אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מדור אקטואליה במשפחה

"והיה מחניך קדוש" - זה מהפך!

תקציר:
מאות המשתתפים ועשרות הרבנים והארגונים הופתעו מהעוצמה ומהתגובות הנלהבות, כנס "והיה מחניך קדוש" שנערך לראשונה במגזר החרדי ובאישור הרבנים, חולל מהפך! המשתתפים: "מרתק ומקצועי". מאות אנשי חינוך, עשרות רבנים ומחנכים, ארגונים, אנשי מקצוע ובכירי משרדי ממשלה, השתתפו בכנס 'והיה מחניך קדוש' שביוזמת 'אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל' ומועצת 'נוער בסיכוי'. למהלך הצטרפו ועדת היגוי המורכבת מאנשי מקצוע ובכירים המובילים את התחום היחודי במגזר החרדי, זאת במטרה להעלות את המודעות לתופעת הפגיעות במשפחה ומחוצה לה, ומתן כלים להתמודדות נכונה עבור טיפול מונע וסיוע ראשוני וכן יצירת חיבורים מותאמים בין רשויות החוק, לחברה החרדית באישור גדולי הרבנים.
"והיה מחניך קדוש" - זה מהפך!
aguda
ב ניסן | 07.04.2019

 

מאות המשתתפים ועשרות הרבנים והארגונים הופתעו מהעוצמה ומהתגובות הנלהבות, כנס "והיה מחניך קדוש" שנערך לראשונה במגזר החרדי ובאישור הרבנים, חולל מהפך! המשתתפים: "מרתק ומקצועי".

מאות אנשי חינוך, עשרות רבנים ומחנכים, ארגונים, אנשי מקצוע ובכירי משרדי ממשלה, השתתפו בכנס 'והיה מחניך קדוש' שביוזמת 'אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל' ומועצת 'נוער בסיכוי'. למהלך הצטרפו ועדת היגוי המורכבת מאנשי מקצוע ובכירים המובילים את התחום היחודי במגזר החרדי, זאת במטרה להעלות את המודעות לתופעת הפגיעות במשפחה ומחוצה לה, ומתן כלים להתמודדות נכונה עבור טיפול מונע וסיוע ראשוני וכן יצירת חיבורים מותאמים בין רשויות החוק, לחברה החרדית באישור גדולי הרבנים.

כנס "והיה מחניך קדוש" נפתח בשעות הבוקר, במושב הראשון שעסק במבט גדולי הדור שליט"א על נושא פגיעות במשפחה ומחוץ לה. ערב הכינוס נכנס מנכ"ל אגודת היועצים הרב אשר מלמד למעונו של שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א והציג בפניו שאלות בנושאים המקצועיים, דבריו של שר התורה הוקרנו בסרט למשתתפים והרב נתן תשובות נחרצות שכל איש חינוך, מטפל ורב מחויבים לדעת. בהמשך היום נערכו שנים עשר פאנלים מקצועיים בשישה מושבים שונים, בנושאים: סימני זיהוי ואיתור, מה אומרים גדולי הדור, חווית הנפגע, מוגנות, חובת דיווח ופעילות ועדת הפטור, מבט לדרכי טיפול בעולמם של נפגעים, מיצוי זכויות, מבט לעולמם של הפוגעים ופעילות מרכזי ההגנה. בהשתתפות אישי חינוך, מטפלים, מנהלי מוסדות וארגונים וכן יוזמי פרויקטים בתחום.

את הפאנל המרכזי בכנס פתח רב העיר אלעד הרב מרדכי מלכה שליט"א, שהסביר על תפיסת תפקיד רב עיר וקהילה האמור להיות חלק מהווי הקהילה ולהיות גורם משפיע בכל תחומי החיים, כולל יצירת קשר עם כלל רשויות החוק. "פגיעות במשפחה ומחוצה לה צריכות לקבל התייחסות חמורה של 'רצח נפשות' וכך צריך להתייחס בהתמודדות עם התופעה, מחד לפעול בנחישות במיגור והרתעה כולל דיווח ושיתוף פעולה עם רשויות החוק, מאידך לגלות אחריות ושיקול דעת בכל הקשור לפגיעה בשמה הטוב של משפחת הפוגע והנפגע בכדי לצמצם את היקף הנפגעים, זאת רק ביצירת אמון הדדי בין הרב לנציגי רשויות החוק". בנוסף ציין הרב מלכה, את היכרותו רבת השנים עם הרב מלמד שיחד עם רבנים מוסר את נפשו בהתמודדות עם תופעת הפגיעות. הרב מלמד מנכ"ל אגודת היועצים, מוערך מאוד ובעל קשרים מסועפים עם כלל הגורמים הקשורים לטיפול בתופעה זו.

בנוסף השתתפו בפאנל: הרב שמעון ביניק משגיח רוחני בישיבת קרלין סטולין, האדמו"ר מסתרי חיים, הרב יעקב קלמן יו"ר לשכת הטוענים הרבניים, מר נתן קנדלר סמנכ"ל קרן ידידות טורונטו, הרב גבריאל כהן יו"ר מועצת נוער בסיכוי, הרב אשר מלמד מנכ"ל אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל, פרופסור אשר בן אריה מנכ"ל מכון חרוב, הרב יהושע פפר ר"מ בישיבת 'חדוות התורה', הרב אשר יחיאל קסל רב כפר זוהרים ושורת אישי ציבור. 

מנכ"ל מכון חרוב הפרופסור אשר בן אריה, ציין בפאנל המרכזי שכיום בחברה החרדית נושא הפגיעות נמצא על סדר היום וצריך לפעול בכל הקשור לקידום תכניות מוגנות. סמנכ"ל קרן ידידות טורנטו נתן קנדלר, הציג בפני עשרות המשתתפים את תכניות הקרן בתחום המוגנות ובדגש על שני צירי הפעולה, שהם מניעה וטיפול. בהמשך דבריו חשף קנדלר את תוכנית 'סביבה בטוחה' הפועלת כיום בעשרות בתי ספר חרדיים ברחבי הארץ, התכנית מבוססת על מודל שפותח ע"י הצוות המקצועי של ידידות טורונטו ומהווה פריצת דרך ברמה בינלאומית בחינוך למוגנות. בנוסף קרן ידידות טורנטו הפועלת במגוון תחומים, יסדה את תוכנית "אל הנפש" המעניקה טיפולים רגשיים ונפשיים לנערים ונערות, במקצועיות רבה. את הקרן הקרן מיסודה של משפחת פרידברג הקנדית, מנהל בהצלחה מרובה המנכ"ל משה שפירא.

האדמו"ר מסתרי חיים שליט"א אמר בנאומו המרתק: "והיה מחניך קדוש" הינו חובת שעה, עלינו להתגייס רבנים ומטפלים כאחד, לתת יד אוהבת ותומכת לנפגעים וכן להגביר מודעות ציבורית לחשיבותו של גוף האדם וקדושתו כדברי הרמב"ם "נפש בריאה בגוף בריא". האדמו"ר הדגיש את החשיבות לקרב כל נער ונערה, גם אם הם לא הולכים בתלם, לאהוב ולתמוך בהם. תוצאות העזרה שמגישים לילדים אלו, רואים לפעמים רק אחרי תקופה מאוד ארוכה, אבל רוב התוצאות הן חיוביות וילדים אלו משתלבים שוב בחברה ותורמים הרבה מאוד. האדמו"ר שליט"א בירך את משתתפי הכנס "נזכה להגיע לכל נער ונערה, לעזור להם להביא אותם למקום טוב יותר ושלא נצטרך לטפל בבעיות אלו".

המשגיח הרוחני בישיבת קרלין סטולין הרב שמעון ביניק, סיפר במהלך הפאנל על פעילותו הרחבה בתחום המוגנות בקרב תלמודי תורה חסידיים ועל החשיבות הרבה בתוכניות אלה המסייעות לצמצום התופעה. הרב אשר יחיאל קסל רב כפר זוהרים, ריגש את הקהל בסיפורו האישי ואמר כי בהתייחס לפגיעות במשפחה ומחוצה לה, התורה כותבת "כי כאשר יקום איש על רעהו ורצחו נפש, כן הדבר הזה". ראתה התורה צורך חשוב להטמיע את חומרת המעשה וזו הפעם הראשונה בתורה, בה נכתב משל וזאת כדי לחזק ולהעצים את הדברים כרצח של ממש. הרב קסל הוסיף ואמר "לצערנו אחוז גדול מאד מהנוער הנושר, הינו נוער שנפגע ויכולת צמצום התופעה בידינו".

 יו"ר מועצת "נוער בסיכוי" הרב גבי כהן, הדגיש בפני המשתתפים: "בהמשך למערכת החינוך החרדית המצוינת ומקום של אחריות חינוכית, כנס זה נועד להדגיש: חייבים לתת כלים למוגנות עבור ילדנו, תלמידנו וחוסנם של הקהילות שלנו. צוות 'נוער בסיכוי' ימשיך לתת מענה מקצועי לאתגרים החינוכיים העומדים לפתחנו בהכוונת מרנן ורבנן". הרב אשר מלמד מנכ"ל אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל, אמר במהלך הפאנל: "קיים חוסר אמון בין הציבור החרדי לרשויות החוק, נדרש לפעול למען יצירת יחסי גומלין בין הצדדים, כאשר הרבנים הם הציר המרכזי. הרבנים מסייעים לפתרון, ואמון בונים בעת שגרה ולא בעת משבר. אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל, פתחה לפני כחודשיים 'מרכז סיוע' שנותן מענה וליווי לנפגע ולמשפחתו בהפעלת מוקד 24 שעות ביממה שמספרו *2837, לצד מענה בטיפול משפחתי זוגי, ילד ונוער ובריאות הנפש".

עשרות חיבורים נוצרו במהלך הכנס, בין גופים, רבנים, אנשי מקצוע ומשרדי ממשלה. למעלה מ-600  משתתפים הוכיחו את חשיבות הכנס והמענה הרחב והמקצועי, שניתן במהלך הפאנלים. רבים התבטאו: "דבר מבורך שהיה צריך להתקיים מזמן, טוב שנערך כעת, כינוס מרתק ומקצועי ביותר".

 

כתבות אחרות

אלול  משוב חיובי/שלילי , מסגור מחדש ומה שביניהם..
depositphotos

אלול משוב חיובי/שלילי , מסגור מחדש ומה שביניהם..

הנה זה מגיע עוד מעט יום הדין וכבר מתחילים להרגיש את יום הדין חוששים איך נעבור אותו, האם ימחל לנו , מה יקבע לנו לשנה הבאה ... ואולי, אם נעמוד רגע מהצד ונתבונן במעשינו נאמר "לכל שבת יש מוצאי שבת.." וכן אנחנו צריכים לתת את הדין על המעשים שלנו כלפי הסביבה שלנו ,וכלפי הבורא יתברך
האגודה זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ
aguda

האגודה זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ

אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל זכתה במכרז להכשרת מטהרות בכל הארץ בדגש על העצמת החוסן בהתמודדות המטהרות במצבים מורכבים במסגרת העיסוק.
מרחב הזמן שבין עבדות לחרות במסע חיינו
depositphotos

מרחב הזמן שבין עבדות לחרות במסע חיינו

היציאה לחירות מהמצר הפרטי של האדם אל החופש המיוחל למימוש מאווייו. כולנו חיים את חיינו ומשועבדים למחויבויות ושואפים תמיד לצאת לחופשי, להיות משוחררים מכל מחויבות ולחיות את החופש... החרות. . לצאת למסע אל העצמי, הפנימי של כל אדם. במהלך חיינו, אנו נעים במרחב שבין העבדות לחירות, להשתחרר מכבלים, ממחוייבויות ולצאת לגלות מרחבים חדשים בתוכנו ואף בעולם כולו, לגלות עולמות ותרבויות המעניקות לנו את חדוות הגילוי והמסע הפנימי, להיות קשובים לעולמנו בתוך כבלי הזמן.
המצור של העצמי
depositphotos

המצור של העצמי

בעשרה בטבת אנחנו מציינים בצום ובהרהורי תשובה את המצור שאויבנו צרו על ירושלים, מה שבסופו של דבר היווה את תחילת החורבן והגלות. אך מן הראוי שנעשה חושבים גם לגבי סוגים נוספים של "מצור" שאנו עשויים לפגוש בחיינו האישיים, דוגמת אנשים מוכשרים הכלואים בתוך "אמונות מגבילות" היוצרות מצור ומצוק לכוחות ולפוטנציאל החבוי בתוכם, וכלשונו של רבי ישראל מסלנט "האדם אסור במושכלו" - 'אסור' מלשון 'אסיר', כשהאדם עצמו הוא באופן פרדוקסאלי גם האסיר וגם הסוהר...
הרב אשר מלמד, מנכ
aguda

הרב אשר מלמד, מנכ"ל האגודה בפגישה עם הרה"ג משה פנירי

במסגרת פעילות אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל להרחבת המענים לחברה הדתית/חרדית, התקיימה פגישת עבודה של מנכ"ל האגודה, הרב אשר מלמד, עם הרה"ג משה פנירי, העומד בראש בית ההוראה 'אפיקי מים' והרב אליהו בן סימון. הרב משה פנירי בירך על הפגישה והבטיח להורות לכל המו"צים לראות באגודה כתובת הפנייה של הציבור הרחב בכל תחומי פעילות האגודה לרבות יעוץ נישואין, נוער מתבגר, בריאות נפש, אישות ופגיעות במשפחה ומחוצה לה.
לחולל את הנס
depositphotos

לחולל את הנס

עם ישראל לגווניו ולצבעיו מציין את ימי החנוכה הבעל"ט בכל מיני דרכים גוונים וצורות, כשהמוטיב המרכזי הוא האדרה והדגשה של הניסים והנפלאות שעשה אתנו כאומה הריבונו של עולם בימים ההם ובזמן הזה. אכן שעם ישראל מלומד בניסים ומלומד גם כן להודות על ניסים. אנשי כנסת הגדולה תיקנו לכלל ישראל בכל תפילת עמידה נוסח של "מודים אנחנו לך" על כל הניסים שהקב"ה עושה איתנו מעבר לגדרי הטבע ומאוצר מתנת חינם, וגם נתקנה ברכת הודיה פרטית לכל אדם "שנעשה לי נס במקום הזה"... אך דווקא בתוך אווירת הניסים והנפלאות, ותחושת השיטוט מעבר לגבולות העולם, האדם והיקום, חשוב לציין שדרכו של הקב"ה היא כזו שכחלק מחוקי הטבע שטבע הקב"ה בעולם הוא שבדרך כלל אינו מחלק ניסים לכל דורש אלא אם כן האדם מיצה את מירב ומיטב היכולות האנושיות שהקב"ה נתן לו במתנה...
מניעת התנהגות שלילית בילדים
depositphotos

מניעת התנהגות שלילית בילדים

שלום וברכה, יש לי ילד בן 5, הוא ילד חכם, קשוב, ממושמע ובוגר. ההתנהלות היומית איתו נפלאה. יש לנו קושי שהתחיל בתקופה האחרונה, פעמים שלפני השינה הוא מתחיל להציק לאחותו הקטנה ממנו (בת 3) פעם זה לזרוק לה מהיד את הספר שהיא מעיינת בו, פעם זה לזרוק לה את השמיכה מחוץ לחדר וכד' למרות בקשותי הברורות שיפסיק הוא ממשיך. כיצד נכון לפעול במצב כזה? בתודה מראש, מיכל
סליחה מבן הזוג
depositphotos

סליחה מבן הזוג

קצת לפני הימים הנוראים. ניגשה אלי אישה להתייעצות. היא ממש התלבטה איך לפעול, מצד אחד הרגישה שהיא פגועה מבעלה. מצד שני, כשהיא חשבה על זה ודיברנו על האפשרות ההפוכה שגם היא כנראה פגעה בו לא מעט. היא ממש התלבטה איך וכיצד לפנות אליו לבקש ממנו סליחה. האם גם לכם קרה שהרגשתם שאתם רוצים לבקש סליחה מהקרובים לכם אך לא יודעים איך?
האם ישנה שנאת חינם בזוגיות?

האם ישנה שנאת חינם בזוגיות?

שלושת השבועות זו תקופת "בין המצרים", המתחילה בי"ז בתמוז ומסתיימת בט' באב. אנו מתחילים ביום בו נבקעות חומות ירושלים, ומסיימים ביום בו חרב המקדש. לפי חכמת הקבלה ביום בו נתקן את הקשרים ביננו דהיינו שנאחה את החורבן שבליבנו, החורבן יתהפך ויהיה לבניין, העצב יתחלף בשמחה ושנאת חינם תיהפך לאהבת חינם.
כך תשרדו את הקיץ עם הילדים

כך תשרדו את הקיץ עם הילדים

החופש הגדול התחיל ואיתו מליון וחצי ילדים שיצאו לחופש ממוסדות הלימוד. נשמע כיף לא?! אז זהו, שלהורים רבים זה לא מהנה במיוחד כמו שזה נשמע לילדים, ואף אצל חלקם צמד המילים המאיים ביותר הוא: החופש הגדול. אלא שהזמן החופשי הזה, שמייצר להורים אתגר לוגיסטי ואנרגטי שאין שני לו, לא חייב להשאיר את כולם מרוטים.

תגובות

כל התגובות