרויות, אך ודאי האפשרות של סתם לא באה בחשבון, כי הרי הצטרכת להתעלם. זה גבה ממך מאמצים נפשיים מסוימים, גם אם לא תגדיר את זה כמאמצים, בנימים העדינים שבתוכך זאת הייתה פעולה נפשית ואנו לא פועלים סתם. לכל דבר יש סיבה, ובירור עצמי פנימי יגלה אותה.

חקירת מאורע ועוד מאורע, יום ועוד יום, תפתח בפנינו צוהר אל תיבת רגשותינו. פתאום נגלה שבמידה כזאת או אחרת נצטרך לשפר את התדמית שלנו בעיני עצמנו. אולי נבין שאנו נגועים קצת בקנאה או שמא אנו לוקים ברגשות אשמה על מעשים נכונים או לא נכונים שעשינו או לא עשינו בעברנו. פתאום חלק הדף שבו רשמנו את אותם רגשות המודעים יתמלא. מספר הרגשות הטעונים טיפול יעלה, ובכך טיפסנו כברת דרך מכריעה בדרך אל תיקון הרגשתנו הפנימית. אנו כבר יותר מודעים מאי פעם לתבנית הנפש העדינה שבנו. תוכנית העבודה פרוסה לפנינו, ומעתה נותרה לה מלאכת ההשתלטות החיובית בכל אותם חורים מאפילים באישיותנו.
 

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות