מאמרים

אווירה משפחתית

אווירה משפחתית
fotolia
טז אייר | 24.05.2016

איך מגיעים לאווירה של שלווה בבית?
אחד הדברים הנצרכים ביותר בדורנו הוא השלווה. מדוע אין שלוה ורוגע. מה הגורמים לכך, והאם אפשר לשנות משהו באווירה כדי שהשלווה תכנס אל תוך חיינו. כולנו זקוקים להרגיש שיש לנו מקום, שאנחנו נראים, נשמעים, מובנים.

אנו רוצים שהקרובים אלינו יעריכו אותנו ויקבלו אותנו כפי שאנחנו.
אך, כאשר אנו מרגישים חסר במענה לצרכנו החשובים ואין לנו איך לספק אותם, אנו מרגישים מצוקה וכאב, שבא לידי ביטוי אצל לא מעט אנשים בהתפרצויות כעס במיוחד על אלו הקרובים אליהם ביותר.
כאשר האווירה בבית שהערכה שלי כלפי עצמי היא בזכות הסובבים אותי.

המסר שעובר, שאני ההורה תלוי בסובבים אותי כדי שיספקו לי הערכה קבועה, בטחון, ערך, תחושת הצלחה, כבוד וחשיבות.


דוגמא:

ילד רואה שאימא מאוד עייפה ומתלוננת על כך שהיא עייפה, אך, לא מאפשרת לעצמה לנוח. במקום לנוח היא מזמינה את גיסתה לשבת כי לא נעים לה, ומה יגידו במשפחה אם לא תזמין את הגיסה. אימא יודעת שאם תזמין את גיסתה לשבת, היא תרגיש אחרי זה הרגשת קורבנות, אך כדי לספק את רצון המשפחה, היא מבטלת את האני שלה בשביל מישהו אחר. האווירה שנוצרת, שאנו לא ראויים להערכה בזכות עצמנו אלא באישור של הסובבים אותנו. ילד גודל בהרגשת חוסר בטחון ותלותיות בסובבים אותו. לומד לא לראות את הכוחות שיש בו ומצפה תמיד לאישורים על כל צעד ושעל, הוא הופך לתלותי בדיוק כמו הוריו. אם ברצוננו לשנות את האווירה הזו בבית, אנו ההורים צריכים ללמוד, לבטא את עצמנו. את הצרכים שלנו ואת כל מגוון הרגשות שלנו. אם אימא תלמד להגיד את שהיא מרגישה, להגיד אני עייפה השבת ומותר לי לנוח, זה הצורך שלי, המסר יעבור בצורה ברורה, והיא לא תרגיש הרגשת קורבן. והילד ירגיש שאימא חזקה וברורה ולא תלויה באחרים.

דוגמא נוספת:
לרותי יש צבעים חדשים בקלמר, חשוב לה שלא יגעו לה בהם. אך כאשר אחותה לוקחת לה מהקלמר את הצבעים והיא מתנגדת לכך, היא שומעת מאימא "מה יש תוותרי תתני לה את הצבעים". המסר שעובר, אין מקום לרצון שלי, לאני שלי, אני מרגישה אשימה על כך שמבקשת משהו שהוא לגיטימי, פרטיות והתחשבות בצרכים שלי. דבר נוסף. לספק לעצמנו בשעת תסכול, מצוקה, וחוסר  את האישורים הפנימיים על מי שאנחנו וליצור לעצמנו תחושת שפע פנימית.

כיצד נעשה זאת? נלמד את עצמנו ואת ילדינו לראות את הטוב שיש לנו בחיים. ללמוד לומר תודה על השפע שיש לנו. לראות את מה שיש ולא את מה שאין. בכך ילד ירגיש שאני תלוי בבורא עולם וחייב לו את חיי, ולא לבשר ודם, אני מקבל שפע משמיים ורואה את אהבת ה' אלי. כאשר נלמד לראות את מה שאחרים עושים למעננו גם אם זה לא נעשה הכי מדויק ולשביעות רצוננו. כך, גם נלמד לגלות חמלה על הקשיים והכאב שלנו, ועל הטעויות והחסרונות של עצמנו. ובכך נגלה חמלה גם כלפי אחרים. נעביר לילדנו מסר של אווירה וחשיבה חיובית, על עצמנו ועל החיים. ובכך ניתן לשלווה להיכנס אל תוך חיינו, השלווה מגיעה ממקום של סיפוק, וחיבור לבורא עולם. וברגע שנלמד לא להיות תלויים בחברה ובמה יגידו, יחשבו עלינו. נלמד להביע את עצמנו נכון, ולתת מענה לצרכים שלנו. נרגיש הרבה יותר הרגשה של רוגע ושלווה.

 

 

 

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות