אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מדור אקטואליה במשפחה

ההבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ג'

תקציר:
ההבדלים בין גברים לנשים מושפעים מגורמים רבים. הגורם הביולוגי כנראה המשפיע ביותר, אך ישנם גורמים נוספים שאין להקל בהם ראש. ניתן לראות כי יש השפעה רבה לצורת החינוך, לתרבות ולסביבה שבה גדל הילד, על התנהגותו וצורת מחשבתו.
ההבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ג'
י אלול | 10.09.2019

השפעת החברה והתרבות על ההבדלים בין המינים:

מהרגע שתינוק נולד, מגדירה החברה את התנאים להשתייכותו המינית. גם כאשר התינוק בן יומו ולא ניתן להבחין אם הוא בן או בת מבעד לבגדיו, טורחים ההורים או צוות בית החולים לסמן את מינו בצבע המתאים למינו: ורוד לבנות, וכחול לבנים. תינוק רך גדל להיות משויך לבני מינו באינספור דרכים שהתרבות החברתית מכתיבה: צבע הבגדים, הדוגמאות המצוירות על בגדיו וחפציו, סוגי הצעצועים, צורת הדיבור וההתנהגות, שפת הגוף וציפייה חברתית מהתמודדותו עם מצבים שונים במהלך יומו. לבנים יקנו צעצועים בצבעים חזקים ובוהקים, צעצועי לחימה, כלי תחבורה וכדורים. משחקים תחרותיים הנותנים לגיטימציה לכוחניות, לשליטה ולניצחון בלעדי כבר מגיל צעיר. לבנות, לעומת זאת, יקנו צעצועים בצבעים רכים, אשר אופיים יהיה עדין, יצירתי ובעיקר טיפולי: בובות על שלל כלי הטיפול והטיפוח שלהן, עגלות, תחפושות, ערכות להכנת יצירות ושזירת תכשיטים, וכן משחקים המאפשרים שיתוף פעולה עם ילדים אחרים, ולא תחרותיות.

ממבט על כל קבוצת ילדים ניתן לראות כי גם ההתייחסות של המבוגר האחראי לילדים שונה: ילדים מקבלים את הלגיטימציה הסמויה להשתתף במאבקי כוחות, ולכן מאבקים, מריבות ו"מכות" בין ילדים מתקבלים בסלחנות רבה יותר מאשר אם היו קורים אצל בנות. לא נדיר לשמוע מבוגר אומר לילדות הנמצאות במאבק פיזי: "לא מתאים לבנות להתנהג כך".

לעומת זאת, ילדות מקבלות לגיטימציה חברתית סמויה להיות עדינות ורגישות יותר מהבנים, ולכן דמעות של ילדות מתקבלות בסלחנות והבנה גדולים יותר מאשר אצל בנים. גם במקרה זה לא נדיר לשמוע מבוגר אחראי השולל מהילד את זכותו להביע רגשות בצורה הזו, ומתרה בילד הבוכה: "תפסיק לבכות כמו בת".

אם כך, גם לנו, החברה, ישנה אחריות על התהליכים השונים העוברים על בנים ועל בנות, וגם אם זו נטייה מולדת, החברה וצורת החינוך המקובל כיום, מעצימים מאד את ההבדלים וגורמים לכך שהשוני יהיה עמוק יותר.

פן מעניין נוסף, מביאה ליליאן רובין בספרה "זרים אינטימיים" לגבי ההבדלים הנפשיים של גברים ונשים:

"קיימים מספר הבדלים פסיכולוגיים עמוקים בין גברים לנשים בחברה המערבית המודרנית. הבדלים אלה אינם הבדלים מולדים או טבעיים, אלא תוצר של המבנה החברתי של המשפחה. נקודת מפתח במבנה זה של המשפחה המודרנית היא העובדה שאשה גם אם לא תמיד האם, היא כמעט תמיד המטפלת העיקרית בתינוקות. כיוון שאישה היא זו המאכילה אותנו, המגוננת עלינו, המרגיעה אותנו, המחזיקה אותנו בזרועותיה על מנת לסלק את פחדינו, הרי אישה היא זו עמה אנו יוצרים את הקשר הרגשי הראשון והחשוב ביותר שלנו.

בתהליך הגדילה ישנם שני תפקידים בעלי חשיבות ראשונה במעלה: האחד – התפתחותה של זהות עצמית עצמאית, עקבית וברורה. השני – התפתחותה של זהות מינית ברורה כגבר או כאישה. תהליך ההתפתחות ואופן ביצועם של שני התפקידים הללו, שונים לגבי ילדים ולגבי ילדות, משום שאשה היא זו שטפלה בשניהם בינקותם. לגבי הילד, פיתוחה של זהות מינית גברית ברורה, דורש את דחיית האם כאובייקט אהבה, התכחשות לקשר הרגשי אתה ובחירה באב כאובייקט של הזדהות רגשית במקומה. ניתוק רגשי קשה זה הכרחי לגבי הילד משום שהוא המאפשר לו לכונן גבולות חזקים של העצמי. גבולות אלו נותנים לו תחושה של היותו פרט יחיד ומיוחד, נפרד משאר העולם.

לגבי הילדה, פיתוחה של זהות מינית נשית הוא תפקיד קל הרבה יותר, משום שפירושו פיתוח הזדהות רגשית עם האם, עמה יש לה ממילא קשר רגשי ראשוני (פרימרי).

מאידך, בשל ההזדהות החזקה בין האם לבין הבת, קשה הרבה יותר לבת לנתק את עצמה מהאם ולפתח זהות עצמית נפרדת ועצמאית.

ליליאן רובין טוענת שלהבדלים אלה בהתפתחות מוקדמת בין המינים , יש השפעה עמוקה על המבנה הפסיכולוגי של גברים ושל נשים ועל היחסים ביניהם.

המבנה הפסיכולוגי של שני המינים עושה אותם למעשה ל"זרים אינטימיים".

לדוגמא, כיוון שכילדים, הגברים היו צריכים להדחיק את רגשותיהם כלפי אמותיהן בגיל מוקדם, לפני שיכולתם לבטא רגשות מורכבים התפתחה במלואה, הרי כמבוגרים יש לגברים בעיה לקשר מילים לרגשות. משום כך, לגבי מרבית הגברים, מילים אינן היבט חשוב של אינטימיות. כיוון שנשים לא צריכות היו להתכחש לקשר הרגשי שלהן אל האם או לנסות להדחיק אותו, כפי שגברים היו צריכים לעשות, הן קרובות יותר לעולמן הרגשי, מודעות יותר לרגשותיהן ומסוגלות לדבר עליהם בנוחות. משום כך, דיבור על רגשות קל יותר נוח יותר לנשים משהוא לגברים.

לגבי נשים, דיבור על רגשות ושיתוף האחר בעולמן הפנימי, נמצאים במרכז הגדרתה של אינטימיות. כתוצאה מהבדל זה בין המינים בצורך וביכולת לדבר על רגשות, אחת הטענות השכיחות של נשים היא שאינן מסוגלות לדבר עם בעליהן על הדברים החשובים להן באמת, דברים הקשורים לעולמן הרגשי. הטענה הגברית שכנגד היא שאינם מבינים מה נשותיהם רוצות...

על סמך התאוריה של רובין ניתן להוכיח כי בשל חוויות ילדות אלו, עבור נשים יש משמעות קיומית גדולה יותר לתקשורת האינטימית ביחסי האהבה שלהן. כאשר הן מתאהבות ומתחתנות, הן מצפות שצרכי האינטימיות שלהן יבואו על סיפוקם במסגרת חיי הנישואין (מלאך-פיינס, 1987 עמ' 142).

כתבות אחרות

שגרת חוסר שגרה

שגרת חוסר שגרה

שגרה מקנה לילד תחושת ביטחון. מגיל צעיר מאד ילד מפתח תלות בשגרה. ילד בגיל קטן מתחיל "לבדוק גבולות"
משבר הקורונה ומשמעות אינדיבידואלית כדרך יצירתית להתמודדות

משבר הקורונה ומשמעות אינדיבידואלית כדרך יצירתית להתמודדות

הפסיכולוג היהודי אברהם מאסלו לימד את העולם להבחין בין "רצונות" לבין "צרכים".
הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ג' מה לעשות אם אחד הילדים לא מקבל את בן/ת הזוג החדש?
depositphotos

הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ג' מה לעשות אם אחד הילדים לא מקבל את בן/ת הזוג החדש?

כאשר אחד הילדים לא מקבל את בן/ת הזוג החדשים, זה פחות בגלל התנהגותו ו/או אישיותו של בן/ת הזוג ויותר בגלל קשיים רגשיים של הילד. קשיים רגשיים אלה יכולים להיות התנסות קודמת לא טובה עם בן/ת זוג חדשים קודמים ("למה לי מהר להתקשר? בין כה וכה הם נעלמים מהר"); ו/או פחדי נטישה בגלל חשש הילד שההורה יעביר את נאמנותו לבן/ת הזוג החדשים ("הוא/יא כבר לא אוהב אותי יותר. יש לו/ה כבר מישהו חדש לאהוב"); ו/או קונפליקט נאמנות פנימי של הילד, התופס את ההתקשרות לבן/ת הזוג החדש/ה כבגידה בהורה הביולוגי (בין אם במקרה של גירושים ובין אם במקרה של פטירת ההורה הביולוגי).
הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ב' כהורים לילדים של בן הזוג
depositphotos

הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ב' כהורים לילדים של בן הזוג

על כל אחד מבני הזוג לא למהר להיות הורה של הילדים של בן/בת הזוג. על האישה ועל הגבר להבין שהם אינם יכולים לאהוב את ילדי בן/ת הזוג, כפי שהם אוהבים את ילדיהם, לפחות לא בתחילת דרכם המשותפת. וכן שבן הזוג לא יאהב את הילד שלהם כפי שהוא אוהב את ילדיו הביולוגיים. אהבה היא תהליך איטי וממושך. יתכן שלא תהיה כלל אהבה בין הילדים לבין בן/ת הזוג, אלא ישררו ביניהם יחסי אמון וכבוד בלבד. יחסים מסוג זה מספיקים על מנת ליצור אווירה נעימה בבית. הורה חדש, שייצור בהדרגה יחסי ידידות עם הילדים ורק אחר כך ינסה להטיל עליהם משמעת ולהציב להם גבולות, יוכל להגיע עימם בהמשך ליחסי גומלין טובים.
הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק א'
depositphotos

הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק א'

בטרם נעסוק בהדרכה לקראת הפרק השני, חשוב לציין שלפני שניתן להתחיל בהיכרויות והחיפוש אחר בן / בת זוג חדשים, חשוב מאוד לסגור את הפרק הקודם. עצם הגירושין, או מותו של בן הזוג, אינם מורים בהכרח על בשלות לקשר חדש. חשוב מאוד לעבור תהליך של פרידה, שיפנה את הלב לקשר שלא יכלול עיסוק מתמיד בהשוואות ובצער על מה שאבד. במקרה של גירושין, כדאי לעבור את התהליך הזה בליווי ייעוצי, על מנת ללמוד מה הוביל לבנייתו המשובשת של הקשר הקודם, ומה ניתן להפיק וללמוד ממנו לעתיד. גם בן זוג שחש שננטש, מבלי שרצה בכך, יכול ללמוד הרבה מאוד, על מנת שלא לשחזר דפוס דומה גם בקשר הבא.
כיצד משפיעים הסביבה והאופי על הזוגיות?
depositphotos

כיצד משפיעים הסביבה והאופי על הזוגיות?

היא: "מי לימד אותך להתנהג כך?" הוא: זה האופי שלי. אכלת אותה"... היא: אני לא מכירה את אבא שלך כאחד שלא מפרנס ועוד מחכה שאשתו תעריך את זה שהוא לא עושה כלום"... הוא: "נמאס לי מהזלזול המחפיר שלך אלי! לעולם לא תוכלי לכבד את הטבע שלי? למה את חושבת שאני אמור להיות אבא שלי"? היא והוא. הוא והיא. מתוסכלים. מאד. מה הגורם העיקרי המשפיע על ההתנהגות שלנו כבוגרים בתור בני זוג?
הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ד'
depositphotos

הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ד'

אף דרכי ההתמודדות של גברים ונשים במצבי לחץ ובמשברים שונים אלה מאלה. מחקר אחר, בו נטלו מאתיים ועשרים גברים ונשים בעלי מקצועות חופשיים, ונבחנו בו שיטות ההתמודדות עם לחצי עבודה, הסתבר כי נשים משתמשות לעיתים קרובות יותר ב"דיבור על הבעיה עם אדם תומך" ומוצאות זאת כשיטת התמודדות יעילה יותר מאשר גברים. גברים, לעומת זאת, העדיפו להתעמת ישירות עם הלחץ, הרבה יותר מנשים. כאשר לא היו יכולים לעשות דבר עם גורם הלחץ, גברים העדיפו להתעלם ממנו. גם התעלמות, כעימות, הייתה קשה יותר לנשים כשיטת התמודדות.
אלול  משוב חיובי/שלילי , מסגור מחדש ומה שביניהם..
depositphotos

אלול משוב חיובי/שלילי , מסגור מחדש ומה שביניהם..

הנה זה מגיע עוד מעט יום הדין וכבר מתחילים להרגיש את יום הדין חוששים איך נעבור אותו, האם ימחל לנו , מה יקבע לנו לשנה הבאה ... ואולי, אם נעמוד רגע מהצד ונתבונן במעשינו נאמר "לכל שבת יש מוצאי שבת.." וכן אנחנו צריכים לתת את הדין על המעשים שלנו כלפי הסביבה שלנו ,וכלפי הבורא יתברך
הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ב'
depositphotos

הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ב'

יותר מתשעים ותשעה אחוזים מהצופן הגנטי של נשים וגברים זהה לחלוטין, אבל שוני קטן זה משפיע על כל תא ותא בגופנו – מהעצבים הקולטים הנאה וכאב ועד תאי העצב המעבירים תפיסה, מחשבות, הרגשות ורגשות. בעבר, המחקרים נעשו על גברים והניסויים המדעיים נערכו על זכרים, ואת התוצאות השליכו על שני המינים במחשבה שגברים ונשים פועלים ומגיבים אותו הדבר (בריזנדיין, 2006) כיום, בעקבות המדע, אנו מגלים הבדלים מהותיים בין מוח הגבר למוח האישה.
טיפים לתחילת שנת הלימוד בגן
depositphotos

טיפים לתחילת שנת הלימוד בגן

עם כל הקושי הכרוך בהשארת ילד בוכה בגן, אנו מבינים כי תהליך הפרידה הינו הכרחי לצורך התפתחות הילד. כשהילד נרגע מהבכי הוא מתפנה לעיסוקיו ולחוויותיו. הגן שבהתחלה לקח לו את אמא, נותן לו עכשיו הרבה יותר ממה שאמא או מטפלת נפלאה יכלו להעניק לו בבית, עד שלפעמים עולה בנו הרצון להישאר עם הילד בבקרים בגן, לשחק איתו במשחקים, לשיר שירים, לשחק בארגז החול ומדי פעם גם קצת לבכות.

תגובות

כל התגובות