אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מדור אקטואליה במשפחה

חמות וכלה, הקלה היא הדרך?

תקציר:
אחת התופעות שכמעט ואינה פוסחת על אף קשר זוגי ובפרט בשנים הראשונות של הנישואין, הוא הקשר בין כלה לחמותה , קשר מחבר או קשר מנתק . יחסי כלה חמות הן חלק ממכלול היחסים במשפחה, גם אם ננסה להתעלם מהם, השפעתם סמויה או גלויה קיימת, לעיתים רב הנסתר על הגלוי ביחסים מורכבים אלו . הדבר הנכון ביותר הוא לנסות למצוא דרכי התמודדות שיתקנו או לפחות ישפרו את היחסים ביניהן , בכדי לאפשר אווירה נוחה לשהות במחיצתה .
חמות וכלה, הקלה היא הדרך?
fotolia
ב כסלו | 20.11.2017

מהר מאד לאחר החתונה זה קורה, כאילו הופעל שעון לתחרות ריצה בין הכלה לחמותה, מי ישיג ראשון את ליבו של הבן / הבעל ?
שתי נשים משמעותיות נפגשות בצומת דרכים, האם - החמות שעמלה וגידלה את בנה במסירות רבה, העניקה את אהבתה ודאגתה לטיפולו וטיפוחו, ואשר עד עתה בתפילותיה מיללה ופיללה לבורא עולם שיזמן לבנה כלה מהוללה, ושתזכה לחופתו ובהגיע הרגע המיוחל , היא מוצאת את עצמה נדחקת למקום אחר, צדדי, שלא הכירה, קשה לה להכיל את שינוי המעמד למקומה, היא ניצבת בתחושות קונפליקט ורגשות מעורבים של שמחה ודאגה, מצד אחד קיבלה מענה לבקשתה , הבן זכה להיכנס לחופתו בשעה טובה, ומאידך תחושת הקושי לוותר על תפקידה, היא  הרי לא ביקשה לצאת לחופשה .

בעוד האם – החמה מנסה להתמודד ולנסות להכיל את מקומה החדש, אשה "אחרת"  - הכלה ניצבת צעירה ונמרצת למלא את מקום כבודה .
חשש האם- החמות הוא אך טבעי, היא נוטה באופן טבעי ביותר לעקוב אחר בן טיפוחיה, חוששת שמא יזדקק לעזרתה, זה אינו נובע ממציאות שאינה תקינה, אלא מאותו מקום של קושי אותו היא חווה, חשוב שהאם החמות תבין כי אינה מתבקשת להפסיק לדאוג, אלא תיטיב לעשות אם  תדאג בדרך אחרת,  חדשה מזו שפעלה עד עתה, וברגישות לדמות השותפה החדשה הנוכחת בחיי בנה.                                                                                              
לעומתה כלתה - אשת הבן הנמצאת בתקופה רגישה גם כן, היא מרגישה צורך להוכיח יכולות בתפקידה החדש, עדיין מסתגלת למיזוג החדש בחייה,  עלולה לפרש זאת כביקורת ישירה המופניית כלפיה ע"י חמותה, כגון: "אני לא מספיק טובה בשבילה...", "היא אינה מעריכה אותי מספיק...", "היא לא סומכת עלי..." ועוד...
לו רק הייתה הכלה משכילה להבין כי חמותה רוצה להתקרב אך חוששת, וכשהיא מתקרבת בחשש  גם מביעה את רגש דאגתה, ובכך מאיימת על יציבות מקומה של הכלה- האשה החדשה .
ובדרך אחרת לו רק הייתה הכלה לוקחת יוזמה חכמה, עוד לפני שהחמות מתקרבת בהיסוס, מתעניינת ושואלת על בנה, ומעדכנת אותה במעט פרטים כי הכל בסדר ב"ה, בכך השיגה רוגע עבור חמותה תוך כדי שהיא שומרת גם על מקומה החדש שלא יפגע .

הטעות הנפוצה בין כלה לחמות , כאשר שתיהן מנסות "לחנך" אחת את השנייה, כל אחת מתבצרת בעמדת כוח משלה, כאשר הבן / הבעל נמצא בין הפטיש לסדן . אל תנסי לחנך, הקשבה אקטיבית גם מבלי לשנות את דעתך האישית בנושא הנידון לעיתים מספקת את הצד השני ובכך גם נמנעת היסחפות למקומות לא רצויים. כלה וחמות יקרה, נסי לבחון את הדברים מזווית ראייה אחרת, לא מעמדה מבקרת ושיפוטית בכל אינטראקציה ביניכן נסי להבין באמת מה היו כוונת הדברים הנאמרים, שמא לא הובנו נכון, בקשי פרשנות להבהיר את הספק , חשוב לוודא שהבנת נכון . על שתי הנשים להבין כי הן אוחזות בשני סוגי אהבה שונים, וכאשר כל אחת יודעת את מקומה לא זו בלבד שלא תצאנה יריבות , יש בכוחן להפוך את הקשר ביניהן לחברות טובה .
 

כתבות אחרות

חמשת השלבים במערכת הנישואין - פרק ב'
depositphotos

חמשת השלבים במערכת הנישואין - פרק ב'

"לנאהבים נדמה כי הזמן שהם מבלים יחד הוא יחיד במינו ושונה ממה שמתנסים בו כל האנשים האחרים. על הזמן הזה הם מתרפקים ומתענגים בזיכרונותיהם שוב ושוב. יש בניהם שאפילו זכו להתבגרות התודעה הרוחנית , לתחושה של אחדות פנימית ותחושת קשר עם הטבע כמותה לא חשו מאז היו ילדים. פרק זמן קצר ראו את העולם לא מבעד לעדשות קצרות ראייה של מצבם השסוע, אלא מבעד לעדשות החלקות והמלוטשות של טבעם המקורי" (ד"ר הארוויל הנדריקס)
חמשת השלבים במערכת הנישואין - פרק א'
depositphotos

חמשת השלבים במערכת הנישואין - פרק א'

לכולנו יש מחשבות, שאיפות וחלומות שמלווים אותנו שנים על חיי נישואין שקטים ומאוזנים ועל הרצון שאלו יהיו כמו בספרים ובסיפורים. חלום על מיזוג מושלם של שניים. על מתיקות סימביוטית לעולם. מה קורה במציאות? האם זה אפשרי? האם בכלל זו פסגת השלמות של חיי הנישואין?
האגודה זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ
aguda

האגודה זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ

אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ בדגש על העצמת החוסן בהתמודדות המטהרות במצבים מורכבים במסגרת העיסוק.
עשרת הדברות בחינוך
depositphotos

עשרת הדברות בחינוך

עם ישראל, הנבחר מבין האומות, מקבל את שמו, מעמדו והוויתו כעם ישראל, במעמד הר סיני. העם שיצא ממצרים מתוך מ"ט שערי טומאה. היה צריך לעבור תהליך היטהרות והזדככות כדי להגיע מוכן למעמד קבלת התורה. תהליך שנעשה בהדרגה. עבודה יומיומית והתקדמות צעד אחרי צעד. בהגיע היום המיועד, הם קיבלו את התורה כאיש אחד בלב אחד בנעשה ונשמע. בהתבוננות על התהליך שעברו העם, מעת צאתם ממצרים ועד ליום מתן תורה, נראה כי כל צעד בהתקדמותם אל הר סיני, וכל האירועים שחוו, הם שעיצבו והטביעו את חותמם עליהם, להיות עם סגולה.
כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות.
depositphotos

כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות.

כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות. והתמודדות עם מצבי משבר ואבדן, מצבי דחק ואתגרי החיים. כפי שעולה מדרכיו והליכותיו של התנא ר' עקיבא ואשתו רחל.
מדוע החגים אינם תמיד שמחים?
depositphotos

מדוע החגים אינם תמיד שמחים?

החגים קרבים ועמם ההתרגשות הרבה לקראת האירועים המשפחתיים, החופשה מהעבודה וההזדמנות לזמן איכות עם המשפחה. מקובל מאוד לאחל אחד לשני חג שמח ויותר מכך, השמחה בחג אף מצווה עלינו בתורה. השאלה הנשאלת היא האם לשמוח בחגים זה עניין כל כך פשוט והאם כולם באמת זוכים לכך? כמטפלת, שמתי לב שמיד לאחר תום החג, כל חג, בייחוד הארוכים שביניהם, אני מקבלת גל של פניות לעזרה וסיוע. זה מתחיל בחרדות שלקראת החגים ומסתיים בתחושת עצבות, אכזבה וריקנות לקראת סיומם, כאשר בדרך פתאום צצות להן בעיות תקשורת בין בני המשפחה וקונפליקטים שקמים לתחייה.
aguda

"והיה מחניך קדוש" - זה מהפך!

מאות המשתתפים ועשרות הרבנים והארגונים הופתעו מהעוצמה ומהתגובות הנלהבות, כנס "והיה מחניך קדוש" שנערך לראשונה במגזר החרדי ובאישור הרבנים, חולל מהפך! המשתתפים: "מרתק ומקצועי". מאות אנשי חינוך, עשרות רבנים ומחנכים, ארגונים, אנשי מקצוע ובכירי משרדי ממשלה, השתתפו בכנס 'והיה מחניך קדוש' שביוזמת 'אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל' ומועצת 'נוער בסיכוי'. למהלך הצטרפו ועדת היגוי המורכבת מאנשי מקצוע ובכירים המובילים את התחום היחודי במגזר החרדי, זאת במטרה להעלות את המודעות לתופעת הפגיעות במשפחה ומחוצה לה, ומתן כלים להתמודדות נכונה עבור טיפול מונע וסיוע ראשוני וכן יצירת חיבורים מותאמים בין רשויות החוק, לחברה החרדית באישור גדולי הרבנים.
מרחב הזמן שבין עבדות לחרות במסע חיינו
depositphotos

מרחב הזמן שבין עבדות לחרות במסע חיינו

היציאה לחירות מהמצר הפרטי של האדם אל החופש המיוחל למימוש מאווייו. כולנו חיים את חיינו ומשועבדים למחויבויות ושואפים תמיד לצאת לחופשי, להיות משוחררים מכל מחויבות ולחיות את החופש... החרות. . לצאת למסע אל העצמי, הפנימי של כל אדם. במהלך חיינו, אנו נעים במרחב שבין העבדות לחירות, להשתחרר מכבלים, ממחוייבויות ולצאת לגלות מרחבים חדשים בתוכנו ואף בעולם כולו, לגלות עולמות ותרבויות המעניקות לנו את חדוות הגילוי והמסע הפנימי, להיות קשובים לעולמנו בתוך כבלי הזמן.
מי מסתתר מאחורי המסכה? אני!!!
depositphotos

מי מסתתר מאחורי המסכה? אני!!!

למה מסכה? מה תפקידה בחיינו? האם המסכה בשבילנו היא רק מוצר בידורי או מבט אל המאוויים והפחדים שלנו? מה אנחנו מסתירים ולמה אנחנו זקוקים להסתרה? האם אנחנו מסתתרים מעצמנו ומאחרים?
מסיכות בחיי הזוגיות
depositphotos

מסיכות בחיי הזוגיות

האם הסתרת הרגשות האמיתיים מובילה למערכת קרובה ויציבה או שהינה הגורם לתחושת בדידות בתוך המערכת הזוגית? עוד בילדות המוקדמת למדנו לעטות מסכה וזאת על מנת להענות למה שהורינו, מורנו או החברה ציפו מאיתנו, זהו ה"אני המזויף" או התפקיד שכל אחד מאיתנו משחק בחיים. לדוגמא: אדם הנוהג באופן תדיר בכעס או בעוינות כלפי חבריו לעבודה, מסתכן בהרחקה ואף בסכנת פיטורין. מאחר ורובנו מודעים למחיר שאנו עלולים לשלם על התנהגות בוטה, עויינת או כעוסה אנו נוטים לעטות סוג של מסכה בה אנחנו נראים נינוחים, שלווים וקשובים, כל זאת על מנת לא לסכן את מקומנו בעבודה או לאבד את אמון חברנו משם. ניתן לראות אנשים אשר חווים בחייהם הפרטיים משברים אך מקפידים מול החברים בעבודה לשדר אמינות, שקט וטוב לב.

תגובות

כל התגובות