מדור אקטואליה במשפחה

פרי ביכורים

תקציר:
אופיו של הבן הבכור במשפחה
פרי ביכורים
fotolia
טז שבט | 01.02.2018

כשהוא נולד, כל העיניים נשואות אליו. הוא יהיה הראשון שיצעד, שידבר וכל דבר שיעשה יקסים ויפליא אותנו. ההתלהבות הגורפת שחווה הילד הרך מסביבו תשפיע במידה מסוימת על אישיותו. תכונות האופי מושפעות לא מעט מהמקום שאליו נולדנו, הסביבה, ההורים, אך במידה ניכרת גם מהסדר במיקום המשפחתי.

השם "בכור"

המילה "בכ(ו)ר מורכבת משלושה אותיות שהם מצביעות על המיוחד שבבכור שמעמדו כפול משאר האחים, הוא יורש פי שניים מאחיו:

יש מכנה משותף בשלוש האותיות ב'כ'ר' שהגימטריא שלהם היא במספרים המורכבים מהמספר שנים: ב' – 2. כ' – 20. ר – 200. ובזה רמוז גם הכוח המושלם שבבכור להיות פי שנים בשני המימדים, של המשפיע והמקבל [ואף האות ו' בבכור היא כפולה, שכשרוצים לכתוב את האות עצמה כותבים ו"ו, שני וואוי"ם – בעה"ת, דברים, כא,יז].

האות ב' רומזת שהוא מיוחד בשני המימדים. האות כ' בגימטריא 20 רומזת שבכל אחד מהכוחות הוא הגיע לשלימות שהיא מספר 10 (כי ברכיבי האישיות של האדם, עשרה כוחות: חכמה, בינה, דעת, חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות). והאות ר' בגימטריא 200 רומזת על שלמות ברכת ה' – שהיא מאה ברכות – בשני המימדים.

 מיהו הבכור במשפחה? מהן ההשלכות של המיקום במשפחה על חייו?

הפסיכואנליטיקאי אלפרד אדלר, תלמידו של פרויד, הוא זה אשר הניח את היסודות למחקרים רבים שנעשים בשנים האחרונות על סדר הלידה במשפחה ועל ההשפעה שתהיה לכך על עיצוב האישיות של כל אחד מהילדים, ועל סגנון החיים שאותו יאמצו בעתיד.

הולכים על בטוח

במחקרים רבים שנערכו בנוגע להשפעה של סדר הלידה במשפחה על תכונות האופי נמצא שילדים בכורים נוטים להיות הישגיים, בעלי מנת משכל גבוהה וצורך ומוטיבציה גבוהים יותר להצליח.

"הבכור ניזון ומקבל משאבים טוטאליים מכל הסביבה ולא צריך לחלוק אותם עם אף אחד", אומרת ד"ר דורון. העובדה הפשוטה היא שכל מי שבא אחריו צריך לחלוק את אותם משאבים עם עוד ילד, כלומר איתו. מחקרים נוספים בתחום מצביעים על כך שהבכורים אינטליגנטיים יותר, כנראה בגלל הצורך שלהם להתאמץ ולעמוד בציפיות ההורים.

אך לא רק המיקום במערך המשפחתי יקבע את הדברים, גם "האווירה המשפחתית משפיעה באופן מהותי על האופן שבו מתגבשת תפיסת עולמם של הילדים בתוך המשפחה", אומרת לימור קרלינסקי-ארג'י, יועצת משפחתית ומנחת קבוצות הורים במכון אדלר. היא מבהירה כי אם האווירה בבית היא תחרותית שבה יש מקום רק למנצח אחד ומבחן התוצאה הוא הקריטריון היחידי להצלחה - הבכורים יהיו לרוב מאד הישגיים, חוששים מכישלון ולכן שמרניים יותר בבחירת הקריירה שלהם, ויבחרו מקצועות "בטוחים" כמו מורה הוראה, או רופא. בנוסף, הם יהיו תחרותיים ופרפקציוניסטים ולעיתים ייגשו למשימה רק אם ההצלחה מבחינתם מובטחת מראש.

 

בכור גם בזוגיות

לא מעט בכורים מפתחים דפוס מרצה, ויבחרו להיות בעמדה כזו שאי אפשר לבוא אליהם בתלונות. "בגיל רך, הם עמדו בציפיות של ההורים והיה להם רווח גדול, כל מה שעשו זכה לתשואות רמות והתלהבות, והצורך לרצות הוא רצון לשחזר את הדפוס הראשוני", אומרת קרלינסקי-ארג'י.

אדלר טוען כי בהיותם מבוגרים, הופכים הבכורים לאנשים הנכנעים לכל מי שממונה עליהם, אך שולטים בקפדנות בכל מי שנמצא מתחתם. רבים מהם לומדים לחקות את הוריהם ומשחקים את תפקיד ההורה ועקב כך מפתחים אחריות, רצון להגן על אחרים ולעזור להם, וכן ניחנים בכישרון רב לניהול וארגון.

התכונות והמאפיינים שנוצרו בשל סדר הלידה לא נשארים מן הסתם רק במסגרת המשפחה. אנחנו לוקחים אותם לגן, לעבודה, וגם לזוגיות. במחקר שנעשה במכללת תל חי מצאה ד"ר דורון כי הבכור יהיה יותר אחראי בזוגיות, ונדיר שהוא יינשא לבכורה, כיוון שאז יהיה מאבק על הבכורה בנישואים.

קרלינסקי-ארג'י מוסיפה כי בשל העובדה שבמהלך ילדותו של הבכור הוא זה שלרוב התבקש לבצע מטלות בבית ומונה לשמור על הסדר בבית כשההורים לא היו,  זה הופך להיות חלק מהאישיות שלו ולכן "בזוגיות הבכור ייקח אחריות, יהיה זה שאפשר להישען עליו, עם נטייה להשפיע ורצון להוביל".

קרלינסקי-ארג'י מציינת כי אין ספק שלסדר הלידה במשפחה יש חלק בעיצוב אישיותו של הילד אך אין זו גזירה משמיים ."הורות מודעת ומאוזנת יכולה לאפשר לכל אחד מהילדים במשפחה את החופש לנוע בתפקידים שונים בתוך המשפחה".

כתבות אחרות בנושא חינוך והורות במשפחה

איך נתמודד עם הפחד של הילד?
fotolia

איך נתמודד עם הפחד של הילד?

האמא נשקה לתינוקת במצחה, נפנפה לשלום לתאומים בני השש, שציפו לשמרטפית בסקרנות. דפיקות בדלת, חיוך מבויש, נערה גבוהה עמדה שם. מחכה להוראות לגבי הטיפול בשלושת הילדים בשעות הקרובות. האמא צועדת קרוב לפתח הבית. צרחות רמות נשמעות מכיוון הלול. כן, התינוק מוחה בתוקף על כך שאמא רוצה ללכת. הוא לא מכיר בכלל את הנערה שבבית שלו. פחד מציף אותו משינוי, הוא מתקשה להירגע.
10 טיפים לחופש
fotolia

10 טיפים לחופש

אמא! משעמם לי!!! אבא! רק אנחנו יושבים בבית כל היום, ולא נוסעים לשום מקום!!! אוף! נמאס לי לקרוא את הספרים האלה, אני מכיר אותם כבר בעל פה! די! אני רוצה לנסוע היום לצפון! למה רק בשבוע הבא? מוכר? מאד... אהוב? ממש לא.... איך אתם מתמודדים עם זה?
כיצד נציב גבול לילדינו באופן יעיל?
fotolia

כיצד נציב גבול לילדינו באופן יעיל?

אתם מבקשים שוב ושוב וילדיכם מצפצפים ולא שומעים. אתם מרגישים שלעיתים אין לכם מילה בבית. הייתם רוצים שילדיכם ישתפו פעולה, מבלי לגרור אותם ולהתווכח איתם.
הורות באחריות-חוששים מעצמאות
fotolia

הורות באחריות-חוששים מעצמאות

תינוק נולד חסר ישע ותלוי באופן מוחלט באימו. הוא זקוק לה לסיפוק כל צרכיו הפיזיים והרגשיים. שלב זה בחיי התינוק נקרא השלב הסימביוטי, בו חווה התינוק את עצמו ואת אימו כישות אחת ללא נפרדות כלל. ככל שהילד גדל, אנו מצפים שתתפתח נפרדות פיזית ורגשית. אך מה קורה כאשר הילדים "עוזבים את הקן"?
לא יחיד, לא יחידי = יחודי
fotolia

לא יחיד, לא יחידי = יחודי

אישיות האדם נבנית מכמה מרכיבים, אחד המרכיבים החשובים הוא המערך המשפחתי, מיקומו בתוך המשפחה והתיחסות ההורים למיקום זה. המסרים שהילד מקבל כאח בכור, או כבן זקונים, כילד יחיד וכדו'.
נעים פה!
fotolia

נעים פה!

החינוך לבין אדם לחברו מתחיל מהבית. ניכר על בני אדם די מראיה ראשונית, למה הוא ככה וההוא אחרת? במה זה תלוי ואילו גורמים או מרכיבים עלולים לשנות זאת?
כעס כעס כעס !
fotolia

כעס כעס כעס !

האם יש מקום לכעס בתא המשפחתי? מתי וכיצד הוא מוצדק או אפילו לעיתים מבורך? איך נדע להבדיל בין "כעס רע" ל"כעס נכון"
הם לא נושרים לבד - כשלים במערכת החינוך החרדית
fotolia

הם לא נושרים לבד - כשלים במערכת החינוך החרדית

זו כבר לא תופעה שולית - נערים ונערות רבים נושרים ממסגרות החינוך החרדי, ולא סתם. מערכות רבות זקוקות לרענון ולמידה מקצועית של גישה וטיפול בנוער. אם פעם הספיק שהנער ישב וילמד תורה, הרי שהיום הנוער חשוף למורכבויות ויש צורך בחשיבה מחודשת בתחומים מסוימים שהוזנחו עד כה.
ילד זקוק לאהבתך יותר מכל, דווקא כאשר הוא ראוי לכך פחות מכל
fotolia

ילד זקוק לאהבתך יותר מכל, דווקא כאשר הוא ראוי לכך פחות מכל

אביגייל בת ה-18 באה לבקש את חוות דעתה של אמה יהודית על קניית הבגדים האחרונה שערכה עם חברותיה. אביגייל הוציאה בגד אחר בגד מהשקית ויהודית נשכה שפתיה והתאמצה למחוק עווית של כאב מפניה. מה קרה לילדתה האהובה?

תגובות

כל התגובות