אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

ילדים זה שמחה

יג אייר | 17.05.2011

הם גורמים לנו לחייך, להיות מוצפים ברגשות אהבה, אושר וגם גאווה.
אך תחילתה של הדרך מאופיינת בקרב אמהות רבות בתחושות דיכאון.
על הנורמאלי שבלא נורמאלי – במאמר הבא.

קול צלצול הטלפון בשעת הלילה המאוחרת, לא העיד על הדרמה שמתחוללת מאחוריו. קולו של הגבר הביע חוסר אונים מוחלט. "אשתי בוכה, אני לא יודע כבר מה לעשות, שום דבר לא טוב לה". כשבקשתי לשוחח עם אפרת (שם בדוי), היא בקושי הצליחה לספר, בקול ענות חלושה, כשהבכי חונק את גרונה, על תחושות של כבדות שהיא חשה, אי אכפתיות וחוסר סבלנות לכלום. "אבל אני לא מבינה למה זה קורה לי, זאת בכלל לא אני" היא אומרת, "אין לי סבלנות לכלום, אני לא מצליחה לקרוא, לא מצליחה לארגן את הילדים, אפילו לקובית השוקולד שתמיד עוזרת לי להתאושש, אין לי טיפת חשק". כשאפרת הגיעה לפגישה, העיניים שלה היו כבויות. ברור מקיף העלה, שאפרת, שזכתה 5 חודשים קודם לחבוק את בנה השני, היא מבין רבע מכלל הנשים (25%) שחוות דיכאון שלאחר הלידה. המחשבה על כך שאולי היא "אמא לא טובה" מאחר ואינה מסוגלת לטפל בתינוק ובאחותו הגדולה יותר כפי שציפתה מעצמה, הייתה מבחינתה בלתי נסבלת. התפקוד הלא מושלם שלה, נתפס בעיניה כהוכחה לכך שהיא אינה יכולה ואולי אפילו אינה ראויה להיות אמא, שהרי היא כל כך "לא יוצלחית" כלשונה. כשהצבעתי בפניה על העובדה שהיא סובלת מדיכאון שעלול להגיע לאחר הלידה, היא חשה לרגע הקלה לשמוע שהסימפטומים שלה אינם "מוזרים". אבל מה זה אומר בעצם, מה אני בדיכאון?!" - נרתעה, כשמבט של בהלה על פניה.

מהו דיכאון
הדיכאון ובכללו גם דיכאון אחר לידה הינו הפרעה נפשית, המתאפיינת בירידה ניכרת במצב הרוח, בפעילות, בהתעניינות בנעשה בסביבה, ביכולת ליהנות ובאנרגיה החיובית בכלל. הטיפול בדיכאון מחייב התערבות מקצועית מעבר לתמיכה הסביבתית הנחוצה, מאחר ובדיכאון קיים גם סיכון שהחולה יפגע בעצמו. הירידה הכללית והמשמעותית במה שמכונה "מצב הרוח" מביאה עמה סבל רב, וירידה משמעותית ברמת התפקוד בכל המישורים; במישור הרגשי, הקוגניטיבי, התפקודי והפיזיולוגי. אפרת, וכמותה נשים רבות החוות דיכאון לאחר לידה, מדווחות על ההשלכות מהבחינה הרגשית של הדיכאון, שהתאפיינו בתחושות של עצבות, ייאוש, חוסר תקווה, איבוד עניין והנאה, ביקורת עצמית ושנאה עצמית, חרדה, אי-שקט  ותחושת מתיחות כללית. גם במישור הקוגניטיבי חלה ירידה משמעותית בקצב החשיבה, הופיעו קשיי ריכוז וקשיים בקשב, ואף ירידה בזיכרון וקושי לעבד מידע ולקבל החלטות. התפקוד היום יומי נפגע גם הוא. המראה הכללי כבר אינו מטופח כבעבר, והחזות כולה המשקיפה מהמראה היא חזות עייפה וכבויה. לעתים לא רחוקות הסובל מדיכאון ימנע מלעשות פעולות שגרתיות וקלות כגון אכילה ושמירה על נקיון. במישור הפיזיולוגי ניתן להבחין בסימפטומים של כבדות בתנועה, חוסר מרץ, כאבי ראש וכאבים בבטן ובחזה.

דיכאון לאחר לידה
רוב הנשים היולדות חוות סוג של מצוקה נפשית לאחר הלידה. המצוקה הנפשית אינה אחידה והיא מתחלקת לשלושה סוגים שונים של תחושות; תחושת דכדוך, דיכאון, והפרעת פסיכוזה שעליה לא נרחיב במסגרת זו עקב נדירותה היחסית.


תחושת הדכדוך (THE BLUES) לאחר הלידה, שמופיעה כ-4 ימים לאחר הלידה ונמשכת עד כ-10 ימים אחריה, הינה תופעה מצויה מאד. אצל רוב הנשים שחוות לידה (כ-75%) יופיעו בימים אלו תחושות של אי שקט, בכי פתאומי ושינויים תכופים במצב הרוח. מצב זה הינו טבעי ונורמאלי, אם נזכור את הקשיים המרובים המתלווים לכל תהליך הלידה. לאחר הלידה, כאשר כל עצב בגוף משווע למנוחה מוחלטת, דווקא אז נדרשת האם להתמסרות מוחלטת לתינוק (שהרי אין מי שיכול למלא את מקומה של האמא) והתוצאה היא ימים טרופים ולילות ללא שינה סדירה. וכל זה בזמן שכל המערכת ההורמונלית בגופה עוברת שינויים משמעותיים, ושפעמים רבות נוספת לכל זה גם התחרות שמתחרים הילדים האחרים על תשומת ליבה (לעיתים קרובות מצטרף גם הבעל לתחרות על תשומת ליבה...), ולא נשכח את הבית שאמור לתפקד בצורה סבירה... תחת מציאות לוחצת כל כך, שמתנקזת לצומת חיים כזו, אין כל פלא ששלוות נפשה של האשה עומדת בפני ניסיון לא קל, ואכן רבות הן הנשים המשדרות קושי ומצוקה נפשית עקב אי יכולת הכלה למאמץ מוגבר שכזה. הבשורה המשמחת היא שמצב דכדוך זה הינו קצר מועד, והטיפול הנדרש לו זמין על ידי הסביבה הקרובה; תמיכה רגשית, הקשבה והבנה, מודעות לעובדה שמדובר במצב חולף והושטת עזרה פיזית בחיי היום יום, מקלים משמעותית על התחושות הלא נעימות האלה, כך שבעזרת השם הקשיים הטבעיים והנורמלים לתקופה זו חולפים ללא השארת צלקת ובמהירות.

דיכאון לאחר לידה
ישנם מקרים בהם לא יהיה די בתמיכה מהסביבה הקרובה. מבין 25% מכלל הנשים היולדות, יתכן כי מסיבות שונות תתפתח תחושת הדכדוך לכלל דכאון (POSTPARTUM DEPRESSION), דיכאון שעלול להופיע עד כשנה לאחר הלידה עצמה. הסיבות לכך הינן שונות ומגוונות; חלקם סיבות פיזיות כמו הירידה החדה בהורמונים נשיים, שינויים בתפקוד של בלוטת התריס, שינויים ברמת הקורטיזון וכדו', וחלקם עקב סיבות רגשיות כגון יחס אמביוולנטי ללידה, יחסים קונפליקטואליים בבית, הפרעה רדומה בעבר וכדו'. לא נוכל במסגרת הזו לפרט ולהרחיב בסיבות השונות, אולם די לנו בעצם ההבנה שהסיבות הרבות שעלולות לגרום להופעת הדיכאון, מצביעות עד כמה זה "נורמלי" להרגיש "לא נורמלי" בתקופת חיים זו. האבחנה המוקדמת של הדיכאון והטיפול בו, מבטיחים קיצור משמעותי של תקופת הסבל וזמן החלמה מהיר יותר. כדאי לדעת שלצורך אבחון ראשוני ניתן להעזר בשאלון שמופץ בתחנות 'טיפת חלב' (EPDS) ככלי סינון ראשוני לגילוי הבעיה, על מנת לפנות לאבחון מקצועי במידת הצורך. לעיתים קרובות מדי קורה, שאי הידיעה על המיוחדות הרגישה של תקופת הלידה, ועל ההשלכות העלולות להיות מאי שימת לב לקושי ולמצוקה של היולדת, גוררת אחריה נזקים מצטברים לזמן ארוך.

הטיפול
הטיפול בדיכאון אחר לידה יהיה בדרך כלל כמו כל טיפול בדיכאון, שעל פי רוב משלב טיפול פסיכיאטרי יחד עם טיפול פסיכולוגי. במקרים הקלים יותר יספיקו בדרך כלל התמיכה והאמפתיה שניתן לתת בבית, יחד עם העזרה הפיזית במטלות היום יומיות. במקרים המעט מורכבים יותר, תתכן בהחלט עזרה של תרופות נוגדות דיכאון (כדוגמת פרוזאק, סרוקסט, ציפרמיל, פבוקסיל, לוסטרל), יחד עם הטיפול הפסיכותרפויטי על ידי שיחות, שעוזר מאד לארגן מחדש את כוחות הנפש שהיו בנסיגה, ולא אחת תקופה משבר זו עשויה להיות קרש קפיצה לצמיחה והתחזקות גבוהה יותר. חשוב לדעת שללא טיפול מקצועי ונכון, ימשיכו חלק מהיולדות לסבול מהסימפטומים של הדיכאון לתקופה ארוכה. האחריות הגדולה לפנות לטיפול אינה רק לטובת האם היולדת. במקרים רבים נוכל לראות שההשלכות של התפקוד הלקוי בתקופת חיים זו, השפיעו גם על הרך הקטן. בעקבות אי יכולתה של האם לתפקד, תתכן תופעה של חוסר טיפול ומעקב אחר הגדילה של התינוק, כשבמקרים מסוימים נצפו השלכות של תת התפתחות מוטורית ורפלקסים ירודים אצל התינוק.

דכאון אחר לידה אצל גברים
כדאי גם להפנות את תשומת הלב לנקודה נוספת שידועה פחות. מחקרים שנערכו (גולדצוויג 2004) העלו, שלא רק הנשים סובלות מדיכאון אחר לידה. גם הבעלים/האבות עשויים להיות שותפים לדיכאון הזה (ולא רק בגלל שהאשה בדכאון.) מחקרים אלו העלו שכ18% מהבעלים/אבות בלידה הראשונה, חווים את אותם תופעות של דיכאון בעקבות הלידה. ההשערות לקיומה של תופעת הדיכאון בקרב גברים לאחר הלידה שונות. נכון שאי אפשר לתלות סיבות הורמונאליות שיעוררו את הדיכאון הזה, אולם התחרות על תשומת הלב של האשה שמטבע הדברים עוברת כעת לתינוק הנולד, ותחושת האחריות שחש האב הטרי והצעיר, הינן סיבות מספקות שעלולות לגרום לדיכאון אצל חלק מהגברים. הסימפטומים של הדיכאון יהיו החל מתגובה של תחלואה פיזית, עצבנות והתכנסות לתוך עצמם, עד לתגובות מאשימות כלפי אשתו/האם. למרות שמציאות דיכאון אחר לידה אצל גברים הינה במידה פחותה משמעותית מאשר אצל הנשים, אולם כדאי להיות מודעים לקיומה של תופעה זו, ובמיוחד בלידה ראשונה.

לסיכום, המודעות למציאות ושכיחות הדיכאון לאחר לידה בקרב ציבור הנשים היולדות, וההבנה שהפתרון הקל לטאטא מתחת לשטיח בעיות אינו פותר אותם אלא רק מעצים אותם, יכולה לחסוך הרבה סבל מיותר ולהביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות