מאמרים

טיפים לליל הסדר

טיפים לליל הסדר
יג אדר | 28.02.2018תגיות: חינוך | יועצים | משפחה

חג הפסח הוא חג מיוחד. וראשו הוא הרגע האמתי שבו המסורת הולכת ונמסרת מאב לבן, מדור לדור.

כמה אנחנו מצפים שהליל שימורים הזה יהיה כולו טוב, יתנהל כסדר הילדים יהיו קשובים, והאווירה תהיה נעימה

איך עושים את זה? טיפים מועילים:

1. הפכו לשואלים: תשובות הן דבר נפלא, אבל שאלות יותר חשובות. הן מראות מעורבות וקשר לרעיונות. השאלות מראות שהנושאים משנים לנו ושאנחנו ערניים וחושבים. נכון שהילדים הקטנים שואלים את ארבע הקושיות ולומדים כבר בגיל צעיר על חשיבותן של שאלות, אך כאן גם המקום שלנו להפוך להיות: שואלים בדיוק כמו שכל יהודי עושה מאז ומעולם.... השאלות תגרומנה לילדים לחפש תשובות בתוך ההגדה. ויחשבו על מה שכתוב בה. כולם יכולים לחפש אחר תשובות, אך השאלות מראות שאכפת לנו ושאנחנו פתוחים לקבל תשובות.

3. תנו מקום לכל ילד: מהדוגמא של ארבעת הבנים אנחנו לומדים לפעול על פי הצדדים החזקים והחלשים של כל אחד מהילדים. הילדים אינם זהים, ואנחנו צריכים להבין, לאשר ולהעריך אותם כמו שהם, ואז ללמד אותם על פי תחומי העניין, הנטיות והתכונות האישיים שלהם. זאת משימה קשה, אולם זהו תפקידם של ההורים. אפשר להגדיר לילד: אתה ילד פיקח! כל מה שאבא אומר אתה מבין מיד! ואפשר לעומת זאת להחמיא: את ילדה עם רצון חזק! אני שם לב להקשבה שלך! וכו

4. הפכו למספרי סיפורים: ההגדה היא סיפור יצירתו של עם ישראל. אבותינו, אברהם, יצחק ויעקב, בחרו לפרסם את שם ה' בעולם, אבל רק הדברים שקרו אחר כך - השעבוד, הגאולה וקבלת התורה, הפכו אותנו לעם. זה המוטיב החוזר שלנו. פסח עוסק באלוקים ובעם ישראל, בניסים שהוא עשה כדי לשחרר אותנו, על מנת שנוכל להעמיק את הקשר שלנו איתו. סיפורים הם כלי הוראה אידיאלי. הם מערבים את המאזין, שומרים על תשומת ליבו ויכולים אפילו להחזיר אותנו לשאלות.

5. אל תוותרו על חוויה: יש ידע שהוא כל כולו אינטלקטואלי, וישנה דעת - ידע אישי שמשלב בין שכל לרגש, כשהרעיון הופך לממשי. באכילת מאכלים סמליים כמו מצה, מרור וחרוסת, אנחנו מפנימים את מושג העבדות - הסמלים ממחישים לנו אותו ואנחנו מזדהים עם אבותינו. ובסעודה המכובדת, בישיבה בהסבה ובמעשים סימבוליים אחרים, אנחנו מפנימים את חווית הגאולה. יכולת ההערכה שלנו לשני האלמנטים גוברת, ואנחנו באמת מרגישים כאילו שיצאנו ממצרים, ולכן יכולים לחוות את הישועה והכרת התודה. יחד עם הילדים אפשר אפילו לשחק את משחק הגאולה, והשעבוד. את פרעה והמכות. הכול כיד הדמיון הטובה עליהם.

שיהיה לכולנו פסח כשר שמח ובעזה נזכה יחד לחוות את הגאולה האמיתית.

 

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות