אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

בסתר ובגלוי

כז אייר | 31.05.2011

כיצד יתכן פער עצום בין תוכו של אדם לחיצוניותו?
עבודת המידות דורשת קצת יותר מהצגה חיצונית ושימוש באביזרי עזר, כך מסתבר.
על עבודת הנפש הפנימית והאמיתית המייחדת את תורת ישראל – במאמר הבא.

אריסטו (384- 322 לפנה"ס), מבחירי הפילוסופים של העת העתיקה ומאבות הפילוספיה המערבית, נחשב כהוגה דעות בעיקר בתחום המוסר והמידות. השפעתו על הפילוסופיה המערבית הייתה עצומה עד כי אף הרמב"ם הרבה לצטטו ב"מורה נבוכים" למורת רוחם של כמה מחכמי ישראל, בתקופתו של הרמב"ם ובתקופות מאוחרות יותר. 

אנו יודעים כי תורת ישראל הינה "תורת חיים" כלומר כזו שאינה עושה הפרדה בין החלק התאורטי של הפילוסופיה לבין הביצוע שלה בפועל בעולם המעשה, לעומת אי אילו פילוסופים שנחשבים דגולים שלא היה תוכם כברם. הסיפור הבא יעיד  כמאה עדים, על חוסר ההתאמה בין דיבורו והנהגותיו כלפי חוץ של אריסטו לבין פנימיותו: יום אחד ראו תלמידיו של אריסטו את מורם הדגול אוכל ארוחתו בצורה גסה ובהמית. לאחר שהתעשתו והעיזו, פנו אליו בדחילו ורחימו ובבושת פנים ושאלוהו: "הכיצד!? ככה לימדתנו?! היכן הנימוסים? היכן המידות שלימדתנו, ככה אוכלים?!" לתדהמתם, עונה להם המורה הנערץ את התשובה הבאה: "כשאני אוכל – אני לא אריסטו". כמה בושה ואכזבה היו לתלמידיו כשנוכחו לראות מהי ה"אמת" מאחורי "תורתו" של רבם הדגול, וכמה מוסר, למוד ולקח ניתן ללמוד מסיפור זה.

כמה אנשים מסתובבים בינינו כאשר כלפי חוץ יש להם "מידות ודרך ארץ"  אבל תוכם לא כברם? הם מכירים את תפילת "לעולם יהא אדם ירא שמים בסתר ובגלוי " בעל פה, אך רחוקים מאוד מליישמה? כמה אנשי חסד מתנדבים בארגוני צדקה וחסד, ובאמת עושים גדולות ונצורות, אך בביתם פנימה משום מה - הדברים לא נראים ולא מורגשים

זכיתי לאחרונה לקרוא על הנהגות יקרות של מרן הגרש"ז אוירבאך זצ"ל כמה הקפיד לא להיראות כלפי חוץ כ"צדיק גדול" אלא כאחד האדם, או כפי שאמר להיות "פשוט אדם נורמלי", ר' שלוימה זלמן זצ"ל (כך העדיף שיכנוהו), היה אמנם מלאך ושרף במעלתו הרוחנית, אך "אדם" בהנהגותיו. ר' שלוימה זלמן הדגיש תדיר לילדיו: "זיין  א- מענטש" "יש להיות אדם,  ואדם.. נורמלי "כך אמר. אותה הדרך הייתה אצלו זהה "בחוץ" ו"בפנים "  -  גם כלפי הציבור וגם כלפי בני ביתו התנהג ביושר עם מידות ודרך ארץ. וכך היה אומר: יש המקיימים בהידור רב מה שאומרים בתפילה :"לעולם יהא אדם ירא שמים בסתר ובגלוי", ואצלי בסידור כתוב קודם: "לעולם יהא אדם - קודם כל צריך להיות 'אדם'. אחר כך כתוב: "ירא שמים בסתר", ורק אחרי כל זה – "ובגלוי" .

אכן ה"זירה הביתית" היא כר הפעולה הדומיננטי ביותר. זה המקום להתאמץ ולהשתדל שבן הזוג ירגיש נוח ושמח, הבית זהו המקום האידיאלי לצמיחת המידות, עם כל הקושי שחז"ל חזו בחכמתם "אויבי איש אנשי ביתו" (מס' סוטה דף מט' עמ' ב'), ואולי לכן האתגר גדול, דווקא בתוך ביתו של אדם בו הכול "שקוף" ולא ניתן לטייח לא את האמת ולא את  ה"אני " האמיתי שלי , דווקא כאן המאמץ והאתגר ראויים.
בימי ספירת העומר המוקדשים ומסוגלים לחשבון נפש, הם מהווים הזדמנות ל"עבודת המידות". נבדיל בין קודש לחול ובין "תורת ישראל" לתורת וחכמת העמים, בין אריסטו וחבריו שפעלו בעולם של התנהגויות סותרות, ונלך לאורם של רבותינו ולהיות יראי שמים בסתר ובגלוי.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות