אגודת היועצים ומטפלים במשפחה בישראל

מדור אקטואליה במשפחה

הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ב' כהורים לילדים של בן הזוג

תקציר:
על כל אחד מבני הזוג לא למהר להיות הורה של הילדים של בן/בת הזוג. על האישה ועל הגבר להבין שהם אינם יכולים לאהוב את ילדי בן/ת הזוג, כפי שהם אוהבים את ילדיהם, לפחות לא בתחילת דרכם המשותפת. וכן שבן הזוג לא יאהב את הילד שלהם כפי שהוא אוהב את ילדיו הביולוגיים. אהבה היא תהליך איטי וממושך. יתכן שלא תהיה כלל אהבה בין הילדים לבין בן/ת הזוג, אלא ישררו ביניהם יחסי אמון וכבוד בלבד. יחסים מסוג זה מספיקים על מנת ליצור אווירה נעימה בבית. הורה חדש, שייצור בהדרגה יחסי ידידות עם הילדים ורק אחר כך ינסה להטיל עליהם משמעת ולהציב להם גבולות, יוכל להגיע עימם בהמשך ליחסי גומלין טובים.
הכנה לקראת זוגיות שנייה/ פרק ב' כהורים לילדים של בן הזוג
depositphotos
כ חשון | 18.11.2019

יש לתת לילדים את הזמן הדרוש כדי להסתגל לבן/ת הזוג החדשים. לעיתים רחוקות נוצר קשר מהיר וטוב בין הילדים לבין בן/ת הזוג החדשים. פעמים רבות, נדרש זמן ארוך יותר לכך. יש להיות סבלניים ולהבין שלילדים צורך בסיסי הישרדותי להסתגל, בתנאי שלא לוחצים עליהם.

אין להתערב בחינוך הילדים של בן/ת הזוג. מותר לכל אחד מבני הזוג להציב גבולות אישיים ("אני לא מוכן/ה שתדבר אלי כך"), להקפיד על חוקי הבית שנקבעים ביחד ("כמו שקבענו, לא מפריעים לנו בשעת הצהריים") ובוודאי שמותר וכדאי לתמוך בילדים ולעודדם. אבל, כדאי להימנע ככל האפשר מהתערבות לא הכרחית בחינוכם (למשל, הישגיות בבית ספר, חינוך לערכים וכו'), בוודאי בשלב הראשוני של החיים יחדיו.

יש לשמר את הזוגיות ולטפחה. מאחר שנושא ההורות תופס חלק מרכזי כל כך במסגרת הנישואים השניים, דווקא לכן, חשוב להשקיע ולהעמיק בנושא הקשר בין בני הזוג, שכאמור קל כל כך "לפספס" בנישואים אלה.(עמית, ח)

תנו לילדים לקבל החלטות. בתהליך היטמעות של שתי משפחות, ילדים מרגישים רבות שהם לא נשמעים, שכל ההחלטות מתקבלות עבורם, ושאין להם כל שליטה, לכן כדאי, אפילו באופן מאולץ, לגרום להם להרגיש שיש לדבריהם משמעות, ולתת להם להחליט החלטות בבית החדש. בין אם אלה החלטות של סדר, או מי אחראי על אילו מטלות בבית, שיתופם האקטיבי ייתן להם הרגשה שזה גם ביתם-זו נקודה שלא הודגשה קודם ואפשר להוסיף אותה למקום בו את מדברת על הילדים.

יעוץ מקצועי

אחת הסוגיות החשובות במשפחות משולבות הוא הצורך בקבלת ייעוץ מקצועי.

בשנות השבעים של המאה הקודמת ניסו בטיפולים להביא את המשפחה המשולבת לתפקוד דומה למשפחה רגילה והדבר לא היה יעיל. היום מבינים שיש לכל משפחה משולבת מאפיינים משלה ודרכים מיוחדות לה . בעבר הייתה "דעה קדומה" על טיפול, אנשים ובעיקר  גברים לא רצו לתייג עצמם. היום יש פתיחות גדולה יותר. במקרים רבים נוכחו בני המשפחה כי הם חייבים להתגבר על החששות ודעות קדומות ולקבל יעוץ מקצועי. עדין קשה לבני נוער,

וכך אומר יגאל:" צריך להיות נכונים לקבל עזרה להודות שיש  דברים שחשובים לנו ועומדים

בראש סדר העדיפויות...התחלנו טיפול בהחלטה משולבת בהכרזה: אנחנו נשארים ביחד.. לא רק כדי לכבות שרפות ,אלא גם ללמוד איך לעשות את הדברים באופן מיטבי, ולקבל עצות לגבי דברים שאנחנו עומדים חסרי אונים מולם,כי אנחנו מגיבים מהבטן, וזה לא תמיד הדבר הנכון" 

כתבות אחרות בנושא גירושין: תהליכים והשפעות

מדוע מתגרשים היום כל כך הרבה זוגות צעירים?
fotolia

מדוע מתגרשים היום כל כך הרבה זוגות צעירים?

יש כמה הרגלים שרכשנו בדור האחרון. כמה התנהגויות שמלוות אותנו בכל צעד ושעל, הן חודרות לנו לכל תחומי החיים. וכן, לצערינו גם לתחומי המשפחה והזוגיות. הנה לדוגמא ארבעה נימוקים לכך שהזוגיות של הרבה מהצעירים כיום לא מחזיקה מעמד
מדוע נצרך גישור בגירושין?
fotolia

מדוע נצרך גישור בגירושין?

גישור גירושין עדיף על תהליך משפטי, יודגש , ישנם מצבים שאין אפשרות לגשר בין בני זוג, בגלל עוצמת הסכסוך.

תגובות

כל התגובות