מאמרים

ההבדלים בין המינים/רגש רגש תרדוף

כח תשרי | 26.10.2011

ר' פרידלנדר מסביר בספרו "וידעת כי שלום באהלך" כי כשהתורה כתבה את המילה "כנגדו" בפסוק "אעשה לו עזר כנגדו",מדובר בשוני,שאין האשה כמו הגבר.

האפשרות שבני הזוג יוכלו לעזור זה לזו ולהשלים אחד את השני ,יכולה להיווצר דווקא על ידי השוני שבהם.אילו היו שווים,לא היתה אפשרות לתרום לזולתו מה שלא היה לו בעצמו.
הדבר דומה לסוללה המורכבת מצד אחד שהוא חיובי וצד שני שהוא שלילי.כל מטען נותן את הכוח שלו  ורק על ידי הכוח היוצא  מהתמזגותם-נוצרת התפוקה של האור.
בחיי נישואין,על מנת לידע כיצד  לחבר את שני הכוחות ליצירת כוח אחד חזק  ושונה מן השניים ועם תפעול יעיל-חובה על כל אחד מן השניים להכיר את השוני בבן הזוג השני,להכיר את תכונותיו השונות.
שומה עלינו להבין שמטרת השוני בין בני הזוג הינה מכוונת על ידי הבורא בשל השוני בתפקידים השונים זה מזו.

דבר אשר אצל האשה יובן כקל,הרי שאצל הגבר יהא הדבר קשה ומסובך מאד,לדוגמא:גבר דורש סיפוק בכל תחום שהוא עושה .למזלו, אשה יכולה למצוא סיפוק בעבודות הבית,מה שאצלו לעולם לא יכול להיתפס כדבר המפיק סיפוק.ובלא סיפוק-אין סיבה לעשייה.

בעיני האיש,עבודות הבית יכולות להצטייר כשגרתיות וחסרות תכלית.האפשרות לעסוק בצרכי הבית יכולה להתבצע דווקא על ידי אדם שיש לו רגש יותר משכל ,והאשה היא זו שיש לה תכונות רגש לסדר,ניקיון ויופי.
אשה-על ידי בית מסודר ונקי יכולה לקבל סיפוק נפשי,מה שאין כן אצל הגבר,שאצלו אין שום התנגדות לסדר וניקיון,אך להשקיע בכך כמו שהאשה?-זה כבר מוגזם!אם הוא ממהר לכולל,  בהחלט לא יקרה כלום אם הספר יישאר מונח מחוץ למקומו הקבוע ובלבד שהזמן הזה להחזירו למקומו,עבורו זהו ביטול תורה,ובפרט  שהרי כשיחזור מן הכולל יצטרך שוב לעיין בספר,אם כן מדוע הטרחה ובזבוז הזמן להחזירו,"מה ההיגיון בכך"...?
זוהי דוגמא קלאסית למה שבעיני הבעל  נראה כסתם "קטנות מוחין" לדרוש ממנו להחזיר הספר למקומו,הרי שממבטה  של האשה זהו חוסר התחשבות משווע ,ובפרט שהיא זו שצריכה לשבת רוב הזמן בבית מול חוסר הסדר שמאחוריו עומד בעלה.

במקרה זה,אי ההבנה נובע מהשוני של כל אחד מהשני.
אילו רק ישכיל הבעל להבין שאצל אשתו דבר מעין זה הוא צורך נפשי הנובע מטבעה ולא סתם רצון "לנדנד",אלא מהרגש הבריא אשר בו חננה הבורא יתברך,הרי שהרווח יהיה כולו-שלו.
חכמתו של בעל נבון תבוא לידי ביטוי כאשר לא ינסה לשבור את טבעה של אשתו,אלא לכוננו ולהתמזג עימו.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות