אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

איתור מטפלים מוסמכים חברי האגודה

חדשות אחרונות:

כל החדשות

חדשות אחרונות: תנחומים 18/11/2018 שוורץ יהודית כתבות אחרונות: מי מסתתר מאחורי המסכה? אני!!! 18/02/2019 מסיכות בחיי הזוגיות 05/02/2019 שאלות אחרונות בפורום: בעיה עם המשפחה שלי ובעלי 29/12/2018 הפוך על הפוך 19/12/2018 כותבים עלינו לאחרונה: העצמת הקשר בין האסיר למשפחתו 10/02/2019

כתבות

depositphotos

מי מסתתר מאחורי המסכה? אני!!!מימי שמחה כהן

למה מסכה? מה תפקידה בחיינו? האם המסכה בשבילנו היא רק מוצר בידורי או מבט אל המאוויים והפחדים שלנו?

מה אנחנו מסתירים ולמה אנחנו זקוקים להסתרה? האם אנחנו מסתתרים מעצמנו ומאחרים?

פורים בפתח וזה הזמן להסתכל פנימה על המאוויים, הפחדים והצורך שבהסתרת חלקים בחיצוניות שלנו ובאישיותנו. אנחנו מורידים מסך ומאמצים מסכה לתדמית שלנו כי אף אחד ואחת מאיתנו לא רוצה להפגין חולשות, חוסר מיומנויות, כתמים בחיינו וכישלונות, לא עלינו. כולנו רוצים להיראות במיטבנו ואף מאמצים תדמית (מסכה) שתקדם אותנו בחברה ואף תעזור לנו לחפות על פחדינו. פורים מגשים לנו חלומות ומאווים נסתרים להיות הדמות המיוחלת בחברה ובכלל דמות שרצינו להזדהות איתה ולא יכולנו.

בחסידות, בספר התניא (פרק ד') כתוב שישנם שלושה לבושים לנשמה - מחשבה דיבור ומעשה. המחשבות, הדיבורים, המעשים וגם הבגדים הם מכסים, מצמצמים, מגדירים וגם מבטאים, מגלים מספרים, כל יום וכל רגע את מי שאני. מי אני? נשמה, מופשטת, אינסופית, עצומה, גדולה ומופלאה, והלבושים שלי מגלים ומבטאים את זה.

כולנו מורידים מסך על מה שאנחנו לא רוצים לראות ושמים את מסכת חיינו.

פורים הוא חג של שמחה והמנהג להתחפש בו מגביר את השמחה. המנהג משקף את רעיון היפוך הגורל כפי שקרה בסיפור מגילת אסתר,  בו המן רקם מזימה להרוג את היהודים בחודש אדר,  אך הגורל התהפך והמן וכל בניו נתלו על העץ  שהמן הכין כדי לתלות עליו את מרדכי. "ונהפוך הוא", אסתר המלכה לא גילתה לאחשוורוש כי היא יהודייה וצדקת נסתרת, וכדרכם של צדיקים להסתיר את חסידותה וגדולתה, וכל כולה שליחותה היא לשם שמיים להצלת העם היהודי. ".(מגילת אסתר ט', א')

זמן התרחשות המאורעות במגילת אסתר היה בתקופת הגלות, כשאור השראת השכינה היה מצוי בהסתר, והיה לחץ חומרי-רוחני של חברה ללא ערכים מקודשים (מלכות אחשוורוש). ורק במיצוי הבחירה של נפש טהורה ניתן היה לזכות להשגחה אלוקית גדולה, אבל לא בִנסים גלויים, אלא רק בנסתרים.

המגילה באה  לגלות וללמד אותנו , שחייבים להסיר את המסכה, המכסה את הנסתר. ומכאן שמה של המגילה – מגילת אסתר. לדברי חז"ל (חולין קלט ע"ב)  "כל הכתוב במגילה כתוב בהסתר" ובתורה, בדברים ל"א,י"ח  "ואנכי הסתר אסתיר".


בעולם התיאטרון והבמה, שייקספיר מדגיש באמירתו הידועה "כל העולם במה וכולנו שחקנים בו", הוא מדמה את מציאות חיינו לקרנבל של טשטוש זהויות והטעיות. במידה מסוימת האמת היא שכולנו חובשי מסכות, הפסיכולוג יונג העניק את הכינוי 'פרסונה' לפני היומיום של האדם הבוגר, המציגים את דמותו כלפי העולם כפי שהוא מעוניין שיראו אותו ולאו דווקא את אישיותו כפי שהיא באמת. כמו דמויות המגילה ומלכות אחשוורוש, בעולם שהוא כביכול מסודר ורציונלי –  לעיתים המסכה תענה לנו על הצורך בהבלטה של מציאות אחרת ולעיתים החיבור למציאות בה אנו חיים כחלק מהתרבות בה נולדנו. למציאות טובה או רעה, זוהי מציאות חיינו.

 

מוקד אגודת היועצים

משתמשים ב-24 שעות:

630

קליניקות

השכרת חדרי טיפול
למטפלים ויועצים: 073-330-0605
קליניקת ירושלים

ירושלים בית הדפוס 30, מרכז ספיר בנין 1 map

קליניקת בני ברק

בני ברק ברוך הירש 14 map

קליניקת אשדוד

אשדוד חפץ חיים 9 map

קליניקת חיפה

חיפה השילוח 10 map

קליניקת בית שמש

בית שמש השבעה 8 map

קליניקת קרית ספר- רבי עקיבא

קרית ספר- רבי עקיבא ר' עקיבא 24 map

קליניקת באר שבע

באר שבע שדרות רגר 2 map

קליניקת קרית ספר- השל

קרית ספר- השל"ה השל"ה מרכז קסם map

קליניקת קרית ספר-נתיבות המשפט

קרית ספר-נתיבות המשפט נתיבות המשפט map

קליניקת אלעד

אלעד יהודה הנשיא 76 map

קליניקת עכו

עכו החירות 3 א map

קליניקת אשקלון-הנביאים

אשקלון-הנביאים הנביאים 33/3 map

קליניקת אשדוד 2

אשדוד 2 ר' נחמן מברסלב 13/1 map

קליניקת קרית ספר-רשב

קרית ספר-רשב"י רשבי 42/26 map

קליניקת באר שבע- הפלמ

באר שבע- הפלמ"ח 83 הפלמ"ח 83 map

קליניקת חיפה

חיפה מיכאל 48 חיפה map

לקביעת פגישה
ייעוץ וטיפול משפחתיטיפול וייעוץ נפשי
בריאות המשפחהילדים ונוער
מרכז מידע וטיפול בפגיעה במשפחה
אתר כלים שלובים
לקבלת מגזין לדוגמא חינם