מדור אקטואליה במשפחה

ידידות או בדידות

תקציר:
אנו חיים בדור שהסטטיסטיקה מצביעה על כל זוג שלישי בפוטנציאל "מתגרשים " . נשאלת השאלה... מה עדיף ? ביחד ,לבד או בדד. יש את הביחדיות ויש את הלבדיות, אך שונה מהם בתכלית הבדידות, היא מסמלת עצב, משפיעה על חיוניות ומובילה לחוסר חיות, הבדידות אף מוכחת במחקרים רבים כמשפיעה לרעה על בריאות האדם .
ידידות או בדידות
fotolia
ז תשרי | 27.09.2017

הודות לחוקרים כמו לואיס וורבורג וג'יימס האוס מאוניברסיטת מישיגן, אנו יודעים כי נישואין לא מאושרים , בדידות בנישואין, יכולים להגביר את הסיכוי לחלות ואף לקצר חיים .
לעומתם אנשים הנשואים באושר מאריכים חיים ואף נשארים בריאים יותר מזוגות גרושים ואלמנים, או זוגות שאינם חיים באושר ועל אף היותם נשואים מרגישים בודדים, בעצם כשאדם מגיע למצב של בדידות, בין אם נכפתה עליו ובין אם בחר בבדידות ונמנע מלחבור להתמודדות עם בן/ בת הזוג , הוא גוזר על עצמו בכך חידלון שמחת חיים .
"לא טוב היות האדם לבדו" (בראשית ב' י"ח)                                                                                                                                                                                                         

הנישואין תורמים לאדם במישור הפיזי, הרגשי והרוחני .                                                          
הפיזי – הם פותרים את בעיית קיומו של המין האנושי, אך הבאת ילדים לעולם לבדה אינה מבטיחה קיום זה, שכן יצור אנושי זקוק לטיפול חם ואוהב,  כמו כן גם הדחף המיני מקבל מענה,וכאשר הוא מטריד את האדם , הדבר אינו מאפשר לו להתרכז בהשגת מטרותיו האמיתיות .                                                                                                            
הרגשי – שהרי האדם מטבעו הוא יצור חברתי, חיי בדידות ימנעו ממנו למצות את מלוא יכולותיו, לממשם נדרשים יחסי הגומלין עם סביבתו . בעוד נישואין מוצלחים מעניקים לאדם חברה נעימה, משחררים אותו מבדידותו ומאפשרים לו את התהוותו וקיומו של קשר רגשי העמוק ביותר הקיים בין בני אנוש, "קשר אהבה בין איש לאשה" .                                                                       
הרוחני – שהאדם נברא לעשות רצון ה' יתברך, לכך הוא צריך בין היתר להתגבר על האנוכיות שיש בו מטבעו ולעבוד על מידותיו , המקום האופטימלי למימוש והשגת מטרות אלו הוא בזוגיות, בין האיש לאשה .
כך שזוגות ברמת אינטגרציה גבוהה לא רואים את צורכי העצמאות שלהם ואת צורכי היחד שלהם ככוחות נאבקים ולא כקונפליקט ביניהם, אלא האוטונומיה והאינטימיות כרוכות זו בזו כהיבטים טבעיים של אישיותו של כל אחד משניהם, כל זאת מבלי לחשוש או להרגיש מאוימים ע"י הצד השני .
גם בספרה "טובים השניים מן האחד" מתארת פרופ' קלייר רבין את הפרדוקס הקיים בעצם הניסיון לשדך ולזווג שניים שכל אחד מהם ישות עצמאית נפרדת ואישיות מובחנת, ולהפוך אותם ל"גוף אחד", יותר מידי לבד זה "נתק" ויותר מידי ביחד זה "חנק", יש למצוא את האיזון שבכל פעם משתנה מחדש ובלבד למצוא את הדרך לחיות ביחד ולא לבחור בבדידות .
 

כתבות אחרות בנושא אהבה בנישואין

ככה תשמרו על תקשורת טובה בינכם (כתבה שניה)
fotolia

ככה תשמרו על תקשורת טובה בינכם (כתבה שניה)

כולנו מחפשים אוירה טובה בבית, תקשורת איכותית ובעיקר הבנה, הזהות, השתתפות ואמפתיה. עם מעט התייחסת והקדשת תשומת לב החיים יכולים להראות קצת אחרת.

תגובות

כל התגובות