אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

מזוג למשפחה

כד אב | 24.08.2011

השפעת המעבר להורות על חיי הנישואים 
המעבר להורות נמצא כאחד המעברים החדים יותר במעגל החיים ואחת מנקודות המפנה החשובות ביותר. נדמה כי ההורות היא המשימה המאתגרת, המספקת והמשמעותית ביותר בחייו של האדם החווה אותה.                                              
למרות שהמעבר להורות הוא אירוע מקובל ואוניברסאלי, השינויים שהוא מביא בעקבותיו הם כה גדולים ומשמעותיים, כך שהם מחייבים חשיבה והגדרה מחושבת של התנהגויות ואמונות.      
קיימת עדות מחקרית לכך שנישואים רבים מסתיימים בשנים הראשונות שלאחר הכניסה לתפקיד ההורה עם לידת הילד הראשון, מסתבר שזהו השלב בעל שיעור הגירושים הגבוה ביותר.
יש מהחוקרים שמגדירים המעבר כמשבר (crisis) ויש המגדירים אותו בהגדרה פחות דיכוטומית כ"מעבר להורות".                                                  
המעבר להורות מאופיין בדרישות להתמודדויות מגוונות: הסתגלות לדרישות פיזיות (חוסר שינה,עייפות, תוספת בעבודות בית, מצב גופני לא יציב), כינון קשר ראשוני עם התינוק, עול האחריות על התינוק, חוסר בטחון במיומנות הורית, רגשות תסכול כלפי התינוק או כלפי בן הזוג ושינוי ביחסים עם משפחות המוצא.    
המעבר להורות משפיע הן על כל אחד מבני הזוג באופן אינדיבידואלי והן על הזוג כיחידה כחלק ממערכת משפחתית. כל שינוי של האינדיבידואל גורם שינוי במשפחה – המשפחה הופכת מזוג למשולש. תוספת זו למשפחה, רצויה ככל שתהייה, מעוררת מתחים סביב הצורך להשתנות. לפני הלידה בדרך כלל יודע כל אחד מבני הזוג שהוא בדרגת חשיבות ראשונה עבור זולתו. רגש הקנאה עלול להתפתח בעיקר בשלושת החודשים הראשונים (המכונים לעיתים "השליש הרביעי של ההיריון"). בן הזוג עלול לפתח רגשות של הזנחה ונטישה ובשל כך יתכן כי ישקיע יותר זמן בעבודה או בלימוד. לעיתים בת הזוג, שרוב שעות היום שוהה בבית עם התינוק, מחכה לבן זוגה שיחזור ויקדיש לה תשומת לב, יהווה איש שיחה עבורה ויאפשר לה לנוח אולם הוא עייף מלילה ללא שינה מרובה ומיום עמוס.
למעשה רוב האנרגיה והזמן מושקעים בגידול הילד ופחות זמן וכוח נותר לביסוס הקשר. נמצא שתפקיד "בן הזוג האוהב" נעשה משני לתפקיד "ההורה". הירידה בדאגה ההדדית ובטיפוח הזוגיות מהווה קרקע נוחה ליצירת קונפליקטים. הבעת חוסר סבלנות ואי שביעות רצון, אפילו הקטנה ביותר מצד בן הזוג, עלולה ליצור מתח יותר ממה שהיה קיים לפני הולדת התינוק. כמו כן יכולים להתפתח קונפליקטים סביב נושא חינוך התינוק, חלוקת התפקידים בבית, שאלת המשך הקריירה של בת הזוג ושהותו של הבעל מחוץ לבית בשל העבודה, התמודדות עם הזהויות החדשות כהורים והשינוי בסוג ובתדירות הקשרים החברתיים של בני הזוג.
יחד עם זאת, הכניסה לחיי ההורות יכולה, מצד אחד, להביא למתח זוגי ומשבר בין בני הזוג, אך גם להוות, מצד שני, שלב התפתחותי לבגרות זוגית, התורם לביסוס הנישואים ולצמיחתם. חוקרים ציינו מספר רווחים וחוויות חיוביות עם המעבר להורות: רגשות אהבה, אושר והנאה המלווים את הטיפול בתינוק, האצה בהתפתחות האישית (פחות אנוכיות ויותר מחשבה על העתיד), תחושת לכידות משפחתית, חיזוק הקשר עם המשפחה המורחבת, תחושת סיפוק מכך שהזמן מוקדש למטרה חשובה, פתיחות לצרכי אחרים במשפחה ובקהילה, ושיפור והיווצרות המודעות ליחסים אינטימיים רגשיים בין בני הזוג.
המעבר להורות יכול להיות חוויה פשוטה ונעימה יותר כאשר קיימים שלושת המשתנים הבאים:
- רמת ההתארגנות של הזוג טרם הלידה בכל הקשור להגדרת התפקידים והיחסים מחדש.
- המשתנים האישיותיים של בני הזוג: מודלים תיאורטיים ומחקרים אמפיריים תומכים בסברה כי נדרשים אינטגרציה אישיותית, בגרות ורגישות בכדי להסתגל ולהתמודד עם תנאים משתנים ודרישות חדשות ולא מוכרות. עוד עולה מהמחקר שרגש של הערכה עצמית, גיבוש עצמי (solid self), יכולת התמזגות חברתית ויכולתן של בנות הזוג לקיים יחסים טובים וסתגלניים משמעותיים ביותר בכדי להקל על החוויה, וככל שהמגובשות העצמית גבוהה יותר, כך ההתמודדות קלה יותר, שכן בן הזוג רואה עצמו נפרד, מגובש ולא מאוים מכניסה של בן זוג לחיים ומהבאת צאצאים לעולם.
- איכות חיי הנישואין: המגובשות והבגרות האישית של כל אחד מבני הזוג ללא ספק משפיעה על איכות חיי הנישואים. יש לציין שככל שהקשר הזוגי לפני הלידה איכותי יותר כך ההסתגלות להורות פשוטה יותר. זוגות שמצפים שהתינוק יחזק הקשר ביניהם ויצוק תוכן, רכות ואינטימיות לנישואים נקלעים למשבר חריף יותר.
דרכי התמודדות עם המעבר להורות: טיפוח מכוון ומעשי של הזוגיות כגון בילוי משותף, חופשות קצרות וכדומה, הנאה משותפת מגידול התינוק, חלוקה משותפת של תפקידים בין בני הזוג, למידת דרכי התמודדות חדשות עם קונפליקטים מתוך ההבנה שעולים נושאים לדיון שלא היו קיימים בעבר, גילוי סבלנות ואורח רוח ופיתוח "אני" יציב יותר בעל יכולת  להתמודד עם שינויים ובעל יכולת למצוא האיזון בין מרכיב האינדיבידואלית לבין מרכיב הזוגיות.
קשה לתרגל מראש את ההורות והשפעתה על חיי הזוג לכן יש לקבל את הקשיים המלווים תפנית חדה זו ללא רגשות אשמה, להתבונן בנקודות היופי ההנאה והצמיחה ולהבין שהקושי יכול להוות מנוף לצמיחה אם רק נבחר.
 

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות