אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

מה בין כוסות פלסטיק לבין אהבה

כז אייר | 31.05.2011

מה בין "כוסות פלסטיק לבין "אהבה"

במציאות.. אנו מצפים מבני זוג  שיחתמו על חוזה "שותפות" לאורך שנים,יהיו מאושרים , הרי עם שותף עסקי איננו "סגורים" עד תום, כלומר עם שותף שאנחנו אמורים לראותו מס' שעות ואינו עוכב אחרינו ולא שואל .."למה איחרת שוב", ולמה הצלחות נשארות על השולחן אחרי האוכל..?!"  ו"למה אני צריכה לקום כל לילה -הילד הזה הוא רק שלי?!" וכו' -איך מצפים מאיתנו להאמין ביכולת שלנו כזוג להחזיק מעמד עשרות שנים ב"שותפות המוזרה/המופלאה " הזו?! והאם ניתן ללמוד כיצד לשמר או להתחבר על מנת ששותפות זו תיארך לאורך שנים טובות?
שני אחים שגדלים באותו בית עם אותם הורים , והולכים לאותו בית ספר/ ישיבה, אוכלים את אותם המאכלים,
מתפללים באותו ה"נוסח" , מעורים באותם חיי קהילה/חברה -ובכל זאת גדלים עם אופי שונה ואוהבים דברים אחרים, ולעיתים
לא מסתדרים ולעיתים שנים שאינם מדברים בינהם. כיצד נצפה ששני בני זוג שבאים מאטמוספרות שונות , ומבתים בעלי מנטליות שונה  בקוטביותה , ימצאו אוזן קשבת והאהבה והאחוה תשרה בביתם?!
נישואין באים לא לשנות בני זוג , ולא לחנך את "בן הזוג " אלא באים לחבר בין בני הזוג וליצור חברות בינהם , מצינו שגם ניגודי אופי לא יפריעו אם בני הזוג ישכילו להתעלות מעל הקשיים -נראה דוגמא בשחר ההיסטוריה של עמינו , יצחק אבינו
ורבקה אמנו -באו מבתים שונים במהותם -יצחק אבינו בא מביתו של אברהם איש גומל חסד -בית של  תורה,של יראת שמיים רבקה לעומתו באה מבית של עבודה זרה , מסביבה שונה ,רבקה היתה צעירה מיצחק בעשרות שנים , יצחק ורבקה היו שונים באופיים , רבקה היתה פעילה , יוזמת מתוחכמת מאוד , היתה דולה לאנשים בבחינת חסד -לו יצוייר והיתה חיה כיום ברור שהיתה עומדת בראש שדולת נשים למען.. למען.. . יצחק לעומת היה באופיו "מובל" , שרוי בתוך עצמו ועוסק בתורה כעולה תמימה -וכאן אנו חשים את הבדלי השקפותיהם כשאחת הדוגמאות לכך היא חינוכו של עשיו בנם. וכל זאת למרות השינוי המהותי בינהם עובדה זו כלל לא הפריע להם להקים בית נאמן ולאהוב . להבדלי אופי עצומים אלו -שהיו בין יצחק לרבקה קורה המהר"ל  "הם היו הפכים זה לזו.."( דרך חיים למהר"ל א עמ' כט').
הגמרא בקידושין (כט' ב') –דנה  בשאלה  האם ילמד תורה קודם או ישא אישה?  חתן אחד אמר:  להתחתן עם התורה זהו ביטוי שגרתי וידוע -אבל הוא הולך ללמוד את אשתו -הוא מעוניין לעשות תואר ב"אשתו",  BA' באשתו, MA באשתו , עד שיעשה פרופסור באשתו !! כמה צדק החתן הצעיר הנ"ל . לעיתים יוצא  לשוחח עם זוג במהלך  הנחייה והאישה  אומרת : "ברור שאני מכירה אותו..". "אני יודעת בדיוק מה הוא אוהב ללבוש ומה הוא אוהב לאכול .. ומה הוא יגיד בעוד רגע.." והבעל אומר לי:
.."אני מכיר אותה בעל פה- היא לא מצליחה להפתיע אותי.." וכשהם נשאלים: האם את מכירה אותו מבפנים? האם את חשה את הכאב שלו? האם ניסית להבין את קשייו מנקודת מבט שלו? האם אתה הבעל הצלחת להזדהות עם קשייה ? וגם לומר לה את זה? שאתה מבין את מה שעבר עליה במשך כל היום? והאם בכלל ניתן להגיע לכך שבני זוג יכירו ויחושו איש את אשתו?
ניתן גם ניתן - על ידי דיבור -הדיבור יוצר את החיבור בין בני אדם בכלל, ובין איש לאשתו בפרט-לכן חז"ל הזהיר בפרקי אבות:
"אל תרבה שיחה עם האישה -באשתו אמרו קל וחומר באשת חבירו -הדיבור יוצר חיבור בפרט בין אנשים ונשים ולכן כה החמירו בכך. א"כ  מדוע כתוב "אל תרבה שיחה עם האישה,? מסביר החזוו איש -חוץ מן השנה הראשונה "ושימח את אשתו אשר לקח-חובה , כיצד משמחה?! .. עליו  להשתדל להראות אהבה וקירוב בריבוי שיחה ובריצוי" ומה שאמרו חז"ל .. אל תרבה וכו' לא מדובר על השנה הראשונה שבשנה זו צריך להרבות בריצוי ובחיבה ובשיחה ".. ולאחר מכן ניתן להכיר ולהבין גם בלי אותה "דברת" ארוכה שחוזרים בה על אותם מילים אותן הקלישאות אותם הנאומים ולעיתים קרובות אותם הויכוחים.
כוח הדיבור הוא כוח גדול לבנות או להרוס! מוות וחיים ביד הלשון-ע"י לשון הרע ניתן להרוס מדינות -שורש המחלוקות והרס הוא על ידי דיבורים,  ניתן לתקן ולחבר את כל העולם על ידי דיבור -אבל קודם כל יתחבר בבית ועם אשתו על ידי דיבור.
בני זוג הם קודם כל חברים "כי היא חברתך ואשת בריתך(מלאכי ב' יד') אתה הגבר "קנה לך חברה" ואת גברתי "קני לך חבר"
כיצד קונים? בין היתר על ידי דיבור על ידי שיחה על ידי סבלנות על ידי מילים -בעולם של תקשורת ושל מדע כולם מתקשרים עם כולם -עולם המדיה נפתח בפני כל העולם וכולם משדרים לקוסמוס מסרים ומצפים שמאן דהוא באיזה גלקסיה יענה או יקשיב , ובבית אין לו סבלנות לשמוע את שאלתה של אשתו (חברתו?!) "מה דעתך על הכוסות "חד-פעמי" שקניתי? מוצאים חן בעינך?" בעל יקר  ! לפני שאתה מפיק " פרוייקטים " בעולם הגדול תקשיב ברוב קשב עם הנהון בראשך לשמע שאלת רעייתך "מה דעתך על השמלה שלי ?! מוצאת חן בעינך ? " כמו כן כשאשתך אומרת לך:" כואבת לי הבטן או אני עייפה.." ..אנא אל תשלח אותה לקחת אספרין או ללכת לנוח - תן קרדיט לאינטלגנציה שלה שהיא יודעת שכשכואב הראש -לוקחים כדור וכשעייפים הולכים לנוח.. אשתך מצפה שתזדהה עם הכאב שלה .. ועם הקושי שלה ואל נא תעשה לה ב"שפת גוף" .. נו סיימי כבר .. ובעצם אתה אומר לה:.." תכל'ס מה את רוצה ממני? אנא הזדהה איתה  !
זו השיחה, זה הדיבור , וזו "אומנות הדיבור"  גם אם המדובר על  חוות דעתך "המקצועית" על "הכוסות החד פעמי"-
נסה להבין לראות מה ומי עומד מאחורי השאלה -ובעז"ה מובטח לנו חיבור! וחברות !! וזוגיות ושותפות מופלאה!.

מעובד עפ"י ספרו של הרה"ג שלמה אבינר שליט"א. "ואהבת לרעיתך כמוך"

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות