מאמרים

רשת ביטחון לילדים

יט כסלו | 22.11.2013

רשת ביטחון

אחד מהכללים החשובים ליצירת אורית חינוכית טובה בבית בין הורים לילדים היא הרשת ביטחון שיש לילדים אצל ההורים דהיינו שהילדים צריכים להרגיש שיש להם מענה בבית על כל צרכיהם הפיזיים והרגשיים. הפיזיים ז"א שהם מקבלים את לבושם ומאכלם וצרכי בריאותם בהקדם האפשרי ובמינון הנכון. והרגשיים היינו שהילדים ירגישו שיש להם מקום להביע את רגשותיהם הטובות והלא כ"כ טובות ושאם יש על ליבם איזה עניין יש להם איפה להוציא זאת יש להם אוזן קשבת בבית על כל מה שעובר עליהם, וזה באמת לא כ"כ קל להורים ובפרט למשפחות ברוכות ילדים שכל אחד מגיע הביתה מהת"ת או מהבי"ס ורוצה לספר מה עבר עליו באותו היום, ויש להניח את כל הדברים שמעסיקים את ההורים ומחשבתם ולהתפנות אל הילדים ולשמוע מה שהם מספרים בקשב רב ולהתעניין במצבם במלא ההקשבה והרצינות.

הילד צריך להרגיש שכשמגיע הביתה הוא מיד מקבל את מלא תשומת הלב מההורים ויש להורים את כל הזמן בשבילו, ועי"ז הוא יהיה רגוע אח"כ כי הוא קיבל את צרכיו הרגשיים ובא לידי סיפוקם.

לפעמים ההורים חושבים מאיפה אני ייקח את הזמן לזה אבל ההורים צריכים לדעת שעי"ז שהם מתפנים לילדים בחמש דקות הראשונות שהם חוזרים הביתה ויושבים איתם ושומעים אותם בקשב רב הם חוסכים הרבה זמן לאחר מכן כי הילדים האלו לא יריבו ביניהם כ"כ כי הרי באו אל סיפוקם ולא ינדנדו כל הזמן אין לי מה לעשות ומשעמם לי וכדומה.

כשהורים מרגישים שאין להם את הזמן והיכולת לשבת עם הילדים כנ"ל כשהם חוזרים הביתה, יש להם לעשות יציאה דהיינו לצאת איתם להליכה קצרה ביחד לטיול קצר עם כל ילד בנפרד פעם בתקופה, וביציאה הזאת להיות קשוב אליו לדבר איתו על דא ועל הא, זה מאד מקשר את הילד להורים וההורים לילד ועי"ז קצת מתמלא צרכיו  הרגשיים של הילד.

ע"י שההורים יעשו את הנ"ל ויהיו קשורים עם הילד והילד ירגיש שיש לו אוזן קשבת אצל ההורים ולב פתוח כאולם עבור צרכיו הוא יהיה מאד קשור להורים וירצה לספק את בקשת ההורים ואת צרכיהם וזה יחסוך הרבה בעיות חינוכיות לטווח ארוך, הילד לא יחפש תעסוקות שההורים לא מרשים, הילד ירצה לשמוע בקול ההורים כי הוא אסיר טובה להם והוא מרגיש שהוא חייב להם על כל מה שהם עושים לו. ז"א ע"י שעושים הנ"ל מרוויחים ב' דברים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, בטווח הקצר שהילד יותר רגוע ויותר שלו ומסופק עם עצמו והשני שהוא מרגיש צורך להחזיר להורים ולתת להם מה שהם רוצים ודורשים.

 

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות