אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

נישואים שניים-תקווה לחיים

כג תמוז | 26.07.2008

 

 

 

נישואים שניים –התכוננו ותצליחו

 

החלטת(כל לשון זכר מתייחס גם לנשים) לפגוש אישה. אם אתה אלמן יהיו שיאמרו: 'כבר הוא רוצה להתחתן?! הוא כבר גמר להתאבל על אשתו?! מה הוא שכח אותה (רמז סמוי,הוא בוגד בה) . שיחכה קצת'. אם אתה גרוש יהיו שיאמרו: 'האם ברור לך היכן טעית בנישואיך הראשונים ע"מ שלא תחזור על טעויות אלו?!'.  

ואני אומר לכם: החלטה זו היא שלך, ורק שלך, "זר לא יבין זאת". אף אחד לא מרגיש את מה שאתה מרגיש.

לעולם אף אחד לא יהיה במקומך, בהרגשותיך, ברצונותיך. החיים הם שלך, קבל את החלטותיך רק על פי השיקול מה טוב לעתידך ומה הקב"ה רוצה ממך. ואם יש לך ילדים כדאי שתדע שאם לך יהיה טוב, גם לילדים יהיה טוב. כי רק אתה יודע ומרגיש כמה חייך אינם חיים, ולמרות שכלפי חוץ נראה אולי שעולמך כמנהגו נוהג.

 

ישנם הרבה משתנים שצריך לקחת בחשבון בצעד הזה, רבים יותר מהמשתנים שהביאו אותך להחליט בנישואיך הקודמים. כעת ניצבת שאלת ההתאמה בגיל מבוגר, שהיא שאלה מורכבת יותר מאשר בגיל צעיר; איזה יחסים כדאי לעצב כעת עם בת הזוג, ועוד משתנים רבים, שכעת ארחיב רק על השניים הללו.

 

א': התאמה בגיל מבוגר: אתה מעוצב, אישיותך בוגרת, עברת תהליך כואב. בדרך כלל אדם מעדיף שיקבלו אותו כמות שהוא ושלא ינסו לשנות אותו כלל. קח כלל זה כעקרון ביחסך אל רעייתך לעתיד. אל תנסה לשנות אותה, היא כבר מעוצבת. נצל את ההזדמנות הזו לבדוק את עצמך, להתאים את עצמך לצרכי אשתך העתידית. צרכי הנפש והגוף של רעייתך שונים במהותם מצרכי רעייתך הראשונה,ושתיהן שונות ממך.

נכון, קשה להשתנות בגיל מבוגר. אבל את הכוח לרצות להשתנות תשאב מהידיעה שזהו רצון ה',זה האתגר שהתורה מציבה לנו כל החיים.ה' הוא נתן לך כוח עד היום, והוא ייתן לך כוח גם מכאן ולהבא, כיוון שבכך תלויה בניית הזוגיות שלכם.

אמור לעצמך: אני רוצה לחיות,לצמוח ולשמוח, ולכן אתאמץ להתאים את עצמי לרעייתי. לא, אין משמעות דברים אלו ביטול האישיות שלך. גם אשתך לא רוצה שתבטל את אישיותך, היא מעוניינת בגבר בעל אישיות חזקה, אך יחד עם זאת אישיות רגישה, מבינה, נותנת מקום ומפרגנת לה ולצרכים שלה.

 

ב': פתיחות מוחלטת. האם יחסיך אם רעייתך הראשונה היו פתוחים? ענה לעצמך ושאל את עצמך האם זה התאים לך. האם אתה רוצה מודל פתיחות דומה בנישואין השניים כמו הראשונים, זו ההזדמנות לבחון ולהחליט. אך זכור גם כי בת זוגך גם היא מהרהרת בנושא זה. החלטתך תפגוש את החלטתה, והיחד יצור את הפתיחות שתבטא את רצונותיכם המשותפים.

ניסיון החיים מלמד שבדרך כלל, צרכי האישה לפתיחות הדדית גבוהים מצרכי האיש. האשה זקוקה להרגיש באופן קבוע את תחושת ה"ביחד", והפתיחות היא אצלה ה"יחד". אצל זוג מסוים ה'פתיחות' היא סיפור קבוע 'מה עשיתי', 'היום היכן הייתי', 'מדוע החלטתי כך', 'מה הרגשתי'; אצל זוג אחר ה'פתיחות' היא רק שיתוף של מה עשיתי ולא של מה הרגשתי. תצטרכו בהקשבה ובאמון למצוא את המודל המתאים לכם.

מניסיוני האישי אספר כאן:הייתי נשוי כמעט שלושים שנה,בטוב ובשמחה.אשתי (ז"ל) נפטרה ,הייתי אלמן.זו היית עבורי (ועבור ילדיי)תקופה קשה מאוד.התחתנתי עם אשתי שתחי' והחודש (אדר א' תשע"ד) אנו שמחים על עשר וחצי שנות נישואים נהדרים (הרבה תודות לאשתי) .מאמר זה נכתב מתוך חוויתי האישית ומתוך הניסיון הקליני רב השנים.

עלו והצליחו ויהי ה' עמכם

  

 

                                                          הרב חגי ניר, יועץ זוגיות בהתמחות בנישואין שניים, 052-8622339

                                                                                         

 

ישנם 

 

א': ה

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות