אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מדור אקטואליה במשפחה

זמן איכות

תקציר:
לזמן איכות משפחתי ישנה חשיבות רבה לרווחה הנפשית של כל אחד מבני המשפחה. הוא שישפיע על האווירה בבית, ועל תחושת השייכות לבית ולמשפחה.
זמן איכות
כה כסלו | 29.11.2021

לזמן איכות משפחתי ישנה חשיבות רבה לרווחה הנפשית של כל אחד מבני המשפחה. הוא שישפיע על האווירה בבית, ועל תחושת השייכות לבית ולמשפחה. 

זמן איכות הורה- ילד: זהו זמן שנגדיר אותו מראש, אם אפשר, בהחלטה משותפת עם הילד. זהו זמן קבוע שנקבע מעבר למפגשים יומיומיים מזדמנים. ראוי לתכנן מתי הוא מתחיל ומתי מסתיים. חשוב לזכור כי עוגני הנפש של האדם מבוססים על זיכרונות וחוויות ילדות. יצירת זמן איכות מחזק את תחושת השייכות והדימוי העצמי.

זמן איכות הורים-ילדים מתחלק לשני חלקים:

הזמן השוטף בבית- יצירת יחסים איכותיים בין בני המשפחה דרך פעילות יומיומית כגון הסעות לחוגים, חברים, הכנת שעורי הבית, ארוחות משותפות.

זמן שמוקדש לכל המשפחה יחד בעשייה משותפת ומוסכמת על כל בני הבית כגון טיול, נסיעה, זמן יצירה, משחק, שיחות משפחתיות.

ב"זמן איכות הורה- ילד"  זמן איכות נקבע, מוגדר וקצוב מראש. הוא מוקדש לעשייה, לשיתוף, לקבלה וליצירה יחדיו. הילד מתכונן ומצפה לזמן הזה, ויש שיח שמתפתח סביבו.

היתרונות של זמן איכות עם הילדים:

מסר חשוב לילדים - ילד שהורה מפנה זמן כדי להיות איתו, מקבל מסר: אני אהוב, אני חשוב לאמא ואבא שמפנים זמן כדי להיות איתי, אני כנראה ראוי ושווה, אני מעניין אותם.

העלאת הביטחון העצמי - רגשות אלה תורמים לחיזוק הדימוי העצמי והביטחון של הילד, והילד מרגיש רצוי.

היכרות ושיתוף –זמן איכות עם הילדים יוצר מרחב נוח ופתוח לשיתוף והתייעצות וכך ההורה והילד לומדים להכיר זה את זה.

חיזוק והעמקת הקשר - הזמן המשותף מחזק את הקשר, משפר את מערכת היחסים בין הילד להורה, ולכן ילד ירצה לשתף יותר פעולה עם הורה שהיחסים איתו טובים. רמת החיכוכים בבית תפחת, וההורה יזכה ליותר שיתוף פעולה מצד הילד ולהבנה והכרה של הגבולות שהוא מציב.

הענקת תחושת חשיבות – באמצעות זמן איכות עם הילד, הילד מרגיש "שרואים אותו באמת", לא רק את הציונים שלו, ההצלחות או הכישלונות שלו. כשהורה מפנה זמן עבור הילד, מתעניין בו ולא מנסה לחנך בזמן הזה, והיחס החיובי תורם רבות בפיתוח שפה רגשית רחבה.

הפחתת מריבות בין אחים - כשיש יותר מילד אחד בבית, ובעיקר כשפער הגילאים קטן, קיימת תחרות בין האחים על תשומת הלב של ההורים, והילדים חשים שהם צריכים להילחם על המקום שלהם לפעמים בדרכים שליליות. כשילד יודע שיש זמן מוגדר בשבוע שהוא לא צריך להילחם כדי להיות קרוב לאמא או אבא, זה מפחית את המתח סביב התחרות מול האחים האחרים, ויכול ליצור רגיעה במריבות או בהתנהגויות מפריעות.

עצות פרקטיות לזמן איכות

גילאי 1-2 - לשיר שירים, לקרוא סיפור, לדגדג אחד את השני, ללכת לשחק יחד בגן שעשועים

גילאי 3-6 - לבנות פאזלים, לעבוד בגינה, להכין עוגיות, להמציא סיפורים, לצייר, לטייל

גילאי 6-12 - לעשות ספורט או הליכה, לבשל, ללמוד נושא שמעניין אותו, לשוחח על יחסי חברה וכישורי חיים.

גילאי 12+ - לפתור תשבצים, לשוחח ולשתף, להכין ארוחת ערב, ולהכיר מקרוב את עולם המתבגרים.

הרעיון המרכזי הוא להיות יחד, לא משנה מה בוחרים לעשות.

כדאי להיות ערניים ולא "לראיין" את הילד בזמן המשותף, אלא לשוחח איתו ולשתף אותו בשיחה בגובה העיניים. אל תשתמשו בזמן האיכות כשעת חינוך, התחשבנות והטפת מוסר.

מומלץ לקבוע את הזמן מראש, ובכדי לא ליצור מתח בין בני המשפחה בבית, כדאי לשתף את המשפחה כולה בזמן המוקדש.

זכרו תמיד כי הילד שלכם זקוק לנוכחותכם הפעילה על מנת לצמוח ולגדול בבטחה. ההשקעה שתזרעו היום היא זו שתצמיח ממנו את פירות המחר.

כתבות אחרות

ויתור מועיל או גורע במערכת זוגית?!

ויתור מועיל או גורע במערכת זוגית?!

כאשר אתם קוראים כותרת זו אתם תמהים או מתרגזים... איך זה יכול להיות?? אתם זועקים... מאיפה בא היועץ הזה? ומה הוא ממציא? אתם שואלים. לא כך למדנו! הרי כולם אומרים שהדבר החשוב ביותר בזוגיות הוא: לוותר ,לוותר, ושוב לוותר. בואו נסביר :

"לא על הכסף לבדו יחיה האדם"

כסף, כל כך הרבה נכתב עליו. כבר כתב שלמה המלך עליו השלום: " אֹהֵב כֶּסֶף לֹא יִשְׂבַּע כֶּסֶף" (קהלת ה' ט') ומסתבר שמריבות על כסף לא התחילו בימנו אלא התחילו עם שחר האנושות.
הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ב' כהורים לילדים של בן הזוג
depositphotos

הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ב' כהורים לילדים של בן הזוג

על כל אחד מבני הזוג לא למהר להיות הורה של הילדים של בן/בת הזוג. על האישה ועל הגבר להבין שהם אינם יכולים לאהוב את ילדי בן/ת הזוג, כפי שהם אוהבים את ילדיהם, לפחות לא בתחילת דרכם המשותפת. וכן שבן הזוג לא יאהב את הילד שלהם כפי שהוא אוהב את ילדיו הביולוגיים. אהבה היא תהליך איטי וממושך. יתכן שלא תהיה כלל אהבה בין הילדים לבין בן/ת הזוג, אלא ישררו ביניהם יחסי אמון וכבוד בלבד. יחסים מסוג זה מספיקים על מנת ליצור אווירה נעימה בבית. הורה חדש, שייצור בהדרגה יחסי ידידות עם הילדים ורק אחר כך ינסה להטיל עליהם משמעת ולהציב להם גבולות, יוכל להגיע עימם בהמשך ליחסי גומלין טובים.
הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק א'
depositphotos

הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק א'

בטרם נעסוק בהדרכה לקראת הפרק השני, חשוב לציין שלפני שניתן להתחיל בהיכרויות והחיפוש אחר בן / בת זוג חדשים, חשוב מאוד לסגור את הפרק הקודם. עצם הגירושין, או מותו של בן הזוג, אינם מורים בהכרח על בשלות לקשר חדש. חשוב מאוד לעבור תהליך של פרידה, שיפנה את הלב לקשר שלא יכלול עיסוק מתמיד בהשוואות ובצער על מה שאבד. במקרה של גירושין, כדאי לעבור את התהליך הזה בליווי ייעוצי, על מנת ללמוד מה הוביל לבנייתו המשובשת של הקשר הקודם, ומה ניתן להפיק וללמוד ממנו לעתיד. גם בן זוג שחש שננטש, מבלי שרצה בכך, יכול ללמוד הרבה מאוד, על מנת שלא לשחזר דפוס דומה גם בקשר הבא.
הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ד'
depositphotos

הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ד'

אף דרכי ההתמודדות של גברים ונשים במצבי לחץ ובמשברים שונים אלה מאלה. מחקר אחר, בו נטלו מאתיים ועשרים גברים ונשים בעלי מקצועות חופשיים, ונבחנו בו שיטות ההתמודדות עם לחצי עבודה, הסתבר כי נשים משתמשות לעיתים קרובות יותר ב"דיבור על הבעיה עם אדם תומך" ומוצאות זאת כשיטת התמודדות יעילה יותר מאשר גברים. גברים, לעומת זאת, העדיפו להתעמת ישירות עם הלחץ, הרבה יותר מנשים. כאשר לא היו יכולים לעשות דבר עם גורם הלחץ, גברים העדיפו להתעלם ממנו. גם התעלמות, כעימות, הייתה קשה יותר לנשים כשיטת התמודדות.
אלול  משוב חיובי/שלילי , מסגור מחדש ומה שביניהם..
depositphotos

אלול משוב חיובי/שלילי , מסגור מחדש ומה שביניהם..

הנה זה מגיע עוד מעט יום הדין וכבר מתחילים להרגיש את יום הדין חוששים איך נעבור אותו, האם ימחל לנו , מה יקבע לנו לשנה הבאה ... ואולי, אם נעמוד רגע מהצד ונתבונן במעשינו נאמר "לכל שבת יש מוצאי שבת.." וכן אנחנו צריכים לתת את הדין על המעשים שלנו כלפי הסביבה שלנו ,וכלפי הבורא יתברך
ההבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ג'

ההבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ג'

ההבדלים בין גברים לנשים מושפעים מגורמים רבים. הגורם הביולוגי כנראה המשפיע ביותר, אך ישנם גורמים נוספים שאין להקל בהם ראש. ניתן לראות כי יש השפעה רבה לצורת החינוך, לתרבות ולסביבה שבה גדל הילד, על התנהגותו וצורת מחשבתו.
הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ב'
depositphotos

הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ב'

יותר מתשעים ותשעה אחוזים מהצופן הגנטי של נשים וגברים זהה לחלוטין, אבל שוני קטן זה משפיע על כל תא ותא בגופנו – מהעצבים הקולטים הנאה וכאב ועד תאי העצב המעבירים תפיסה, מחשבות, הרגשות ורגשות. בעבר, המחקרים נעשו על גברים והניסויים המדעיים נערכו על זכרים, ואת התוצאות השליכו על שני המינים במחשבה שגברים ונשים פועלים ומגיבים אותו הדבר (בריזנדיין, 2006) כיום, בעקבות המדע, אנו מגלים הבדלים מהותיים בין מוח הגבר למוח האישה.
חמשת השלבים במערכת הנישואין פרק ה'- משבר המחויבות
depositphotos

חמשת השלבים במערכת הנישואין פרק ה'- משבר המחויבות

חייך קשורים בחיי לכל ימי חיינו- זהו הנס שבנישואים. (דניס זה רוג'מו) עד כה עברנו את השלבים של ירח-הדבש מלא אהבה ו"יחד", נלחמנו ונאבקנו על עצמאותנו ועל מקומנו במשפחה החדשה שבנינו- ופעלנו כצוות מעולה, כתף אל כתף, בבניית הקריירה, העסק, המשפחה וסגנון חיינו. הדרך שעבר כל אחד מבני-הזוג וההתנסויות שחווה, חברו בשלב אמצע החיים יחד עם הלחצים המאפיינים שלב זה להכרה, שיש להם אפשרות של בחירה מחודשת.
אובדן הוא מנוע לשינוי, האמנם?
depositphotos

אובדן הוא מנוע לשינוי, האמנם?

אובדן הוא מנוע לשינוי, האמנם? אבל, הגדרה מילונית: צער על מוות או אבדן. בעיצומם של תשעת הימים בהם אנו מתאבלים על חרבן בית המקדש, אני שומעת סביבי הרבה אמירות שמבטאות את הנתק הרגשי בין מנהגי האבלות לסיבה שבשלה אנו נוהגים אותם. הקטנים אינם מבינים את הקשר בין אי אכילת בשר והמנעות משמיעת מוסיקה לבין החרבן, הגדולים יותר עסוקים בתכנון ימי החופשה, וגם אני מוצאת את עצמי מוטרדת מכמות הבגדים שממתינים בנחת למכונת הכביסה.

תגובות

כל התגובות