אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

חוסן משפחתי

ח אב | 08.08.2011

חוסן משפחתי
דיכאון וחרדות שונות והשפעתן על הזוגיות וחיי המשפחה והטיפול בהן
חרדות שונות ודיכאון הם בעיה נפוצה. מרשמים ותרופות פסיכיאטריות שונות שוברים מזמן לזמן שיאים חדשים, שלא לדבר על שימוש בתרופות ותוספי תזונה שאינם דורשים מרשם רפואי. בעיית חרדה קשה כמו כפייתיות (OCD) תוקפת לפי מחקרים שונים כ2.5% מן האוכלוסייה וייתכן שאף מעבר לכך. הפרעות חרדה שונות אחרות שנחקרות מתגלות כפוגעות באחוזים משמעותיים של האוכלוסייה. נשפוך מעט אור על הנושא ונבחן את השפעתו בהקשר של נישואין ומשפחה.
תסמינים, תופעות והשפעתם
אבחון של חרדה ודיכאון, כמו הטיפול בהם, חייב להיעשות באחריות וברצינות ויש להתייעץ לשם כך עם איש מקצוע מתאים. יחד עם זאת, ניתן להצביע על מספר תופעות ותסמינים היכולים להיות קשורים לחרדה או דיכאון. החרדה קשורה לפחד שאינו הגיוני ובדרך כלל הוא הולך ומתגבר כך שהאדם נמנע מעוד ועוד פעולות הקשורות בעיניו למושא החרדה. כך הסובל מ"אגורפוביה", פחד ממקומות הומים, עלול להגיע למצב בו יסרב לצאת מביתו והסובל מחרדה חברתית עלול להגיע למצב של הסתגרות והתבודדות. ישנם סוגים מרובים של חרדות כגון: חרקים, גבהים, מקומות סגורים ועוד. הסובל מכפייתיות (OCD), עורך טקסים המרגיעים את פחדיו ומסייעים לו להתגבר על החרדה אך בסופו של דבר החרדה לא נרגעת והטקסים מתגברים ומשתלטים על חייו. החושש מ"זיהום" ירחץ וינקה עצמו עוד ועוד אך יתקשה יותר ויותר לחוש "נקי". אם יחשוש מכך שאינו מכוון כראוי ב"קריאת שמע" הוא עשוי לחזור על כך מספר רב של פעמים אך עם הזמן יהיה פחות בטוח ש"החזרות" פתרו את הבעיה. דיכאון קשור לעצבות ותחושה של האדם שהוא חסר יכולת להתמודד עם החיים או המטלות המוטלות עליו. מלבד הסתגרות ופיתוח חרדות הוא עשוי להתבטא בשינוי משקל קיצוני כתוצאה משינוי הרגלי אכילה, חוסר חשק לצאת ולעשות דברים, שעות שינה מרובות או קושי להירדם, מחשבות אובדניות ועוד. להבדיל ממצבים רגילים של עצבות, הדיכאון נמשך זמן רב.
שלוות חייה של המשפחה נפגעת כתוצאה מחרדות ודיכאונות. לעתים השיבוש גורם למריבה ומחלוקת עד כדי מחשבות על גירושין, יחד עם  האשמות ורגשי אשמה המלבים את ה"תבערה". לעתים הקושי מתבטא בעיקר מחוץ לבית, אך משליך על היחסים בבית. כמו צעיר שהתקשה להשתלב בלימודים באופן המתאים ליכולותיו וחשב לעזוב את הישיבה, כך בעל אברך שהתקשה ללמוד אך סירב לקבל החלטות שישנו את המצב, אישה שעזבה את מקום עבודתה והקשתה על חיי בני ביתה בדרישות שונות ועוד. מסתבר שהפסיכותרפיה יכולה להגיש סיוע שלפי המחקרים, יעיל יותר לטווח הארוך והבינוני מהטיפול התרופתי המקביל.
היווצרותם של מעגלי יחסים שליליים במערכת המשפחתית
כשאחד מבני הזוג או הילדים סובל מחרדה או דיכאון, קורה שהוא מסתגר והתקשורת עמו נעשית קשה. לעתים הוא מגיב בהתנתקות או באופן מוזר שיכול להיראות במצבים מסוימים פוגע. לעתים הסביבה שאינה מבינה את מצוקתו רואה את התנהגותו כעוינת או לא הגיונית ולא מתקבלת על הדעת. הצד הסובל חש בביקורתיות ולעיתים בלעג. לא אחת דברים נאמרים במפורש ובאופן פוגע מבחינתו, אף אם כוונתם של הדוברים לטובה, כאשר סביר להניח שבתוך המשפחה, בתחילה לפחות, הביקורת נבעה מרצון טוב לתקן ומאהבה ודאגה כנה. אצל הסובל מהבעיה הביקורת נתפסת כפגיעה ואיום שכן אין הוא מסוגל באמת להתמודד ביעילות עם הבעיה ממנה הוא סובל ללא עזרה מקצועית. לכן הדבר יוצר מצדו, לא אחת, כעס והתקפה נגדית או לחילופין עלבון וריחוק. כל אחת מתגובות אלה מחזקת את הביקורת כלפיו וממילא הוא שב לתקוף או להתרחק וחוזר חלילה. מעגל מערכתי כזה הוא מעגל של מערכת יחסים שלילית ומתרחקת. לא אחת מגיעים יחסים זוגיים לריחוק ופירוק, חלילה, ולא אחת מוצאים עצמם נערים ונערות מתנתקים ממשפחתם ואף עוזבים את ביתם, כשלעיתים היחסים המעורערים עם הבן או הבת יוצרים גל חוזר של האשמות וביקורת בין ההורים ונוצר שוב מעגל יחסים שלילי ומתרחק, שאחריתו מי ישורנו.
שבירתו של מעגל היחסים השלילי והיפוכו לטובה
במקרים רבים קשה לשנות את המעגל השלילי ללא התערבות מקצועית. התערבות שאינה רואה את הבעיה המערכתית, אלא מתמקדת ב"תוכן" של הוויכוח והסכסוך, גורמת נזק מפני שהתערבות זו נתפסת כחיזוק הביקורת וכ"תנא מסייע", שתפקידו להכריע ולשפוט. התערבות כזו עלולה ליצור מעגל שלילי ולהחריף את הבעיה. למעשה הפתרון הוא דווקא בהימנעות מביקורת ומניסיון להכריע. יש להתמקד בהשבת הקרבה והאהבה. כבוד הדדי, הבנה ותמיכה מתוך חברות אמת וללא התנשאות הם הדרך ליצירת מעגל חיובי היוצר קרבה ופתיחות המאפשרות את הדיון האמתי בבעיה. בכל שלב ניתן לשבור את המעגל. הצד המבקר שסופג כתגובה התרחקות, או תוקפנות, יכול להבין שזולתו בסך הכול פגוע ונעלב. הצד הסובל שחווה ביקורת יכול להבין כי התנהגותו של זולתו נובעת מחשש ודאגה, וכך יש סיכוי שיצליחו לשנות תגובתם. על שני הצדדים לעבור לשפה נטולת ביקורת ושיפוטיות, ותחת זאת לדבר על רגשותיהם: "כשאתה/את עושים כך או מגיבים כך אני מרגיש באופן כזה וכזה ולפעמים מגיב כך וכך" – האדם מדבר על עצמו ואינו מביע הערכה או שיפוט של זולתו. שינוי השפה עושה את שלו. אם אחד הצדדים מצליח ליצור מגע חיובי ומקרב יש סיכוי שייווצר מעגל יחסים חיובי ומתקרב שיאפשר שיחה כנה מתוך פתיחות וביטחון ברצון הטוב, שכן כדי לדבר על הבעיה זקוק הסובל לאמון וביטחון כי מולו אדם אוהב ותומך, כך שלא ימצא עצמו נפגע מהסכמתו להיחשף.
האם מדובר בגזירת גורל שיש להשלים עמה?
ממחקרים הבוחנים  את יעילות הגישה הקוגניטיביות התנהגותית לטיפול בחרדה ודיכאון, מסתבר שאחוז ניכר מן המטופלים בגישה זו, המכונה CBT, משיגים תוצאות מצוינות המחזיקות מעמד לאורך זמן. בתחום שנחשב בעבר כמעט "חשוך מרפא" כמו הפרעה כפייתית ((OCD, מדווחת פרופ' עדנה פואה, כי קרוב לשלושת רבעי מהמטופלים במרפאתה בגישה ההתנהגותית שיפרו את מצבם באופן ניכר ולאורך זמן. כך מורים גם מחקרים על תופעות חרדה אחרות ועל דיכאון.
מעיקרי הגישה
במסגרת זו, עובדים עם המטופל הן במישור הקוגניטיבי – הכרני והן במישור ההתנהגותי. על פי גישה זו, שמוביליה הם ד"ר אהרון בק וד"ר גרי אמרי, נקודת המוצא היא שהאדם מונע מתפיסות המולידות "מחשבות אוטומטיות" כלפי המציאות. הללו יוצרות תחושות ורגשות המניעות את האדם לפעול כפי שהוא פועל. לכן אין עוסקים בשאלה כיצד נוצרו החרדות או המחשבות הדיכאוניות. חשוב יותר להתמודד עם התפיסה באמצעות טיפול קוגניטיבי שיסייע לאדם לבחון מחדש את תפיסת המציאות שלו ותקפותה. כל זה בליווי התנסות התנהגותית שתספק את האפשרות לחוות את המציאות באופן שונה ותוסיף לנדבכי ההבניה מחדש של ההכרה, ההרגשה וההתנהגות בפועל.
במהלך הטיפול, עובדים גם על שינוי הרכיב הרגשי ומיתונו כמו קבלת הרגשות, הכוללת הפחתה מהירה של "החרדה מן החרדה", וכן יצירת אסטרטגיות לפעולה, התבוננות עצמית וסקירה רגשית. גישה זו נחשבת קצרת מועד ויעילותה מורגשת כבר בראשית הטיפול. עם הזמן יותר אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה ומתחומים אחרים פונים ומפנים לCBT, ובהם רופאים וחוקרים של הרפואה הגופנית.
התהליך הטיפולי
לאחר שזיהה המטפל את מהות הבעיה והבין את אשר לפניו לאשורו, יפעל במקביל במישור הקוגניטיבי – הכרתי ובמישור ההתנהגותי לפי הצורך. המטפל הקוגניטיבי יזמין את המטופל למסע מרתק של הכרת המבנים הבסיסיים של החשיבה ותפיסת העולם שלו, ומשפיעים על מחשבותיו האוטומטיות כלפי המציאות הסובבת. מחשבות אלו מזינות את תחושותיו ופעולותיו ויוצרות מעגל שלם המחזק את השקפתו על המציאות, שכן כשאדם פועל מתוך תפיסה מסוימת הוא מניע מעגל תגובה המחזק אותה: כשאני משוכנע שאנשים הם בעלי כוונות רעות כלפי, נוצרת אצלי תחושה שלילית במגעי החברתיים. תחושה זו גורמת לי להתנהג באופן תוקפני או מתרחק ולכן תגובותיהם להתנהגותי יחזקו את תחושתי ואמונתי (ובצדק) שאין הם אוהבים אותי וחוזר חלילה. לכן יעבדו המטפל והמטופל כצוות כדי לאתר את התפיסות, להבין את השלכותיהן ולבחון אותן מחדש. כאן ישתלב הטיפול ההתנהגותי הבנוי, בין השאר, על חשיפה שתאפשר בחינה מחודשת של המציאות ותחזק את השינוי הקוגניטיבי, ובמקרים רבים גם תיצור אותו. כל זה, יחד עם מיתון הרכיב הרגשי, ייצור אצל המטופל את היכולת להבנות תפיסה חדשה, הרגשה חדשה ותגובה חדשה כלפי המציאות וללמוד אותה מחדש באופן מסתגל ובריא יותר. לא אחת, מיתון הרכיב הרגשי ו/או ההתנסות ההתנהגותית מזניקים את התהליך הקוגניטיבי קדימה ומאיצים אותו. כמובן שהטיפול צריך להיעשות באופן זהיר ומקצועי שכן חשיפה לא מבוקרת וטיפול לא מקצועי עשויים להחריף את הבעיה. מאידך גיסא, ברוב המקרים בסיוע איש מקצוע מתאים, התוצאות לא מאחרות לבוא.
לסיכום ניתן לומר שכל בני המשפחה שותפים להתמודדות עם חרדה ודיכאון. חשוב להתלכד, לחזק את הסובל ומתוך אהבה והבנה אמתית של מצוקותיו להניעו לטיפול מקצועי מתאים.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות