מאמרים

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

כא אדר א | 01.03.2016

ידועים דברי הבעש"ט על הפסוק "כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם". מסביר הרב שג"ר אם הנך רואה פגם בחברך ,הפגם איננו אלא בך. אדם שופט דברים מתוך התנסות שלו ,אלמלא שהתנסה באותו פגם לא היה יכול לזהותו אצל זולתו. למשל אדם הרואה את פלוני כבעל לב טוב או כעסן והוא רואה את אבחנתו כאובייקטיבית לחלוטין, אך האמת היא שהמתבונן כלל  אינו רואה את השני אלא את עצמו.

על הרקע הזה מלמד אותנו הבעש"ט שתיקון האדם את עצמו ישנה את מבטו על העולם ולעניננו , תיקון האדם את עצמו ישנה את מבטו על בן/בת זוגו .אלא שדבר זה אינו כה פשוט. הבה נצלול למעמקי התהליך ונראה את המתרחש בו.        

בשנות הילדות נבנה הדימוי העצמי שלנו והוא משתרש עמוק באישיותנו  וכך אנו בונים לנו את תסריט חיינו  לטוב או למוטב. כאשר אנחנו גדלים ומתבגרים בא העת לבחור את הדברים הטובים מתוך המכלול שהשתרש בנו. בנקודת הבחירה הזו עלינו לעבוד קשה ולבחור בהתנהגויות ובמידות טובות, שאם לא כן  נמשיך ימים ושנים לאחוז בטעויות שהטבעו באישיותנו, וכפי שאומר הרב דסלר "אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו" ועל כן ניראה את עולמנו דרך החוויות שחווינו בילדותנו.

 ניתן לראות זאת בדוגמא הבאה. רן ורינה נישאו בשמחה רבה לאחר שהיו חברים כשנה. רן גדל בבית שהוריו דאגו לו דאגת יתר ועל כן לא נתנו לו ללכת לחברים לא מוכרים ולא לצאת לטיולים.  רן הרגיש שהוריו משתלטים עליו ולא מאפשרים לו לבחור וע"כ הוא נידחק הצידה עקב דאגת יתר זאת. את תחושת השתלטנות הזו הוא ,קרוב לוודאי ,יביא לביתו החדש וכנראה ימצא באשתו את ההשתלטות הזו. כעת הוא נדרש לעבודה, להבין שהשתלטנות שהוא חש באשתו אינה אלא שיקוף לחווית השתלטנות המצויה בו והוא צריך לעמול על כך כדי שלא ישליך את תסכולו על אשתו.

רינה גדלה בבית שהוריה כלל לא שמו לב אליה. היא הרגישה מוזנחת ולא קבלה את האהבה שכל ילד מקבל בטבעיות. אף היא תבוא לחיי הנישואין כשבליבה תחושות כמו: "לבעלי לא אכפת ממני" "אני לא מעניינת אותו כל-כך". גם רינה נמצאת בנקודת בחירה האם להשליך על רן את החוויות הקשות הללו או לעבוד על כך. אלא ש"אין האסור מוציא את עצמו מבית האסורים".

פרופסור קלייר רבין מסבירה לנו מה קורה בטיפול ויש בכוחו לעזור לנו. על מנת להבין מדוע למערכת היחסים עם המטפל חשיבות כה מכרעת ,עלינו להבין את התהליך הטיפולי הבסיסי הנקרא "העברה".

"העברה" היא השלכתם של דימוי ,.תפקיד או מערכת יחסים מן העבר על מערכת היחסים עם המטפל בהווה. משמעותה של ה"העברה" היא שהמטופל סורק את כל המסרים של המטפל ע"פ האמונות הבסיסיות שלו כגון: " אני מרגיש שהיא משתלטת עלי", "אני חייב לעשות מה שהיא רוצה". במילים אחרות יהיו החוויות אשר יהיו והן שייכות לילדותו של המטופל, הן יכנסו באופן בלתי נמנע לתוך מערכת היחסים עם המטפל. בטיפול זוגי שני בני הזוג חווים העברה אחד כלפי השני ושניהם כלפי המטפל.

ניתן לחשוב שמכיוון ששניהם רצו מאוד שהנישואים שלהם יצליחו ניתן יהיה לעבוד איתם על מיומנויות של תקשורת, הבעת צרכים וניהול כעסים אלא, "שהעברה " היא קודם רגשות ולא הגיון. כאשר מנסים ללמד זוגות התנהגויות חדשות נתקלים במכשולים. מה שגורם להצלחה בטיפול, בנוסף לכל הכלים לשינוי התנהגות, היא יכולתו של המטפל לזהות את תהליך ה"העברה" מצידו של כל אחד מבני הזוג ולהתמודד איתו. בטיפול על אף האכפתיות והחום שהמטפל יעביר לזוג שלנו הם יחוו אכזבה ועל המטפל לזהות זאת ולתת להם חוויה מתקנת, כדי שיתחילו לראות זה את זו בצורה אחרת. לשני בני הזוג חשוב יהיה לראות שהמטפל מקבל אותם ורגיש ביותר לשניהם, מכיל את הקשיים שלהם ,מעלה אותם למודעות ומשתמש בכך להצלחת הטיפול.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות