אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

אמהות אובדות. על נשים וקריירה.

כג אב | 23.08.2011

מעמד האישה בעולם המערבי עבר שינויים בעשרות השנים האחרונות. נשים רבות שיברו מוסכמות חברתיות בנות אלפי שנים ויצאו מהבית החוצה, ללמוד ולעבוד גם במקומות עבודה מתקדמים, מתגמלים ותובעניים ביותר.
לכאורה נראה הכול טוב ויפה, הן השיגו את מה שהן רצו. הן יוצאות מהבית, הן ממשות את עצמן, מגשימות את והחלומות שלהן, אז איפה באן הבעיה?
נשים במאה העשרים ואחת, עדיין חיות בניסיון נואש לשלב בין שני עולמות - בין האפשרות להגשמה עצמית באמצעות עבודה לבין חיי משפחה.
רוב האמהות העובדות מחוץ לבית משלמות מחיר פסיכולוגי של רגשי אשמה. כשהן משקיעות בעבודה - הן מרגישות שהן אמהות לא מספיק טובות, וכשהן משקיעות במשפחה - צצים רגשות האשם על כך שהן עובדות לא מספיק מסורות. זהו קונפליקט קבוע.
המודל המסורתי המודל הפרוידייני מציב תפיסה של 'אם אומניפוטנטית'  כל יכולה, שהיא מושא (אובייקט) למשאלות התלותיות של הילד, הוא חי באשליה שהכל מתרחש מתי וכפי שהוא רוצה. הוא אינו מודע למציאות ואינו מבין שיש עולם חיצוני מעבר לצרכיו.את אותה תפיסה ניתן למצוא גם בניתוחים למקורות הפתולוגיה הנפשית, אשר נלוו לאותם מודלים. אלה שמו את האם במרכז הנאשמים, בתור מי שנושאת בעיקר האחריות להפרעות הנפשיות שפיתחו ילדיה. וכך, האשה של המודל המסורתי מחוייבת לשלם מחיר פסיכולוגי על החלטתה לממש את עצמה.
הורות ואשמה
אחת הפגיעות הקשות ביותר בילדים היא האשמה של ההורים. עפ"ר אמהות עובדות  מרגישות צורך לפצות את ילדיהם על היעדרותן מהבית. כתוצאה מכך הן ממעטות בוויכוחים עם הילד שכן "הוא בקושי רואה אותי, אז בזמן המועט שלנו יחד גם אריב איתו?" הן  מתקשות לומר "לא" וממעטות בדרישות מילדיהם. התנהגות זו מחלישה את יכולת הילד  לדחות סיפוקים, להכיר בצרכי האחר ולכבדם.יכולות הכרחיות בהסתגלותו למסגרות בחייו כאדם בוגר.  רגש האשמה של ההורה משדר "עשיתי לך עוול", והשדר הזה עצמו עושה עוול. כיצד? ילדים קולטים אותו (אף מבלי להיות מודעים לכך), ומגיבים כמי שפצעו אותם בין אם אכן הייתה פגיעה ובין אם לא. מסתבר שאשמה הורית יוצרת היום דור שלם של ילדים מניפולטיביים שיודעים להוציא מההורים כל מה שהם רוצים. כך הילד לומד להסתובב רק סביב הצרכים של עצמו.
 ועבורנו ההורים רגש האשמה מאפשר לנו להמשיך להתנהג כפי שאנחנו מתנהגים שכן הוא מאשר שמצפוננו ההורי עדיין עובד. אם כך למעשה, רגשות האשם אינן תורמות דבר.אלא להיפך, הן מנציחות פעולה שלילית.
 החשיבות שבנפרדות
הפסיכולוגית ג'סיקה בנג'מין מציעה הסתכלות אחרת, מהפכנית, להתפתחות הקשר בין הילד לאמו. היא מציבה לצד המשאלות התלותיות של הילד כלפי אמו הכרת הילד באם כאדם שיש לו רצונות וצרכים משל עצמו, שלא פעם עומדים בסתירה לצרכיו ורצונותיו .
רכישת היכולת לקיים עם אמו קשר בו מתקיים המתח הזה מהווה, לטענת בנג'מין, הישג התפתחותי חשוב עבור הילד.
כל הורה רוצה לספק לילדיו חיים אידיאליים ולמנוע מהם כאב. וכאשר נגרם לילד כאב, ההורה עשוי לסחוב אתו אשמה על כך, שרק תמשיך "להחיות" את הפצע ולא תאפשר לילד להתגבר ולעבור הלאה. אין חיים ללא כאב, ולא חשוב עד כמה ננסה למנוע זאת. אך חלק חשוב מבניית העצמי נמצא דווקא בחוויית ההתחככות וביכולת להיפצע ולהגליד ולהתגבר ולהתחשל.
כתוצאה מכך, גדל הילד להיות אדם חזק יותר, המסוגל להתמודד מול אתגרים,להכיר ביכולותיו להכיל שוני ולהכיר בצורכי האחר. זהו נדבך חשוב ביכולת לבנות קשרים יציבים לטווח ארוך. הוא מתאמן לא רק לקחת אלא גם לתת, מה שיכשיר אותו לפיתוח מערכות יחסים בעתיד.מי שבמערכת יחסיו עם אמו קיבל כל שדרש ללא שהיה צריך לוותר מעצמו ילמד לראות את בן זוגו כמובן מאליו,
וינסה בחייו הזוגיים לשחזר מערכת זו של יחסים חד כיוונית ויתאכזב.
מודל תיאורטי זה, פותח פתח לתפיסה חדשה מול אותה אשמה של בחירה בין אמהות לקריירה, הרודפת כל כך הרבה אמהות, מוצעת כאן ההערכה כי שילוב כזה יכול דווקא לתרום להתפתחות התקינה של הילד ולהעשיר את חייו. אל נשכח כי חלק  נכבד מתפקידנו כהורים הוא לגדל בני אדם עצמאים, אחראים, כאלה שיודעים להתמודד היטב עם משימות החיים, המסוגלים לתת ולעזור, להיות פחות תלויים באחרים וזאת בתנאי שנסמוך על ילדינו שיש להם כוחות לעשות זאת.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות