אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מדור אקטואליה במשפחה

כיצד משפיעים הסביבה והאופי על הזוגיות?

תקציר:
היא: "מי לימד אותך להתנהג כך?" הוא: זה האופי שלי. אכלת אותה"... היא: אני לא מכירה את אבא שלך כאחד שלא מפרנס ועוד מחכה שאשתו תעריך את זה שהוא לא עושה כלום"... הוא: "נמאס לי מהזלזול המחפיר שלך אלי! לעולם לא תוכלי לכבד את הטבע שלי? למה את חושבת שאני אמור להיות אבא שלי"? היא והוא. הוא והיא. מתוסכלים. מאד. מה הגורם העיקרי המשפיע על ההתנהגות שלנו כבוגרים בתור בני זוג?
כיצד משפיעים הסביבה והאופי על הזוגיות?
depositphotos
כח תשרי | 27.10.2019

היא: "מי לימד אותך להתנהג כך?"

הוא: זה האופי שלי. אכלת אותה"...

היא: אני לא מכירה את אבא שלך כאחד שלא מפרנס ועוד מחכה שאשתו תעריך את זה שהוא לא עושה כלום"...

הוא: "נמאס לי מהזלזול המחפיר שלך אלי! לעולם לא תוכלי לכבד את הטבע שלי? למה את חושבת שאני אמור להיות אבא שלי"?

היא והוא. הוא והיא.

מתוסכלים.

מאד.

מה הגורם העיקרי המשפיע על ההתנהגות שלנו כבוגרים בתור בני זוג?

השאלה הזו מהדהדת בהרבה בתים, ולא פחות מכך, בלא מעט חדרי טיפול. האם הגורם המשפיע ביותר הוא האישיות הבסיסית? התכונות של האופי, אריזת הכישורים והיכולות, האינטלגנציה השכלית והריגשית העטופה בתוך זה שקרוי אדם?

אולי מדובר בכל מה שבן הזוג ראה בהיותו ילד רך בשנים? אולי הוא זה שמעתיק את אבא ואמא, את השיח ביניהם, את סגנון התקשורת, את רמת המסירות והאהבה שהם משדרים בתוך הבית הישר גם לליבו של הילד עם המבט המאמין בשניהם. אולי זוהי הצורה בה בדיוק יתנהג הוא בתור בוגר?

ייתכן שישנה השפעה אחרת לגמרי: התרבות הסביבתית בה גדל הילד. הן בתור צעיר והן בתור נער. החברה בה הוא מתחנך, הקהילה אליה הוא משתייך, המוסריות והערכים אותם מנחילים לו במשך השנים כל מי שבאה עימו בקרבה הקרובה והרחוקה כאחד.

יהיו כאלה שיאמרו כי רק ההשקפה שנשמעה לאוזניו של הבוגר היא זו המחלחלת אחרי החתונה...הם אלה שעיצבו את אישיותו וגרמו לו להיות בעל כזה או אחר...

האם ישנו גורם אחד עליו ניתן להצביע ואולי גם להסיק ממנו מסקנות לעתיד?

שאלה טובה!

הוויכוח המוכר: מה משפיע יותר על התנהגות האדם: תורשה או סביבה??? הינו וויכוח ישן בו התעסקו לא מעט חוקרים ופסיכולוגיים. הגישה כיום גורסת כי גורמי התורשה והסביבה פועלים בשילוב זה עם זה, ויחסי הגומלין המורכבים ביניהם הם יוצרים ומשפיעים על ההתפתחות.

לא מעט זוגות המגיעים לשלב בו הם מבינים כי טיפול זוגי הוא הפיתרון  ההולם ביותר עבור המצב הריגשי הסוער בו הם מצויים. מגיעים עם מטען רגשי עמוס לחדר הטיפול. בדרך כלל, לאחר השאלה הראשונה של המטפל, הם יציפו את החדר באשמות ובביקורת הדדית הבאה לומר כי התכונות של בן זוגם או צורת הגידול שלו בבית הוריו הם אלו המפריעים את התקשורת ביניהם.

המטפל הוא זה שעל כתפיו מונחת האחריות, לברר את הנקודות, להוציא את השיפוטיות מהחדר, ולפרק את הגורמים של הקשר הלקוי לגורמים.

זה מה שקרה כשדן וחיה ביקרו אצלי בקליניקה. חיה טענה כי התכונות הקשות והעיקשות של דן בעלה, לא נותנים לה להביע את רגשותיה בכנות, ואילו היא חווה במשך יום יום בדידות איומה וחוסר הבנה. דן טען לעומתה כי הוא בכלל לא עקשן, ואילו הוא מוכן להתגמש להבין אותה, אך בשום אופן לא לסייע לכל מיני בקשות מצידה של חיה, אותם הוא רואה כשליטה ועריצות עליו.

בתוך החדר היו הרבה דמעות, כעסים וצעקות. אך בירור אמיתי הביא את פחדיו של דן להתגמש מול אשתו לנוכח חוויות ילדות בהן חווה חוסר אונים מוחלט מול אימו, ואילו מאחוריהן התגלה דווקא אדם עם טבע רגיש ויכולת גמישות חזקה ששם על עצמו הגנה רצינית כדי לא להיות נשלט. חיה לעומת זאת, דווקא גולתה כאישה שבטבעה היא צורכת להוליך דברים בדרכה הייחודית, בלי רצון להתגמש. כשהיא גביקשה מדן הבנה היא כללה בפנים גם את הסכמתו לעשות בדיוק את כל מה שהיא דורשת. כשדן הבין את אופייה של אשתו, הוא החל לכבד ולהבין עוד יותר וכך לתת לה להוביל מהלכים מסויימים בדרכה שלה, כשהוא לא מתפשר על ההבנה מצידה כי ישנם מקומות בהם רק הוא יהיה המחליט. חיה לעומתו הבינה לבקש דברים בצורה עדינה ופחות מאוררת איום וחרדה. המלחמה יצאה בשלום מהזוגיות שלהם ואילו החיוכים חזרו לביתם.

האם אפשר לומר כי רק התכונות או הסביבה היא זו שהשפיעה עליהם? בפירוש לא.

 

המודל המערכתי-אקולוגי של דנטה שיקטי (אנ') וקריסטין וולנטינו ( Kristin Valentino )[5] מהווה גרסה עדכנית למודל הביו אקולוגי של יורי ברונפנברנר (Urie Bronfenbrenner) (אנ')[6]. המודל מציג  ארבע מערכות שונות המרכיבות את הסביבה של הפרט:

מערכת המאקרו (macro) - מערך האמונות והערכים התרבותיים המשפיעים על הפרט ומשפחתו.

מערכת האקסו (Exso) - הסביבה הקהילתית, החינוכית והחברתית שבה הפרט גדל.

מערכת המיקרו (Micro) -גורמים תוך–משפחתיים -מערכות יחסים בתוך המשפחה.

מערכת ההתפתחות האישית אונטוגנית (Ontogenic) - גורמים הקשורים בפרט באופן ישיר

כל המערכות הללו מייצגות באופן ברור למדי את השפעתם על התקשורת של חיה ודן. ובהן משתמש המטפל כדי להוביל לשינוי.

זוגיות, אהבה, ושוב תקשורת.

בעולם שבו הדברים מדוברים יותר ויותר, מומלץ לבדוק מהם הגורמים המשפיעים על הזוגיות שלי? וכן, להבין אחת ולתמיד את המניע העיקרי של בן זוגי, איתו הקמתי את ביתי!

כתבות אחרות

שגרת חוסר שגרה

שגרת חוסר שגרה

שגרה מקנה לילד תחושת ביטחון. מגיל צעיר מאד ילד מפתח תלות בשגרה. ילד בגיל קטן מתחיל "לבדוק גבולות"
משבר הקורונה ומשמעות אינדיבידואלית כדרך יצירתית להתמודדות

משבר הקורונה ומשמעות אינדיבידואלית כדרך יצירתית להתמודדות

הפסיכולוג היהודי אברהם מאסלו לימד את העולם להבחין בין "רצונות" לבין "צרכים".
הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ג' מה לעשות אם אחד הילדים לא מקבל את בן/ת הזוג החדש?
depositphotos

הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ג' מה לעשות אם אחד הילדים לא מקבל את בן/ת הזוג החדש?

כאשר אחד הילדים לא מקבל את בן/ת הזוג החדשים, זה פחות בגלל התנהגותו ו/או אישיותו של בן/ת הזוג ויותר בגלל קשיים רגשיים של הילד. קשיים רגשיים אלה יכולים להיות התנסות קודמת לא טובה עם בן/ת זוג חדשים קודמים ("למה לי מהר להתקשר? בין כה וכה הם נעלמים מהר"); ו/או פחדי נטישה בגלל חשש הילד שההורה יעביר את נאמנותו לבן/ת הזוג החדשים ("הוא/יא כבר לא אוהב אותי יותר. יש לו/ה כבר מישהו חדש לאהוב"); ו/או קונפליקט נאמנות פנימי של הילד, התופס את ההתקשרות לבן/ת הזוג החדש/ה כבגידה בהורה הביולוגי (בין אם במקרה של גירושים ובין אם במקרה של פטירת ההורה הביולוגי).
הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ב' כהורים לילדים של בן הזוג
depositphotos

הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ב' כהורים לילדים של בן הזוג

על כל אחד מבני הזוג לא למהר להיות הורה של הילדים של בן/בת הזוג. על האישה ועל הגבר להבין שהם אינם יכולים לאהוב את ילדי בן/ת הזוג, כפי שהם אוהבים את ילדיהם, לפחות לא בתחילת דרכם המשותפת. וכן שבן הזוג לא יאהב את הילד שלהם כפי שהוא אוהב את ילדיו הביולוגיים. אהבה היא תהליך איטי וממושך. יתכן שלא תהיה כלל אהבה בין הילדים לבין בן/ת הזוג, אלא ישררו ביניהם יחסי אמון וכבוד בלבד. יחסים מסוג זה מספיקים על מנת ליצור אווירה נעימה בבית. הורה חדש, שייצור בהדרגה יחסי ידידות עם הילדים ורק אחר כך ינסה להטיל עליהם משמעת ולהציב להם גבולות, יוכל להגיע עימם בהמשך ליחסי גומלין טובים.
הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק א'
depositphotos

הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק א'

בטרם נעסוק בהדרכה לקראת הפרק השני, חשוב לציין שלפני שניתן להתחיל בהיכרויות והחיפוש אחר בן / בת זוג חדשים, חשוב מאוד לסגור את הפרק הקודם. עצם הגירושין, או מותו של בן הזוג, אינם מורים בהכרח על בשלות לקשר חדש. חשוב מאוד לעבור תהליך של פרידה, שיפנה את הלב לקשר שלא יכלול עיסוק מתמיד בהשוואות ובצער על מה שאבד. במקרה של גירושין, כדאי לעבור את התהליך הזה בליווי ייעוצי, על מנת ללמוד מה הוביל לבנייתו המשובשת של הקשר הקודם, ומה ניתן להפיק וללמוד ממנו לעתיד. גם בן זוג שחש שננטש, מבלי שרצה בכך, יכול ללמוד הרבה מאוד, על מנת שלא לשחזר דפוס דומה גם בקשר הבא.
הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ד'
depositphotos

הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ד'

אף דרכי ההתמודדות של גברים ונשים במצבי לחץ ובמשברים שונים אלה מאלה. מחקר אחר, בו נטלו מאתיים ועשרים גברים ונשים בעלי מקצועות חופשיים, ונבחנו בו שיטות ההתמודדות עם לחצי עבודה, הסתבר כי נשים משתמשות לעיתים קרובות יותר ב"דיבור על הבעיה עם אדם תומך" ומוצאות זאת כשיטת התמודדות יעילה יותר מאשר גברים. גברים, לעומת זאת, העדיפו להתעמת ישירות עם הלחץ, הרבה יותר מנשים. כאשר לא היו יכולים לעשות דבר עם גורם הלחץ, גברים העדיפו להתעלם ממנו. גם התעלמות, כעימות, הייתה קשה יותר לנשים כשיטת התמודדות.
אלול  משוב חיובי/שלילי , מסגור מחדש ומה שביניהם..
depositphotos

אלול משוב חיובי/שלילי , מסגור מחדש ומה שביניהם..

הנה זה מגיע עוד מעט יום הדין וכבר מתחילים להרגיש את יום הדין חוששים איך נעבור אותו, האם ימחל לנו , מה יקבע לנו לשנה הבאה ... ואולי, אם נעמוד רגע מהצד ונתבונן במעשינו נאמר "לכל שבת יש מוצאי שבת.." וכן אנחנו צריכים לתת את הדין על המעשים שלנו כלפי הסביבה שלנו ,וכלפי הבורא יתברך
ההבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ג'

ההבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ג'

ההבדלים בין גברים לנשים מושפעים מגורמים רבים. הגורם הביולוגי כנראה המשפיע ביותר, אך ישנם גורמים נוספים שאין להקל בהם ראש. ניתן לראות כי יש השפעה רבה לצורת החינוך, לתרבות ולסביבה שבה גדל הילד, על התנהגותו וצורת מחשבתו.
הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ב'
depositphotos

הבדלים בין גברים לנשים-מולד או נרכש? פרק ב'

יותר מתשעים ותשעה אחוזים מהצופן הגנטי של נשים וגברים זהה לחלוטין, אבל שוני קטן זה משפיע על כל תא ותא בגופנו – מהעצבים הקולטים הנאה וכאב ועד תאי העצב המעבירים תפיסה, מחשבות, הרגשות ורגשות. בעבר, המחקרים נעשו על גברים והניסויים המדעיים נערכו על זכרים, ואת התוצאות השליכו על שני המינים במחשבה שגברים ונשים פועלים ומגיבים אותו הדבר (בריזנדיין, 2006) כיום, בעקבות המדע, אנו מגלים הבדלים מהותיים בין מוח הגבר למוח האישה.
טיפים לתחילת שנת הלימוד בגן
depositphotos

טיפים לתחילת שנת הלימוד בגן

עם כל הקושי הכרוך בהשארת ילד בוכה בגן, אנו מבינים כי תהליך הפרידה הינו הכרחי לצורך התפתחות הילד. כשהילד נרגע מהבכי הוא מתפנה לעיסוקיו ולחוויותיו. הגן שבהתחלה לקח לו את אמא, נותן לו עכשיו הרבה יותר ממה שאמא או מטפלת נפלאה יכלו להעניק לו בבית, עד שלפעמים עולה בנו הרצון להישאר עם הילד בבקרים בגן, לשחק איתו במשחקים, לשיר שירים, לשחק בארגז החול ומדי פעם גם קצת לבכות.

תגובות

כל התגובות