אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מדור אקטואליה במשפחה

זמן התחדשותינו

תקציר:
ט"ו בשבט נקבע במשנה כראש השנה לאילן. בעולם נהוג לקרוא לט"ו בשבט חג האילנות, והשאלה נשאלת מדוע נקבע חג האילנות כאשר עצי השדה ערומים ואפרוריים, לא היה נאה יותר להמתין לאביב, אז העצים במלוא הדרם בכדי לחגוג את חגם? בקביעת ראש השנה לאילן דווקא בט"ו בשבט מעבירים לנו חז"ל יסוד גדול ומהותי בחיי האדם דווקא על דרך צמיחת עץ השדה. *התהליך קובע* לא התוצאה. כאשר האילן לובש חג וענפיו טעונים בעלים ניצנים ופרחים, זו כבר תוצאה של תהליך ארוך וממושך. ההופעה המלבלבת בימי ניסן עליה מברכים את ברכת האילנות התחילה כמה חודשים קודם, בט"ו בשבט. בשקט בשקט תחת מעטה אפור ומשעמם התחוללה התעוררות בתוך מערכת ההובלה של העץ זו הכינה אותו להיות אילן עושה פרי צומח ומלבלב. אמרו מעתה *"חג האילנות הינו חג של תהליכי צמיחה וטעינה"*
זמן התחדשותינו
depositphotos
טו שבט | 21.01.2019
 
ט"ו בשבט נקבע במשנה כראש השנה לאילן.
בעולם נהוג לקרוא לט"ו בשבט חג האילנות, והשאלה נשאלת
מדוע נקבע חג האילנות כאשר עצי השדה ערומים ואפרוריים, לא היה נאה יותר להמתין לאביב, אז העצים במלוא הדרם בכדי לחגוג את חגם?
 
בקביעת ראש השנה לאילן דווקא בט"ו בשבט מעבירים לנו חז"ל יסוד גדול ומהותי בחיי האדם דווקא על דרך צמיחת עץ השדה.
*התהליך קובע* לא התוצאה.
 
כאשר האילן לובש חג וענפיו טעונים בעלים ניצנים ופרחים, זו  כבר תוצאה של תהליך ארוך וממושך.
ההופעה המלבלבת בימי ניסן עליה מברכים את ברכת האילנות התחילה כמה חודשים קודם, בט"ו בשבט.
בשקט בשקט תחת מעטה אפור ומשעמם התחוללה התעוררות   בתוך מערכת ההובלה של העץ זו הכינה אותו להיות אילן עושה פרי צומח ומלבלב.
 
אמרו מעתה *"חג האילנות הינו חג של תהליכי צמיחה וטעינה"*
 
שגרת החיים היא מבורכת, אך היא טומנת בחובה גם סכנות קיומיות של שעמום וקיבעון המחשבה. לפעמים אנו מרגישים שקצת נהיה לנו משעמם,
לא שאנחנו עצלניים, לא עושים או מייצרים, אדרבה אנחנו בדרך כלל על פול טיים ג'וב. עפים בלי מעצורים ועסוקים ביישום מטלות ומילוי רצונות ובעומס שגרתי מוכר וידוע. ובכל זאת בתוך כל העשייה הזו, אנו מוצאים את עצמנו  יבשושיים קצת לא הכי בשיא היכולות שיש בנו. נראה שמשהו בתוכנו קצת נרדם, התקרר והתרגל, איבד מחום הרגש ונהיה לפושר, תחושה כבדה של רדידות פושרת, לא כאן ולא שם. החיים זורמים, נסחבים וסוחבים שורדים ונשרדים. מתבשלים על אש קטנה, במצב מדיום רייר. 
 
מצב הביניים מרגיש לעיתים כגחלים מעומעמות המבקשות משב רוח שידליק אותן ולא יכבה.
גם תקופת החורף, הקור והאפור   תורמים חלקם ב"התכנסות" שלנו אל עצמנו, אל ד' אמותינו. 
 
ובאמצע כל זה, ממש באמצע החיים כפי שאנו אומרים. מגיע ט"ו בשבט שהוא בכלל חג של עצים ואילנות ומושיב אותנו לשולחן ה"סדר" עם פירות ושאר "תופעות" גנטיות צבעוניות,
ממש מוטציות מוזרות שעוד מעיזים לקרוא להן פירות יבשים.
לא דיי בכך שאנחנו מעט יבשים ומשתבללים בא החג הזה לייבש אותנו סופית.
*מה קורה כאן?*
 
בהמשך ליסוד חז"ל המלמדים אותנו על הטיימינג המדהים בהתחדשות העץ, גם אם בחוץ מזג האוויר לא הכי מזמין ומעורר לפעולה.
 
ניתן ללמוד מט"ו בשבט עוד רעיון מיוחד.
 
*כח ההתחדשות*
 
אדם במסלול חייו ושגרת יומו חייו התחדשות כל שהיא.
בני זוג במערכת זוגית חייבים התחדשות מידיי פעם.
כזו שתעורר בתוכם את כוח הפעולה ותחדש את מקורות האנרגיה.
 
התחדשות היא דרך נחוצה לאדם במהלך חייו.
התחדשות רוחנית אישית ומשפחתית.
 
בלעדיה, עלול האדם להתייבש לחלוטין תחת שגרה מונטונית ומשעממת.
 
מפירות ט"ו בשבט ניתן ללמוד על שבחה של ארץ ישראל.
מהפירות היבשים ניתן ללמוד כיצד ניתן לחדש את עצמנו שוב ושוב.
 
גם אם אנחנו מרגישים לפעמים כמו בננה חומה ועלובה, כמו תפוח נטוש ופפאפיה יתומה,
כמו לימון מר כלענה וקיווי חמוץ לחיך ולנשמה, אגוזים קשים לפיצוח או סתם פירות לא מבוקשים במיוחד.
שולחן סדר ט"ו בשבט מגלה לנו
*אין להתייאש כלל*
 
הכל אפשרי בכוח הרצון.
 
יש לנו כוח מיוחד שאותו טבע בנו הבורא לחדש את עצמנו לדעת.
כאשר נראה כי הכל מוסתר רדום ומחכה, מתבשל לאט על אש קטנה. 
תזכרו.....
לכל אדם יש תהליך צמיחה משלו, זמן הבשלה וצמיחה המיוחדים ומיועדים רק לו.
כשיגיע זמן פריחתו הוא ירגיש את עצמו בשיא תפארתו.
עד אז עליו להמתין בסבלנות, לתת לעצמו לחוות את הגדילה הפנימית ולחדש את עצמו באופטימיות ובסבלנות כחלק מאותו תהליך ארוך ומרתק בהתפחות האישית שלו.
 
ט"ו בשבט הוא זמן התחדשותינו
זה הזמן לקרוא בקול אל עצמנו 
עורו ישנים מתרדמתכם
הגיע זמן התחדשותכם.
 
חג ט"ו בשבט מלבלב ומצמיח
 
 
מאת: אוריאל בלמס
יועץ חינוכי מנחה הורים וקבוצות מדריך שפ"י - משרד החינוך 
למצבי חירום ומשבר ומניעת אובדנות 050-865-1717
 

כתבות אחרות

האגודה זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ
aguda

האגודה זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ

אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ בדגש על העצמת החוסן בהתמודדות המטהרות במצבים מורכבים במסגרת העיסוק.
עשרת הדברות בחינוך
depositphotos

עשרת הדברות בחינוך

עם ישראל, הנבחר מבין האומות, מקבל את שמו, מעמדו והוויתו כעם ישראל, במעמד הר סיני. העם שיצא ממצרים מתוך מ"ט שערי טומאה. היה צריך לעבור תהליך היטהרות והזדככות כדי להגיע מוכן למעמד קבלת התורה. תהליך שנעשה בהדרגה. עבודה יומיומית והתקדמות צעד אחרי צעד. בהגיע היום המיועד, הם קיבלו את התורה כאיש אחד בלב אחד בנעשה ונשמע. בהתבוננות על התהליך שעברו העם, מעת צאתם ממצרים ועד ליום מתן תורה, נראה כי כל צעד בהתקדמותם אל הר סיני, וכל האירועים שחוו, הם שעיצבו והטביעו את חותמם עליהם, להיות עם סגולה.
כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות.
depositphotos

כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות.

כוחה של ראיה טובה, והשפעתה בזוגיות. והתמודדות עם מצבי משבר ואבדן, מצבי דחק ואתגרי החיים. כפי שעולה מדרכיו והליכותיו של התנא ר' עקיבא ואשתו רחל.
מדוע החגים אינם תמיד שמחים?
depositphotos

מדוע החגים אינם תמיד שמחים?

החגים קרבים ועמם ההתרגשות הרבה לקראת האירועים המשפחתיים, החופשה מהעבודה וההזדמנות לזמן איכות עם המשפחה. מקובל מאוד לאחל אחד לשני חג שמח ויותר מכך, השמחה בחג אף מצווה עלינו בתורה. השאלה הנשאלת היא האם לשמוח בחגים זה עניין כל כך פשוט והאם כולם באמת זוכים לכך? כמטפלת, שמתי לב שמיד לאחר תום החג, כל חג, בייחוד הארוכים שביניהם, אני מקבלת גל של פניות לעזרה וסיוע. זה מתחיל בחרדות שלקראת החגים ומסתיים בתחושת עצבות, אכזבה וריקנות לקראת סיומם, כאשר בדרך פתאום צצות להן בעיות תקשורת בין בני המשפחה וקונפליקטים שקמים לתחייה.
aguda

"והיה מחניך קדוש" - זה מהפך!

מאות המשתתפים ועשרות הרבנים והארגונים הופתעו מהעוצמה ומהתגובות הנלהבות, כנס "והיה מחניך קדוש" שנערך לראשונה במגזר החרדי ובאישור הרבנים, חולל מהפך! המשתתפים: "מרתק ומקצועי". מאות אנשי חינוך, עשרות רבנים ומחנכים, ארגונים, אנשי מקצוע ובכירי משרדי ממשלה, השתתפו בכנס 'והיה מחניך קדוש' שביוזמת 'אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל' ומועצת 'נוער בסיכוי'. למהלך הצטרפו ועדת היגוי המורכבת מאנשי מקצוע ובכירים המובילים את התחום היחודי במגזר החרדי, זאת במטרה להעלות את המודעות לתופעת הפגיעות במשפחה ומחוצה לה, ומתן כלים להתמודדות נכונה עבור טיפול מונע וסיוע ראשוני וכן יצירת חיבורים מותאמים בין רשויות החוק, לחברה החרדית באישור גדולי הרבנים.
מרחב הזמן שבין עבדות לחרות במסע חיינו
depositphotos

מרחב הזמן שבין עבדות לחרות במסע חיינו

היציאה לחירות מהמצר הפרטי של האדם אל החופש המיוחל למימוש מאווייו. כולנו חיים את חיינו ומשועבדים למחויבויות ושואפים תמיד לצאת לחופשי, להיות משוחררים מכל מחויבות ולחיות את החופש... החרות. . לצאת למסע אל העצמי, הפנימי של כל אדם. במהלך חיינו, אנו נעים במרחב שבין העבדות לחירות, להשתחרר מכבלים, ממחוייבויות ולצאת לגלות מרחבים חדשים בתוכנו ואף בעולם כולו, לגלות עולמות ותרבויות המעניקות לנו את חדוות הגילוי והמסע הפנימי, להיות קשובים לעולמנו בתוך כבלי הזמן.
מי מסתתר מאחורי המסכה? אני!!!
depositphotos

מי מסתתר מאחורי המסכה? אני!!!

למה מסכה? מה תפקידה בחיינו? האם המסכה בשבילנו היא רק מוצר בידורי או מבט אל המאוויים והפחדים שלנו? מה אנחנו מסתירים ולמה אנחנו זקוקים להסתרה? האם אנחנו מסתתרים מעצמנו ומאחרים?
מסיכות בחיי הזוגיות
depositphotos

מסיכות בחיי הזוגיות

האם הסתרת הרגשות האמיתיים מובילה למערכת קרובה ויציבה או שהינה הגורם לתחושת בדידות בתוך המערכת הזוגית? עוד בילדות המוקדמת למדנו לעטות מסכה וזאת על מנת להענות למה שהורינו, מורנו או החברה ציפו מאיתנו, זהו ה"אני המזויף" או התפקיד שכל אחד מאיתנו משחק בחיים. לדוגמא: אדם הנוהג באופן תדיר בכעס או בעוינות כלפי חבריו לעבודה, מסתכן בהרחקה ואף בסכנת פיטורין. מאחר ורובנו מודעים למחיר שאנו עלולים לשלם על התנהגות בוטה, עויינת או כעוסה אנו נוטים לעטות סוג של מסכה בה אנחנו נראים נינוחים, שלווים וקשובים, כל זאת על מנת לא לסכן את מקומנו בעבודה או לאבד את אמון חברנו משם. ניתן לראות אנשים אשר חווים בחייהם הפרטיים משברים אך מקפידים מול החברים בעבודה לשדר אמינות, שקט וטוב לב.
השפעת המדיה על בני נוער ודרכי התמודדות
depositphotos

השפעת המדיה על בני נוער ודרכי התמודדות

הדור בו אנו חיים. מלא וגדוש בשפע רב בכל תחומי החיים. החל מתעשיית המזון וההנדסה הגנטית, פתרונות טכנולוגיים אזרחים וצבאיים מתקדמים וכלה בפיתוחים מרשימים בתחומי האלקטרוניקה וה"ננו" טכנולוגיה, הבריאות והרפואה. העולם מתקדם ואיתו גם התמודדויות ואתגרים רבים ומגוונים המספקים עבודה לעוד מליוני בני אדם. בעקבות ההתפתחות העולמית, חלק נכבד מאותם אתגרים משפיע באופן ישיר ומהותי על התקשורת האנושית הבין - אישית. על חיי המשפחה, החברה והחינוך. ומציב בפני הורים ומחנכים אתגר ממעלה ראשונה וצורך ב"חישוב מסלול מחדש" ברענון וסנכרון מערכות ההגנה החינוכיות, חיזוק ושכלול חומת האש ואבטחת המידע הערכיות, המוסריות והתא המשפחתי, מול גלי הצונאמי הטכנולוגי השוצף וקוצף. ושועט ברעבתנות וחמדנות נטולת רסן לכבוש עוד שטחים ויעדים ובדרכו מפיל חללים חללים.
טיסת ADHD אינה עונה
fotolia

טיסת ADHD אינה עונה

אז אתה שומע.... יש ישיבה חדשה שנפתחה על ידי ראש ישיבה "אחלה גבר" זורם ובראש טוב. מבין את הגיל שלנו ואת השגעונות. אם תרצה אסדר לך פגישה איתו. מה אומר? הוא הרהר מעט עצמו, מה בעצם יש לו להפסיד?! מקסימום, ברזומה שלו תהיה רשומה עוד ישיבה שעבר בה. הפגישה עם הרב נעמה לו, אישיותו הקסימה אותו מאוד. בסיומה, סוכם על הצטרפותו לחבורת הלומדים לתקופת ניסיון.

תגובות

כל התגובות