אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מדור אקטואליה במשפחה

פירותיך מתוקים

תקציר:
כיצד להעניק לילדים אושר בחיים?
פירותיך מתוקים
fotolia
ב שבט | 18.01.2018

כיצד להעניק לפירות שלנו רגעים מתוקים ושמחים?

דברו עם ילדכם על הנושא - מהי שמחה, איך יודעים כשמישהו שמח, איך מביעים שמחה ומדוע חשוב להיות שמחים. כדאי להסביר שכאשר אנו צוחקים (גם צחוק מזוייף) מופרשים לנו במוח אנדורפינים אשר מחזקים את המערכת החיסונית. חשוב להאיר ולהדגיש את העוצמה שמביאה איתה השמחה, את תחושת המסוגלות והקלילות ואת הרווחים העצומים שהיא מביאה.

שוחחו איתם על היכולת ליהנות ממה שיש. על העשירות של אדם השמח בחלקו. ועל הרווחים שלהם מהשמחה עצמה.

2. כתבו יומן שמחה - מחברת שכולם מתבקשים לכתוב בה ומוזמנים לקרוא בה. חברי המשפחה (הראשונים והמתמידים הם ההורים - דוגמא אישית) מתבקשים לכתוב כל יום משהו משמח שחוו באותו היום/משהו שרוצים לומר עליו תודה/מילות פרגון ותודה/סיפור מצחיק. כל דבר היכול להוסיף שמחה למי שקורא אותו. הילדים הצעירים שאינם כותבים יכולים להוסיף את שלהם בעזרת אחד מחברי המשפחה. גם בימים שאתם מרגישים ששום דבר לא קרה, נסו למצוא משהו קטן וטוב לכתוב ביומן המשפחתי. חשוב להתמיד לפחות חודש, התמדה היא דוגמא ללקיחת אחריות.

3. שתפו את ילדכם באופן פעיל ויזום בחוויותכם הרגשיות - ספרו להם על רגעי תסכול ואיך הצלחתם להתגבר עליהם, על הצלחות ועל כשלונות, ספרו מה אתם מרגישים כלפיהם, ספרו על התמודדות עם כעס, געגוע, אהבה, עצב או סקרנות. עודדו אותם לדבר על רגשותיהם בכך שתדגימו להם שזה אפשרי ומשחרר.

ספרו להם שהרגשות באים והולכים כמו גלים בים ואנו גולשים עליהם בשיווי משקל כמו על גלשן. לעיתים אנו צפים, לעיתים נופלים, לעיתים מרגישים שטובעים ברגש - גל הרגש בא והולך ובעזרת שיחה ושיתוף נצליח ביתר קלות לחזור לשיווי משקל על הגלשן.

4. עשו עם ילדכם את מה שמעורר אצלכם שמחה - שימו מוסיקה ורקדו, בשלו ארוחה טובה ואיכלו, צאו לטיול בחוף הים ואספו צדפים. מה שחשוב הוא שתספרו לילדכם שאתם בוחרים לעשות זאת מאחר וזה משמח אתכם. צרו כוונה, תסללו דרך ותנו גם להם לבחור פעילות המייצרת שימחה עבורם. שוחחו איתם על החוויות החיוביות שלהם בחיים ותנו להן תוקף.

5. התאמנו יחד עם ילדיכם על קלילות, הומור ואווירה משמחת - עשו שטויות, פרצופים מצחיקים, סיימו משפטים בחרוזים, ספרו בדיחות, אמרו משהו קליל ברגעי הלחץ, חפשו סיבה לחייך, שתפו אותם ברצון שלכם למצוא משהו טוב גם ברגעים של קושי. אל תשתמשו בהומור ציני. ציניות הינה ההיפך משמחה. היא מקטינה ואינה מעצימה.

6. הקשבה ודיבור - התאמנו על הקשבה נקייה ללא מתן פתרונות או יצירת פעולות - פשוט הקשיבו, שאלו שאלות סקרניות המענינות אתכם ותנו לילדכם לדבר, שקפו את דבריהם והקשיבו. "אני שומעת שהיום שיחקת עם דודי והוא פגע בך", "אני מבינה שהיה מבחן בחשבון", "אני רואה שחזרת היום עצבני מביה"ס" וכו'. לאחר שתקשיבו, תנו משוב אותנטי ולא משוב של שבח או ציון. במקום "כל הכבוד הצלחת להוציא 97 במבחן", עדיף לומר - "אני מאוד מעריכה את המאמץ שהשקעת במבחן הזה, יש תוצאות מדהימות להשקעה שלך". תנו משוב על התהליך, על עשיית המיטב ולא רק על התוצאה. בצורה כזו תאפשרו לילדכם להעריך את עצמם ואת הדרך שעברו ולא רק את התוצר שיצא להם.

7. למדו אותם להקשיב לליבם - למדו אותם להסתכל סביב ולראות את מי שסביבם, הכירו להם את ערך הנתינה וכמה מתמלאים בשימחה כאשר עוזרים למישהו אחר. קיימות אינספור אפשרויות לנתינה ואפשר להתחיל אותה בבית במעשים קטנים של עזרה הדדית, פתקים של אהבה, האדם הוא יצור חברתי, ככל שהם ילמדו להקשיב לליבם הם יהיו מיומנים יותר בלהקשיב לשני.

8. העניקו להם שעות של משמעות- תנו לילדיכם מימד רוחני לדברים שהם עוברים. חיזקו יחד את האמונה וההשגחה הפרטית על כל רגע ורגע שלהם. תנו להם את ההבנה שהבורא עוקב אחריהם מתוך חמלה וטוב, וכל רע מתברר לבסוף לטובה.

אין ספק שרגעים מתוקים בילדות משפיעים על כל חייהם של האנושות כולה. הם משפיעים לטוב על ההסתכלות הפנימית, על הפרשנות הטבעית ועל המטרות והחזון העתידי.

בהצלחה!!!

 

כתבות אחרות

חמשת השלבים במערכת הנישואין - פרק ב'
depositphotos

חמשת השלבים במערכת הנישואין - פרק ב'

"לנאהבים נדמה כי הזמן שהם מבלים יחד הוא יחיד במינו ושונה ממה שמתנסים בו כל האנשים האחרים. על הזמן הזה הם מתרפקים ומתענגים בזיכרונותיהם שוב ושוב. יש בניהם שאפילו זכו להתבגרות התודעה הרוחנית , לתחושה של אחדות פנימית ותחושת קשר עם הטבע כמותה לא חשו מאז היו ילדים. פרק זמן קצר ראו את העולם לא מבעד לעדשות קצרות ראייה של מצבם השסוע, אלא מבעד לעדשות החלקות והמלוטשות של טבעם המקורי" (ד"ר הארוויל הנדריקס)
חמשת השלבים במערכת הנישואין - פרק א'
depositphotos

חמשת השלבים במערכת הנישואין - פרק א'

לכולנו יש מחשבות, שאיפות וחלומות שמלווים אותנו שנים על חיי נישואין שקטים ומאוזנים ועל הרצון שאלו יהיו כמו בספרים ובסיפורים. חלום על מיזוג מושלם של שניים. על מתיקות סימביוטית לעולם. מה קורה במציאות? האם זה אפשרי? האם בכלל זו פסגת השלמות של חיי הנישואין?
האגודה זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ
aguda

האגודה זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ

אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ בדגש על העצמת החוסן בהתמודדות המטהרות במצבים מורכבים במסגרת העיסוק.
עשרת הדברות בחינוך
depositphotos

עשרת הדברות בחינוך

עם ישראל, הנבחר מבין האומות, מקבל את שמו, מעמדו והוויתו כעם ישראל, במעמד הר סיני. העם שיצא ממצרים מתוך מ"ט שערי טומאה. היה צריך לעבור תהליך היטהרות והזדככות כדי להגיע מוכן למעמד קבלת התורה. תהליך שנעשה בהדרגה. עבודה יומיומית והתקדמות צעד אחרי צעד. בהגיע היום המיועד, הם קיבלו את התורה כאיש אחד בלב אחד בנעשה ונשמע. בהתבוננות על התהליך שעברו העם, מעת צאתם ממצרים ועד ליום מתן תורה, נראה כי כל צעד בהתקדמותם אל הר סיני, וכל האירועים שחוו, הם שעיצבו והטביעו את חותמם עליהם, להיות עם סגולה.
כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות.
depositphotos

כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות.

כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות. והתמודדות עם מצבי משבר ואבדן, מצבי דחק ואתגרי החיים. כפי שעולה מדרכיו והליכותיו של התנא ר' עקיבא ואשתו רחל.
מדוע החגים אינם תמיד שמחים?
depositphotos

מדוע החגים אינם תמיד שמחים?

החגים קרבים ועמם ההתרגשות הרבה לקראת האירועים המשפחתיים, החופשה מהעבודה וההזדמנות לזמן איכות עם המשפחה. מקובל מאוד לאחל אחד לשני חג שמח ויותר מכך, השמחה בחג אף מצווה עלינו בתורה. השאלה הנשאלת היא האם לשמוח בחגים זה עניין כל כך פשוט והאם כולם באמת זוכים לכך? כמטפלת, שמתי לב שמיד לאחר תום החג, כל חג, בייחוד הארוכים שביניהם, אני מקבלת גל של פניות לעזרה וסיוע. זה מתחיל בחרדות שלקראת החגים ומסתיים בתחושת עצבות, אכזבה וריקנות לקראת סיומם, כאשר בדרך פתאום צצות להן בעיות תקשורת בין בני המשפחה וקונפליקטים שקמים לתחייה.
aguda

"והיה מחניך קדוש" - זה מהפך!

מאות המשתתפים ועשרות הרבנים והארגונים הופתעו מהעוצמה ומהתגובות הנלהבות, כנס "והיה מחניך קדוש" שנערך לראשונה במגזר החרדי ובאישור הרבנים, חולל מהפך! המשתתפים: "מרתק ומקצועי". מאות אנשי חינוך, עשרות רבנים ומחנכים, ארגונים, אנשי מקצוע ובכירי משרדי ממשלה, השתתפו בכנס 'והיה מחניך קדוש' שביוזמת 'אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל' ומועצת 'נוער בסיכוי'. למהלך הצטרפו ועדת היגוי המורכבת מאנשי מקצוע ובכירים המובילים את התחום היחודי במגזר החרדי, זאת במטרה להעלות את המודעות לתופעת הפגיעות במשפחה ומחוצה לה, ומתן כלים להתמודדות נכונה עבור טיפול מונע וסיוע ראשוני וכן יצירת חיבורים מותאמים בין רשויות החוק, לחברה החרדית באישור גדולי הרבנים.
מרחב הזמן שבין עבדות לחרות במסע חיינו
depositphotos

מרחב הזמן שבין עבדות לחרות במסע חיינו

היציאה לחירות מהמצר הפרטי של האדם אל החופש המיוחל למימוש מאווייו. כולנו חיים את חיינו ומשועבדים למחויבויות ושואפים תמיד לצאת לחופשי, להיות משוחררים מכל מחויבות ולחיות את החופש... החרות. . לצאת למסע אל העצמי, הפנימי של כל אדם. במהלך חיינו, אנו נעים במרחב שבין העבדות לחירות, להשתחרר מכבלים, ממחוייבויות ולצאת לגלות מרחבים חדשים בתוכנו ואף בעולם כולו, לגלות עולמות ותרבויות המעניקות לנו את חדוות הגילוי והמסע הפנימי, להיות קשובים לעולמנו בתוך כבלי הזמן.
מי מסתתר מאחורי המסכה? אני!!!
depositphotos

מי מסתתר מאחורי המסכה? אני!!!

למה מסכה? מה תפקידה בחיינו? האם המסכה בשבילנו היא רק מוצר בידורי או מבט אל המאוויים והפחדים שלנו? מה אנחנו מסתירים ולמה אנחנו זקוקים להסתרה? האם אנחנו מסתתרים מעצמנו ומאחרים?
מסיכות בחיי הזוגיות
depositphotos

מסיכות בחיי הזוגיות

האם הסתרת הרגשות האמיתיים מובילה למערכת קרובה ויציבה או שהינה הגורם לתחושת בדידות בתוך המערכת הזוגית? עוד בילדות המוקדמת למדנו לעטות מסכה וזאת על מנת להענות למה שהורינו, מורנו או החברה ציפו מאיתנו, זהו ה"אני המזויף" או התפקיד שכל אחד מאיתנו משחק בחיים. לדוגמא: אדם הנוהג באופן תדיר בכעס או בעוינות כלפי חבריו לעבודה, מסתכן בהרחקה ואף בסכנת פיטורין. מאחר ורובנו מודעים למחיר שאנו עלולים לשלם על התנהגות בוטה, עויינת או כעוסה אנו נוטים לעטות סוג של מסכה בה אנחנו נראים נינוחים, שלווים וקשובים, כל זאת על מנת לא לסכן את מקומנו בעבודה או לאבד את אמון חברנו משם. ניתן לראות אנשים אשר חווים בחייהם הפרטיים משברים אך מקפידים מול החברים בעבודה לשדר אמינות, שקט וטוב לב.

תגובות

כל התגובות