אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מאמרים

כך תשמרו על החמימות בקשר

כו תמוז | 28.07.2011

"השבועה שנשבעת לצאר לפני 15 שנה היתה אמורה לחמם אותך עד עצם היום הזה"...

 

פעם הלך ר' נחמיה מדוברובנא ברחוב בקור הרוסי וראה גנרל מכה חייל. שאל ר' נחמיה:"על מה ולמה מכים אותו?"  ענו לו שביום האתמול היה כל כך קר עד שעקבו של החייל שהיה שומר של הצאר, נדבקה לקרקע וכדי להפריד את הרגל עמלו קשה. שאל ר' נחמיה: "מדוע מכים אותו אם כך?" ענו לו שהתשובה תבוא בהמשך... תוך כדי שמכים אותו צועקים לעברו המכים: "השבועה שנשבעת לצאר לפני 15 שנה היתה אמורה לחמם אותך עד עצם היום הזה"...

 

החיים רצופים בדברים המקררים ומכהים את הרגישות לכל מיני דברים בחיינו. האם באמת נוכל להסתפק בשבועה שנשבענו לפני שנים על מנת להתחמם או שמא עלינו לחמם את עצמנו כל פעם מחדש?

 

מרבית הזוגות התחתנו מתוך התרגשות ואהבה גדולה, מלאה בחום ואנרגיות. עם זאת, העובדות מראות שאין בכח החמימות הזו להחזיק אותם לאורך השנים, כשהחיים רצופים עליות ומורדות. גם אם הכל הולך למישרין יחסית, צריך חידוש על מנת לרענן ולתחזק את הקשר. גם סיר רותח בטמפרטורה גבוהה ביותר, מתקרר לאחר זמן מסויים כשמסירים אותו מן האש.

 

דוד המלך אומר במזמור כ"ז בתהילים, אותו סיימנו לומר זה לא מכבר "שבתי בבית ה' כל ימי חיי, לחזות בנועם ה' ולבקר בהיכלו". בקשתו של דוד המלך הינה סותרת לכאורה. שבתי בבית ה' – משמעו לשבת במקום קבוע שיהווה משכנו וביתו. ומצד שני לבקר בהיכלו – שמשמעו לבוא לעיתים למקום בתור מבקר. אלא, ההסבר הוא שבקשתו של דוד היא שתהיה ישיבתו ישיבת קבע, אך תחושתו תהיה כמו של ביקור שקורה לעיתים רחוקות.

 

בתפילת נשמת כל חי אנו רואים משהו דומה. נאמר: " ועינינו מאירות כשמש וכירח" . משפט תמוה, שהרי אור השמש גדול מאור הירח? אלא, מסביר המגיד ממזריטש, שהשמש מאירה כל הזמן בשווה. הירח, לעומתה, משתנה כל הזמן. ישנו כלל ידוע: תענוג תמידי אינו תענוג", ולכן אנו מבקשים "ועינינו מאירות כשמש" – שיהיה זה אור גדול – אבל שיהיה בתענוג – בהתחדשות – כירח.

 

חסיד נוסע לרבי אחת לכמה זמן על מנת לקבל כוחות חדשים בהתקשרות ובעבודתו. כך גם כל בעל עסק יודע שעליו להתחדש ולתחזק את העסק, לקנות ולחדש סחורה, לפרסם את העסק בפרסומים חדשים, ואחת לכמה זמן, אף לשפץ ולחדש את המקום.

בעסק בו ישנם כמה שותפים, מתנהלים השותפים כצוות ומקיימים ישיבות הנהלה, על מנת ליצור מוטיבציה עקבית ולחזק את הדברים הנדרשים.

 

גם בחיי הנישואין, אנו מאחלים לעצמנו שיהיה בנין עדי עד אך שיהיה באופן של ביקור וירח – תענוג המתחדש כל הזמן. לשם כך, אנו נדרשים לתחזוק יומיומי, לחידוש ושיפור מתמיד ולניהול ישיבות צוות שזו מטרתם. לא די לנו להסתפק בכך שלפני 20, 15 או אף 3 שנים, בנינו בית לתפארה. שהרי, גם כאשר היסודות איתנים, צריך הבית תחזוק, החלפה של ברז, צביעה מחדש, קביעה של תמונה שנקנתה ואף דברים שוטפים ויומיומיים.

כל אשה יודעת מה קורה לאחר שבוע (או תשעה ימים..) שבהם לא נעשתה כביסה או כל עבודה שוטפת אחרת בבית. כמה זמן לוקח להחזיר את הבית לקדמותו.

 

 

בים הטרדות, המחוייבויות והשגרה העמוסה, מוצאים זוגות רבים את עצמם לא פעם מעבירים שבועות, חודשים ואפילו שנים, בהם הם מתנהלים במקרה הטוב כעסק, אך ללא ישיבות צוות, ואם כבר מנהלים כאלו, השיחה בדרך כלל נסובה על צרכיהם של הילדים, הדברים שצריכים סידור בבית ומחוצה לו, הנעשה בחשבון הבנק, החתונה של הגיס, תשלומים שלא בוצעו, דיונים על הגן המועדף לילד, ועל הבוס הלא מפרגן.. כך אפשר להעביר חלק גדול מהחיים, בלי לשים לב שמשהו חסר. החסר מתגלה הרבה פעמים כשהילדים עוזבים את הקן, ובני הזוג נשארים לפתע לבדם, עם הרבה פחות מטלות (ולפעמים גם בהעדר עבודה – בזמן הפרישה לגמלאות). אז מגלים כי משהו ביסוד הזוגיות חסר ולא נבנה כראוי. זו הסיבה שלצערנו, זוגות רבים מוצאים את עצמם מחפשים מזור לנישואיהם בשלב זה ובמקרה הפחות טוב, אף נפרדים.

 

לא רבים הזוגות שבאופן טבעי מוצאים זמן לשוחח קצת על עצמם ועל דברים הבונים את הזוגיות. לשם כך יש צורך במודעות ובזמן קבוע מראש, על אף הקושי, העייפות וסדר היום העמוס. (כי זמן פנוי כזה הוא פשוט לא בנמצא..) זמן שמוקדש אך ורק לזוגיות, ללא טלפונים, ללא ילדים ברקע וללא הפרעה כלשהי.

 

חיי הנישואין צריכים תחזוק שוטף ועקבי, שיכול להתבטא בתחומים רבים: מילות פירגון והערכה גם על דברים קטנים ויומיומיים (שכבר התרגלנו אליהם וכבר לא רואים צורך להודות ולהוקיר את בן הזוג על כך) הבעות של חיבה בדרכים שונות, פתק עם מילה חמה המתחבא בתוך הסנדביץ', הודעה עם מילות הערכה כך סתם באמצעו של יום עמוס, וכמובן זמן איכות.

 

אלו מאיתנו המתקשים למצוא רעיונות יצירתיים, ואלו הרוצים ליצור רגעים טובים בחייהם יוכלו להעזר ולהתחמם מאותה שבועה שנשבעו, כדימוי,  לפני חמש עשרה שנה, או בכל תקופה טובה אחרת. אם ננסה להזכר בתקופה הראשונית של הנישואין שמתאפיינת בחיזור, נוכל לקחת משם רעיונות טובים ומועילים שהיטיבו אז, ולבטח ייטיבו גם היום. מה גם שזכרונות טובים שמועלים, יוצרים ומחיים את החוויה מחדש – מה שבעצם  תורם לקשר, אף ללא מאמץ נוסף.

 

אם ניטיב להבין את חשיבות השמירה והטיפוח – נוכל למצוא זמן, אם רק ניתן לנושא זה עדיפות מהותית בחיינו. זמן משותף הוכח כדבר מחזק ומועיל מאוד לברית הנישואין. אז מה בעצם עושים בזמן הזה?

 

עיקר העיקרים -  מפנים זמן שהוא בבחינת "קודש לזוגיות". "קודש" משמעו שמכבים טלפונים (או לפחות לא עונים אם יש כאלו- אין משהו שלא יכול לחכות שעה. זמן שבו לא עושים דבר מלבד להיות ביחד ולדבר על חוויות (גם ובעיקר טובות), על הקשר, על האחר ועל הדברים הטובים שעשה, תוך מתן שבח והערכה. זהו זמן לדבר על נושא שהועלה כקונפליקט, אך הפעם בצורה נעימה ומקרבת שתפיק תועלות ותלווה בהחלטות טובות ביחס לקשר. אפשר גם סתם לעשות משהו כיפי ומקרב ביחד.

זכרו שמרכיב מהותי בקשר נישואין יציב ומספק הוא מרכיב החברות. אז חשבו על עצמכם כעל חברים ותוציאו מכך נגזרות רבות בקשר למה שאפשר לעשות ביחד...

 

אני ממליצה בחום למצוא יום קבוע שבו יודעים מראש שלא מתכננים תוכניות אחרות ואולי אפילו יש בייביסיטר קבועה שלא צריך כל פעם מחדש לחפש, ולא לסור ממנו. אחרת קשה מאוד להגיד, אוקיי, עכשיו יוצאים, ולעמוד בזה במשך תקופה. אם בכל זאת נאלצנו לוותר על היציאה מסיבה חשובה כלשהי, יש להשלימה. ברגע שמתחילים פרצות, זה לא נגמר, ובזה בעצם הכל נגמר...

 

זוגות שלקחו על עצמם את המשימה הזו, חשו באחת בשיפור באיכות הקשר ובאוירה הטובה שנוצרה כתוצאה מכך. בייחוד כאשר מתווספים לכך אותן מחוות יומיומיות כפי שהזכרנו. דברים אלו מוסיפים חיות לקשר ומורידים את הסיכוי לדעיכה ושחיקה.

נסו ותווכחו!

בהצלחה.

 

 

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

זכות אישה בכתובה

אני ייצגתי אישה זו בבית הדין הרבני תל אביב, אישה זו זכתה במלוא כתובתה.

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

שתוף הילדים בחוויות

שיתוף הילדים בחוויות כיצד נשתף ומה נשתף

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

סגנונות הורות - הורים סמכותיים

הורים סמכותיים - כיצד עושים זאת?

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

סגנונות הורות - הורים גמישים, ותרנים

נדבר על שלושה סגנונות הורות כשהראשון בהם - הורים גמישים, ותרנים

סגנונות הורות - הורים נוקשים מידי

סגנון נוסף של הורות - הורים נוקשים מידי

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

פחד וחרדה ופוביה ומה שבינהם

איך לנטרל פחדים וחרדות, מהם המקורות של אותם רגשות החוסמים אותנו וכלכך מעיבים על חיינו

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

כאן עובדים!!

העולם בו אנו חיים הוא מתנה אלוקית לנשמתנו. אשר ביקשה להנות מעולם "שכולו טוב"-גן העדן"מתוך שכר, ולא ממקום של מתנה, וע"כ ירדה כאן להתמודד עם נסיונות-בכדי להתאמץ, להתגבר, ולהצליח. ירדנו כאן לעולם העבודה.

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

בעין הסערה - על השפעת משברים על חיי הנישואין והמשפחה

הנהר זורם. פכפוך המים מתערבב בקולו עם שירת הציפורים ויוצר סימפוניה שכולה שיר הלל לבריאה. יפה הוא הנוף מסביב. השייטים שלווים בסירתם ונהנים איש מחברתו של רעהו והאווירה רוגעת. לפתע חל מפנה חד. הסירה מיטלטלת ונזרקת בעוצמה אל הסלעים. הנהר שינה פניו והחל שוצף וגועש. מפל מתקרב. האם ישכילו לחתור הם בשניים?

נישואים שניים-תקווה לחיים

יש אהבה בנישואים שניים-תתאמצו ותיוכחו

תקווה לחיים=נישואים שניים

בסיס נישואים שניים =האהבה

תגובות

כל התגובות