מאמרים

הצבת גבולות נכונים

יא כסלו | 14.11.2013

אחד מהדברים שהורים מתמודדים איתם מול הילדים הן הצבת הגבולות הנכונים ובצורה הנכונה.

במאמר זה נדון על הסיבות והצורך שצריכים להציב גבולות לילדים מכמה טעמים.

1. יש דברים ומצבים שהמציאות גורמת להציב להם גבולות כגון אם הם רוצים לעשות דברים מסוכנים כגון לרוץ אל תוך כביש סואן או לשחק בחשמל (כגון להכניס משהו בתקעים המצוי אצל ילדים קטנים, ואצל ילדים גדולים לנסות לחבר חוטים ולעשות כל מיני יצוריים חשמליים שזה הכיף להם בשעתם והם מרגישים גדולים בזה וכן יש להם סיפוק רב בזה שהם מייצרים דברים) ויש צורך להעמיד להם גבולות דהיינו שלא ירצו לכביש בכל עת וכן שלא ישחקו בחשמל בזמן שזה מחובר לחשמל וכן איך מחברים את החיובי לחיובי והשלילי לשלילי וכו' וללא הצבת הגבולות הם פשוט מסוכנים שיכולים לעשות מעשים שיסכנו את חייהם.

2. יש דברים ומצבים שעל אף שאינם מסוכנים , בכל זאת הם לא דברים שאפשר לתת להם לעשות זאת בלי הבחנה כגון דברים שאינם מקובלים בחברה ובתרבות  לדוגמה לצעוק במקום הומה אדם ולהשתולל בחנות וברחוב וכדומה שאם לא נציג להם גבולות אנשים לא יקבלו אותם טוב, וכן יש דברים שא"א לתת להם משום סיבה כספית כגון שהם רוצים כל הזמן ממתקים או דברים יקרים ללא גבולות  או מבחינה רפואית כגון שהם רוצים דברים שלא בריא להם כגון ילדים שרוצים כל הזמן סוכריות וממתקים או ילדים שצריכים לשמור על דיאטה  ואי אפשר לתת להם לעשות מה שבא להם.

3. יש צורך להציב גבולות למען החיים העתידיים שלהם, שללא הגבולות שהוא התחנך בהם הוא יעשה מה שהוא רוצה ותוך זמן קצר הוא יאבד את כספו ואת משפחתו ויתכן שעוד ישב בכלא וכמו שאמרו חכמינו ז"ל אילולי מוראה של מלכות איש את רעהו חיים בלעו והיינו דצריכים שיהיה אימת המלכות ואימת מערכת האכפה דהיינו המשטרה על האנשים, ואם לא נציג להם גבולות בקטנותם והוא לא יתרגל לחיים שיש שם גבולות הוא לא יוכל להתקיים כך. וכישרצה ללמוד גבולות כשיהיה גדול זה מאד קשה כי ללמד אדם גדול לעשות שינויים בחיים ולהפנים התנהגות אחרת זה קשה פי כמה מהחינוך כשהוא ילד קטן, וכמו עץ כשהוא קטן יכולים לכוון אותו ולסדר אותו שיגדל ישר אבל כשהוא גדול אם נכוון אותו וננסה לסדר את העקמימות שלו הוא יכול להישבר, כן הוא אדם אם תסדר אותו כשהוא קטן שהוא עוד לא מושרש בהתנהוגיותיו הלא טובים הוא עוד יכול להיתכוונן אבל כשהוא גדול שהוא כבר מושרש בדרך החיים שלו ובהתנהגיות הלא סימפטיות שלו והלא טובות, אפילו אם ירצה להשתנות, יהיה לו מאד קשה, יחשוב כל אדם לעצמו על דברים שהוא רוצה להשתנות בחיים שלו וכמה זה קשה לו, וכמו שרואים שיש הייום מקצוענים שמלמדים את האנשים להשתנות כגון אימון וקואצינג' ועם כל זה זה ממש לא קל, על אחת כמה וכמה שאם בן אדם לא יחיה עם הצבת גבולות, שלא יוכל לחיות את החיים שלו כהוגן.

4.בזה שאנו מלמדים את הילד שיש גבולות אנחנו מלמדים ועוזרים לו לקבל עליו עול מלכות שמים שהרי גם התורה מצווה על הרבה דברים מצות עשה ומצוות לא תעשה ולא בכל עת זה פשוט ומובן מאיו ולא בכל עת זה קל לביצוע הן מבחינת כספית והן מבחינת נפשית וגופני וע"י שמלמדים אותם שיש גבולות בחיים וצריכים לשמוע בקול ההורים ייותר קל לשמוע בקול השם ולחיות עם זה, ז"א שע"י הצבת גבולות אנחנו  מחנכים אותו ליראת שמים וזה חלק מהחינוך הרחב שאנחנו רוצים לתת לילדים.

5. הצבת גבולות משרה בתוך תת המודע של הילד שיש להם על מי לסמוך דהיינו מקנים להם רשת ביטחון יציבה שע"י שהם רואים שההורים עומדים על דברים שהם חושבים שזה לא טוב להם הם מפנימים שההורים האלו יודעים מה שהם עושים ויודעים מה צריכים לעשות ומסוגלים לעמוד על שלהם ולכן הילדים מרגישים בביטחה שההורים יעמדו כחומה בצורה על כל צרה שלא תבוא עליהם ועל כל דבר שיכול לערער על בטיחותם הגופני והנפשי והממוני, הרשת הביטחון הזאת מאד חשובה לילדים ומאד נחוץ להם לגדילתם הטבעית והבריאה, ככה הם גדלים עם מונחים ברורים שהעולם יציב ואפשר לחיות חיים טובים בעולם ללא שום פחד ולאט לאט הם מפנימים זאת לתוך עצמם שהעולם הוא מקום בטוח וזה עוזר מאד ליציבותם נפשית וכל ימי חייהם, המציאות מראה שילדים לאנשים שבורים בנפשם או שאין להם חוזק לעמוד על דברים שצריכים לעמוד,  גם הילדים חסרי ביטחון והם עלולים  להתמודד בעתיד  עם בעיות רגשיות ונפשיות.

שאלת המליון איך מציבים גבולות, ע"כ במאמר הבא בעזרת השם.

מאמרים אחרים

טיפים לליל הסדר

4 טיפים לעבור את ליל הסדר בצורה הטובה ביותר

טיפול גופני נפשי בטראומה מינית

מהי טראומה מינית, מהם סימפטומים אופיינים לטראומה וכיצד בעזרת טיפול גופני נפשי ניתן לסייע במקום שהמילים נגמרות והגוף מתחיל

פעוטות = לא מנומסים

המאמר מציף את הקושי של פעוטות לשתף קשיים, ונותן פתרונות מעשיים להורים כיצד לעזור ולהקל על ילדם בהתמודדות עם הסתגלות קושי ופחד.

תחושותיהם וחוויותיהם של ילדים לנוכח הגירושין של הוריהם.

הליך גישור בגירושין מצמצם פגיעה בילדים

תפקידים במשפחה

תפקידים במשפחה

קשה לי להחליט..

קשה לי להחליט.. מאמר הנותן מענה למתקשים בקבלת החלטות (לבנות הנעורים)

משדרת בטחון

משדרת בטחון.. בנושא: בטחון עצמי (לבנות הנעורים)

מה זה קאוצ'ינג

תמונת חיי.. מה זה קאוצ'ינג? הסבר

לשנות הרגש

לשנות הרגש.. להשתלט על הרגשות שלנו.. (לבנות הנעורים)

פסיכולגית הצבעים

פסיכלוגית הצבעים

סדנת העבודה

סדנת העבודה של ביירון קייטי

שלבים בקשר הזוגי

שלבים בקשר הזוגי

אווירה משפחתית

כולנו מחפשים שלווה, האם אפשר להגיע לאווירה שלווה בבית? במה זה תלוי.

ניהול עסק עצמאי מול רשויות המס

עצמאי העונה על אחת משלושת התנאים הנ"ל נקרא עצמאי שאינו עונה להגדרה הוא מחויב בדמי ביטוח מופחתים אך מאידך אינו זכאי לגמלאות כגון: פגיעה בעבודה ודמי לידה.

ביטוח

למה צריך ביטוח אחריות מקצועית ? מרבית הלקוחות כיום הם בעלי תודעה צרכנית מפותחת העומדים על זכותם לקבל שירות מקצועי ואיכותי כנדרש בשוק תחרותי ואינם מהססים להגיש תביעה כנגד בעל המקצוע החופשי, אם לדעתם נגרם להם נזק על ידו.

מיכל אמיר

אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחה המודרנית היא הצבת גבולות לילדים. או נכון יותר חוסר גבולות. הסמכות ההורית שהייתה נהוגה בעבר במשפחה המסורתית אבדה לה והורים רבים מוצאים את נעים בין סמכות יתר להיעדר סמכות.

אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו

הבה נשזור את פרטי חיינו ונראה כיצד האתמול קשור ואף מייצר את המחר,כיצד חוויות מן העבר הרחוק מולידות בנו התנהגויות כאו ועכשיו.

כללים לעידוד נכון - הכוח שבעידוד

הכוח שבעידוד כמה חשוב העידוד לאדם ומדוע קשה לעודד וכללים לעידוד נכון

רגשי אשם ומצפון מייסר

רגשי אשם ומצפון מייסר - במינון הנכון וללא הגזמות. חסר הוא גרוע, ואף יתר אינו נכון ואף מזיק.

טיפול בחרדות ופחדים

מהוא פחד, מהוא מקור הפחד ואיך ניתן לנטרלו

משאבים פנימיים

מהם אמונות ומשאבים פנימיים מהם והיכן הם טמונים

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ב – טיפול בדיבור

מהי פסיכותרפיה? מהו הכלי המרכזי והעיקרי בתהליך הטיפול הנפשי? האם בכלל אפשר לטפל בנפש שאי אפשר לראותה? מה תפקידו העיקרי של המטופל בתהליך, וכיצד עליו להתייחס לפסיכותרפיה רגילה שנראית שונה?

מדריך למשתמש בפסיכותרפיה חלק ג – הנחות שגויות בתפיסת התהליך הטיפולי

חוויה שלילית בטיפול, עלולה לגרום לאנשים הרס נפשי לטווח ארוך, היא עלולה לגדוע מימוש פוטנציאל אישי ולהעמיק אצל אנשים חוסר אמון בזולת ובעצמם, חוויה כזאת שנגרמת בשל כאלה שניסו לעזור אבל לא ידעו לומר "איני יודע", עלולה להרוס זוגות ומשפחות, ולא פעם צריכות לעבור לא מעט שנים, והרבה תפילות וחסדי שמים, על מנת שאנשים יתנו צ'אנס נוסף למערכת האישית והמשפחתית שלהם.

כעסים והתפרצויות זעם אצל ילדים ומתבגרים

"כמה פעמים, הצליחו להוציא אתכם "מדעתכם", עד כדי מצב, בו הרגשתם חסרי שליטה עצמית לחלוטין. התסכול והזעם, התפרצו מתוככם בצורת: כעס נורא, צעקות, צרחות ולעתים אף בבכי".

היחס לכוחות החיים ביהדות

כיצד מתייחסת היהדות לכוחות החיים? מאמר אמוני וחינוכי.

הכל מתחיל במשפחה

כיצד יתכן שילד מתנהג בבי"ס באלימות ובבית הוא מלאך?

שלבים ומעברים בחיי הילד

על חשיבות הכנת הילד להתמודד עם מעברים בחייו.

תגובות

כל התגובות