מאמרים

עבודת האדם

כט תשרי | 27.10.2011

הכנה לחיי נישואין / הרב מנחם מורדוף


התורה, בפרשת "בראשית" (פרק ב'), מתארת את תהליך בריאתה של האשה: "ויאמר ד' אלוקים לא טוב היות האדם לבדו אעשה לו עזר כנגדו ... ויפל ד' אלוקים תרדמה על האדם ויישן ויקח אחת מצלעותיו ויסגור בשר תחתנה. ויבן ד' אלוקים את הצלע אשר לקח מן האדם לאשה ויביאה אל האדם". הקב"ה בורא את האשה מעצם שהוצאה מגופו של אדם, ומציג אותה לפניו.
יצירתה של האשה בדרך זו דווקא מצביעה על הקשר המיוחד, שייכות מיוחדת, שהטביע הבורא באדם הראשון כלפי אשתו, קשר שהאדם הגדיר אותו, כשראה את האשה, במילים: "ויאמר האדם זאת הפעם עצם מעצמי ובשר מבשרי לזאת יקרא אשה כי מאיש לוקחה זאת". האדם מבין שהאשה נבראה ממנו והיא עצמו ובשרו.
ביטוי נוסף לשייכות זו אפשר לראות בפסוקים המסכמים את תולדות האדם, מאדם הראשון ועד נח (בראשית פרק ה'): "זה ספר תולדות אדם ביום ברא אלוקים אדם בדמות אלוקים עשה אותו. זכר ונקבה בראם ויברך אותם ויקרא את שמם אדם ביום הבראם", שניים נבראו, זכר ונקבה, והשניים הללו נקראים ביחד "אדם", שניים שהם אחד.


הקשר המיוחד הזה שהטביע הבורא בין האדם הראשון לאשה, מודגש גם בפסוק נוסף: "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד". הפסוק בא ללמד על השייכות הזו לדורות הבאים, כפי שמסביר זאת הרמב"ן: "והיו לבשר אחד: ... בעבור שנקבת האדם הייתה עצם מעצמיו ובשר מבשרו, ודבק בה, והייתה בחיקו כבשרו, ויחפוץ בה להיותה תמיד עמו. וכאשר היה זה באדם, הושם טבעו בתולדותיו, להיות הזכרים מהם דבקים בנשותיהם, עוזבים את אביהם ואת אמם, ורואים את נשותיהן כאילו הן עמם לבשר אחד ...".
נשאלת השאלה: כיצד יוכל האדם להגיע למצב בו הוא יוכל לדבוק באשתו, ולהרגיש בה כאילו הייתה עצמו ובשרו? מה האדם צריך לעשות כדי להגיע לקשר כה עמוק?
תשובה לשאלה זו רמוזה כבר בפסוק עצמו במילים: "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו". בפסוק זה נקרא האדם בשם "איש" בניגוד לכל פרשת "בראשית" כולה בה קוראת התורה לאדם הראשון בשם "אדם".
האדם נקרא בשמו, "אדם", על שם האדמה שממנה נוצר. שם המציין את הקשר המיוחד בין האדם לבין "הוריו הביולוגיים". בפסוק שלנו התורה קוראת לאדם בשם "איש" ולא בשם "אדם", כדי לציין שהאדם כבר איננו מחובר בקשר ישיר להוריו. האדם נפרד מהחסות שמעניקים לו הוריו תוך שהוא יוצר לעצמו זהות עצמאית חדשה, ופונה לבנות את עצמו ואת חייו בכוחותיו הוא.


שלב זה בו בונה המתבגר את ההגדרה העצמית שלו ומעצב לעצמו מעין "כרטיס ביקור" משל עצמו, מהווה בסיס לבניית קשר רוחני ורגשי קרוב בין איש לאשתו.
האדם צריך קודם כל להכיר את עצמו על יתרונותיו וחסרונותיו, נקודות החוזק ונקודות החולשה שלו, ומתוך כך הוא יודע לצייר לעצמו, במחשבתו, את צורת הבית העתידי אותו הוא רוצה להקים בע"ה. מתוך היכרות עצמית זו, הוא יוצא לחפש ולהכיר את האשה המתאימה לו על פי אישיותו, על מנת להקים יחד עמה את הבית אותו צייר לו במחשבתו.


צורת הקשר הזו בין האיש לאשתו, קשר בו האיש והאשה מתאימים זה לזו באישיותם, נלמדת גם מהמילים "עזר כנגדו". חכמים פירשו את הביטוי הזה - "זה כנגד זה עשה אלוקים", כלומר שישנה התאמה והשלמה בינו לבינה, כביטוי העממי: הם מתאימים זה לזו כסיר למכסה, התאמה המאפשרת חיים משותפים תוך הגשמת הייעוד של כל אחד מבני הזוג.
לפעמים, ישנם אנשים "הנתקעים" בתהליך חיפוש האחת והיחידה המתאימה להם, מאחר שהם לא בנו תחילה את עצמם. כשאדם אינו יודע בדיוק מי הוא, ממילא אין הוא יכול לדעת מי היא המיועדת לו. מצב זה יכול להוביל את האדם לתסכול וללחצים בין אישיים הבאים מצד מכריו וידידיו. הוא נכנס למעין מעגל קסמים, שאין הוא יכול לצאת ממנו בכוחות עצמו, והוא זקוק ליד מכוונת שתסייע לו לצאת מן התסכולים והקשיים.
לעיתים קרובות מספר פגישות הכוונה העוסקות בעיצוב האישיות יכולות ליצור פריצת דרך ולהוביל ליצירת קשר של קיימא גם לאחר ניסיונות הכרות רבים שנכשלו.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות