אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

שבח ארץ ישראל

ב תמוז | 04.07.2011

"ארץ חיטה ושעורה וגפן ותאנה ורימון ארץ זית שמן ודבש".
ארץ ישראל זה שמה של הארץ הקדושה, ארץ של הישראליות. ישראליות היא מושג שמקורו שריה, התמודדות: יעקב אבינו נאבק במלאך הקורא לו שם ישראל "כי שרית עם אלוקים ואנשים ותוכל" ומאז כל בניו קרויים בני ישראל לאמור הבנים של המתמודד והם עצמם מתמודדים. מתמודדים בזיכוך המידות שלהם ובהסתכלות ומדידה נכונה של כל דבר ועניין.
הארץ שלהם, ארץ ישראל שמה הוא, ארץ של ישראליות, של התמודדות. והנה מצאנו בפסוק של נוסף לארץ הזו, ארץ החיטה והשעורה והגפן וכו'. ארץ שבעת המינים אין זה סתם. המינים הללו מגדירים את הארץ הקדושה, הארץ של הישראליות, שמם קרוי עליה והיא נקראת על שמם. יש משהו בשם המינים שווה ערך לעוצמת השם ארץ ישראל. יש לברר מהו, מה מיוחד בהם? מדוע נבחרו מינים אלו להגדיר בהם את שבח הארץ הקדושה? מה מעלת הארץ הבאה לביטוי במינים אלו דווקא?
הבה ננסה להסביר: החיטה והשעורה עשויות שיבולים שיבולים המלאות גרגירים. הגפן אף היא אשכול המורכב מענבים רבים. כל גרגר – כל עינב יחידה עצמאית, פרי בפני עצמו אך אין בו ממש. אין בו שיעור לברכה אחרונה ואין בו כדי למלא את עיקר ייעודו. עיקר ייעוד החיטה והשעורה הוא הפת "לחם לבב אנוש יסעד" בגרגר אחד אין סעודה, אי אפשר לעשות ממנו פת. עיקר יעוד הגפן הוא היין. "יין ישמח לבב אנוש" אין שמחה בענב אחד, אין אפשרות להכין ממנו יין.
כל אחד ואחד, כל פרט ופרט זקוק לזולתו, זקוק לאחרים. יחד יצטרפו ויפיקו את הטוב שבהם. רק ביחד יכולים הם למלא את עיקר תפקידם.
התאנה מבחינה בוטנית היא תפרחת – הפרות הם הגרגירים הקטנים המצויים בתוך הצוף המתוק והערב. כן גם הרימון סמל הריבוי – "שירבו זכויותינו כרימון" – עשוי גרגירים גרגירים שכל אחד מהם אין בו ממש ורק ביחד מצטרפים הם לפרי אחד, ביטוי לאחדות מתוך צירוף ודבקות.
הזית והתמר יש בהם שיעור בפני עצמם, הם אפילו מהווים מדד לשיעור מאכלים אחרים כזית וככותבת. אך התורה מדגישה זית שמן ודבש אין אפשרות להפיק שמן מזית בודד, אין אפשרות להפיק דבש מתמר אחד. גם הם סמל לצירוף, לזקוקים זה לזה, למתחברים, למשתתפים, לדבקים, לשייכים.[
יתכן וזו מעלת ארץ ישראל, ארץ שמהווה סגולה לחיבור לקשר, לשייכות ורק בה שייך להתחבר ולהתאחד.
אכן כך משמע בדברי המהר"ל נתיבות עולם נתיב הצדקה פרק ו' "ולא נעשו ישראל מחוברים להיות עם אחד לגמרי עד שבאו לארץ והיו ביחד בארץ והיה להם מקום אחד הוא ארץ ישראל ועל ידי ארץ ישראל הם עם אחד לגמרי."
ארץ ישראל –ארץ שבעת המינים היא הארץ אשר איווה ה' למשכן לעמו הנבחר ולבית מקדשו, היא ה"ארץ אשר תמיד עיני ה' אלוקיך בה מראשית שנה עד אחרים שנה", בזכות הסגולה המיוחדת לה.
מפני חטאינו גלינו מארצנו וחרב בית מקדשנו ומקום שכינת הקב"ה עלי אדמות נשאר בין כותלי הבית היהודי כמאמר רבי עקיבא (סוטה יז') איש ואישה זכו שכינה ביניהם, כיצד זוכים, איך מזדככים על מנת לזכות לשכינת ה'?
נלמד מסגולת הארץ הקדושה, משבח ארץ ישראל: החיבור והחברות השייכות הקשר והדבקות לשם שמיים מתוך שמחה של מצווה בעשיית נחת רוח הדדית היא הזכות הגדולה. ובאם נלמד שבחה ומוסרה של הארץ הקדושה נזכה לישב בה בבטחה.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות